Blíží se volby a znovu do nich vstupuje iniciativa Rekonstrukce státu. Opět obesílá kandidáty do sněmovny s dotazy, jaké její návrhy budou podporovat. O závěrech bude informovat média a veřejnost. Protikorupční aktivisté stále někoho hodnotí a cejchují, problémy vlastních donátorů jim však nevadí. Jak a pro koho zrekonstruovali stát?
Rekonstrukce státu znovu o sobě nechává slyšet. Rozesílá kandidátům do poslanecké sněmovny dotazníky k „možným opatřením ke zvýšení transparentnosti veřejné správy, politických stran i podniků čerpajících prostředky z veřejných rozpočtů“. Odpovědi budou zveřejněny na jejích stránkách jako veřejná deklarace.
Vstup do volební kampaně
Na výsledky vyplněných dotazníků odkazuje čtenáře Průvodce voliče, který aktivisté doručili do milionu domácností. Obsahují návrhy, které se nepodařilo prosadit v končícím volebním období, i některé nové nápady. Rekonstrukce státu vyslyšela i stížnosti ekologických iniciativ a hodlá znovu umožnit účast veřejnosti ve schvalovacím procesu výstavby, nepodléhající posouzení vlivu záměru na životní prostředí.
[ctete]159399[/ctete]
Jen na okraj. Bylo by zajímavé spočítat, o kolik miliard či desítek miliard korun přišel stát dlouhodobým blokováním výstavby infrastruktury kvůli obstrukcím těchto spolků, které často ani nemají s danou lokalitou nic společného. To ovšem nikoho nezajímá.
Rekonstrukce státu zároveň rozesílá současným zákonodárcům vysvědčení, jak si počínali při prosazování jejích zákonů. Nikdo však nedává vysvědčení jí samotné. Čeho konkrétně aktivisté dosáhli, jak a pro koho se jim podařilo „zrekonstruovat“ stát?
Společně s Karlem Janečkem
S nátlakovými akcemi začali už před parlamentními volbami v roce 2013 ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci Karla Janečka. Už tehdy se rozhodli ovlivnit jejich výsledek oslovováním kandidátů, aby jako veřejný závazek podepsali bianko šek pro jejich devět obecných protikorupčních tezí. Těm, kteří tak neučiní, hrozili veřejným ostrakizováním.
Tento postup už tehdy zaváněl vydíráním. Bylo by daleko transparentnější, kdyby sami vstoupili do regulérní politické soutěže a sháněli pro své záměry podporu veřejnosti. Takto nenesou žádnou odpovědnost a pouze se vezou na dosud nekončící protikorupční vlně, jejímž největším tahounem je dnes jako karikatura trestně stíhaný Andrej Babiš.
Vztahy s hnutím ANO
Rekonstrukce státu měla od počátku k hnutí ANO velmi blízko. Na jaře 2015 prezentovala Andreje Babiše jako politika, který jim nejvíce naslouchá, zatímco zbývající koaliční strany hatí jejich plány. Krátce nato se její zástupci zúčastnili sněmu hnutí ANO, přičemž následně Babiše znovu pochválili, že byl jediný, kdo reagoval na jejich výzvu ke spolupráci.
Vztahy Andreje Babiše s aktivisty Rekonstrukce státu byly natolik úzké, že jim posílal esemeseky z jednání koaliční rady a stěžoval si v nich na partnery údajně brzdící návrh zákona o registru smluv. Aktivisté vše zveřejnili a vysloužili si od lidovců a ČSSD nálepku Babišovy PR agentury a užitečných idiotů.
Vzájemné vztahy později částečně ochladly poté, co Andrej Babiš neprosadil zákon regulující nominace do dozorčích rad a zákon o státním zastupitelství posilující vliv čelných žalobců, což hnutí ANO přičítalo legislativní náročnosti.
Sponzor Radim Jančura
Patronem a jedním z hlavních sponzorů Rekonstrukce státu je Radim Jančura z Janečkova fondu, který vložil miliony do jejích kampaní dehonestujících ty, kdo se s jejími názory neztotožňují. „Shodou okolností“ s výjimkou hnutí ANO. Jančura nejenže tyto billboardy a inzeráty platí, ale sám ještě hodnotí politiky podle toho, jak se k ní stavějí.
Naposledy se jejich spolupráce zviditelnila letos v dubnu, kdy vyvěsili billboardy kritizující výslednou podobu zákona o registru smluv. K této věci je nutné dodat, že Rekonstrukce státu se postavila proti návrhu pro povinnost zveřejňovat smlouvy se státem i nestátních neziskových organizací, kam spadají i protikorupční iniciativy. V tom je podpořilo i hnutí ANO.
To by přitom bylo velmi potřebné. Pokud se vrátíme k Rekonstrukcí státu podporovaným ekologickým iniciativám, nejsou ojedinělé takové zakázky, jako vyplavala na povrch před dvěma lety v souvislosti s blokováním výstavby důležité silnice R49 směřující na Slovensko. Ekologové tehdy argumentovali výskytem křečka polního a Ředitelství silnic a dálnic si objednalo studii o jeho výskytu u firmy Ekoteam. Za tříměsíční pozorování křečka šesti lidmi zaplatilo téměř 2,5 milionu korun.
Podobných i mnohem nákladnějších zakázek stát platí příliš mnoho a veřejnost by o nich měla vědět. Pokud Rekonstrukce státu nemá zájem na transparentním prostředí i v této oblasti, lze ji považovat jen za úzce vymezenou lobbistickou skupinu, která nepůjde proti vlastním zájmům.
Co Rekonstrukce prosadila?
Co vlastně ještě prosadila? Schválený služební zákon je paskvil, který ve státní správě zabetonoval i stranické kádry vládních stran a Agrofertu. Současně ji zneprůchodnil pro přijímání požadovaných expertů ze soukromé sféry, zatímco státním úředníkům rozšířil benefity.
Oligarchu zvýhodňuje i zákon omezující financování politických stran a volební kampaně, protože svůj vliv uplatňuje prostřednictvím médií vlastních i obchodně spřízněných, jako v případě komerčních televizí.
Že by se omezila korupce? V žebříčku jejího vnímání se Česká republika loni propadla o deset míst. Svou zásluhu má i Rekonstrukcí státu pomíjený střet zájmů majitele Agrofertu, který nemusí krást. On si miliardové penězovody do svých firem pohlídá díky tykadlům ve státní správě legálně.
K čemu se nevyjadřuje?
Letos na jaře vyšel najevo Jančurův problém s korunovými dluhopisy podobně jako u Andreje Babiše. Dnes je vyšetřuje policie i finanční správa, která už rozdává trestní oznámení. Jančura nakoupil v roce 2012 korunové dluhopisy vlastní firmy Student Agency Holding za 900 milionů korun s neuvěřitelným dvanáctiprocentním úrokem.
Celá transakce budí podezření, že se jednalo o účelovou „papírovou“ operaci, která holdingu i Jančurovi přihrála stovky nezdaněných milionů. „Rekonstrukční“ aktivisté bojující za transparentnost však mlčí.
[ctete]148855[/ctete]
Nejasné je i působení dalšího spojence Karla Janečka v daňových rájích. Policie nově prověřuje podezření z krácení daní jeho společnost RSJ. Její fondy jsou fakticky vedeny v České republice, kde se podle podaného trestního oznámení účelově vyhýbají placení daní, k čemuž využívají fiktivní sídlo v daňovém ráji Mauricijské republiky. Kvůli podezření z daňových úniků loni Janečka napadl i Andrej Babiš, když jím byl kritizován kvůli kauze Čapí hnízdo.
Rekonstrukce státu ostatně mlčí i k aktuálnímu trestnímu stíhání dvou čelných představitelů hnutí ANO. Přitom jde o typický příklad podezření ze závažného podvodu, při kterém byla použita účelově vytvořená firma s netransparentními vlastníky.
Nepřijatelný nátlak
Ačkoli Rekonstrukce státu tvrdí, že je apolitická a zabývá se pouze svou legislativní agendou, ve skutečnosti opakovaně vstupuje do politického boje, ovlivňuje veřejné mínění a evidentně zvýhodňuje ty, kteří jí jdou nejvíce na ruku.
Nejde tolik o samotnou podstatu jimi navrhovaných zákonů, protože rozumné a realistické návrhy směřující k větší transparentnosti veřejné správy, pokud nezhorší současný stav neúměrně zvýšenou administrativní náročností či ohrožením obchodního tajemství, lze podpořit. Mnohé se přitom už udělalo a nelze se tvářit, že se staví na zelené louce.
Jde o nepřijatelnou formu nátlakového chování pokračovatelů jakobínské protikorupční revoluce, která v konečném důsledku umožnila vzestup podobně protestně laděného oligarchy v politice, se kterým se vezli na stejné vlně.