Největší investicí do kultury, kterou musí Praha v nadcházejících letech bezodkladně učinit, je rekonstrukce Divadla na Vinohradech. V současné době se nachází v zanedbaném, až alarmujícím stavu. Zdi jsou oprýskané, technika je opotřebená a vůbec nekoresponduje s moderními trendy 21. století. Požární bezpečnost je na hranici rizika. Město v nápravě tohoto stavu nesmí meškat. Na Radě hlavního města se již připravuje tisk, který památkovou obnovu a modernizaci divadla odstartuje.
Nedávno jsem přijal laskavé pozvání ředitele Divadla na Vinohradech Tomáše Töpfera, abych se na vlastní oči seznámil se skutečnou situací divadla. To, v jakém se dnes nachází stavu, mě mírně šokovalo. Od roku 1907, kdy bylo divadlo postaveno, v něm neproběhla žádná zásadní rekonstrukce. Bohužel je to znát.
Divadelní technologie jsou zastaralé. Skladovací prostory a technické zázemí jsou kapacitně nedostačující, staré rozvody elektroinstalace jsou už dávno nevyhovující. Z hlediska požární bezpečnosti jde o velké riziko. Hygienická kritéria nepostačují současným normám, ze střech a teras do budovy zatéká, divadlo trápí několikrát do roka i poruchy vzduchotechniky i kanalizace. Problémů, se kterými se musí personál operativně potýkat, je zkrátka více než dost.
Hercům schází zkušební sál. Divadlo ke všemu není plně bezbariérové, což je další důležitý aspekt, který chceme vyřešit zbudováním nových výtahů. Zatímco dnes mohou představení navštívit pouze dva vozíčkáři, do budoucna tento počet navýšíme. Na jevišti vznikne točna a zařídí se i nová elektrotechnika, aby divadelníci nemuseli kulisy vytahovat vlastními silami, jako je tomu dnes.
Za hlavní město chceme po mnoha letech zbytečné zahálky tyto problémy a nedostatky vyřešit. Opravu a modernizaci tak významné kulturní památky, jakou divadlo na Vinohradech bezpochyby je, chystáme zahájit co nejdřív. V momentě, kdy Rada tisk, který se chystám co nejdříve předložit, schválí, bude rekonstrukce v odhadované výši téměř 3 miliard formálně zahájena.
Zhruba rok nás potom bude čekat potřebná administrativa, tedy například výběr zhotovitele, příprava zadávací dokumentace a zajištění všech náležitých povolení. Doufám, že to vše proběhne bez zádrhelů, abychom rekonstrukci fyzicky zahájili už v roce 2024. Poněvadž potřebné opravy a úpravy budou velice náročné, na opětovné otevření divadla si pár let počkáme. Pan ředitel vyjádřil přání, že by bylo symbolické, kdybychom rekonstrukci dokončili na podzim 2027. Divadlo tehdy oslaví sladkých 120 let existence. Já mu mohu jen slíbit, že napneme veškeré síly k tomu, abychom to dokázali.
Autor je pražským radním pro kulturu a památkovou péči.