Některé firmy měly po vypuknutí pandemie koronaviru na dosah pohádkové výdělky, obchody domluvené se státem ale v mnoha případech krachly. Tento byznys navíc některým společnostem vynesl nelichotivou nálepku možných podvodníků, podivné nákupy respirátorů vyšetřovali i elitní policejní detektivové. Nakonec ale dospěli k závěru, že zákon porušený nebyl. Proč vyšetřování, které se týkalo dodavatelů ochranných pomůcek i případné osobní odpovědnosti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), nakonec vyznělo do ztracena?
„Ačkoli si byli vědomi svých zákonných povinností hospodárně nakládat s majetkem státu, nedostatečně zhodnotili cenovou výhodnost nabídek.“ Tak policisté původně formulovali podezření mířící na pracovníky ministerstva zdravotnictví, kteří loni v březnu, tedy záhy po vypuknutí pandemie covidu, měli na starost nákupy roušek a respirátorů.
„Kriminalisté během více než rok trvajícího šetření zkoumali také to, jestli resort dostatečně ověřoval schopnost jednotlivých dodavatelů plnit své závazky či prováděl kontrolu nakoupených ochranných pomůcek. Opřeli se při tom o kontrakty ministerstva vnitra, které ve stejné době zdravotnický materiál pořizovalo výrazně levněji,“ píše zpravodajský portál irozhlas.cz.
Po srovnání nákupních cen dospěli elitní detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu k závěru, že nevýhodnými obchody mohla být způsobena škoda ve výši těsně přes jednu miliardu korun – konkrétně 1 010 309 586 korun. Policisté částku předběžně stanovili na základě nejproblematičtějších objednávek.
„Do jejich hledáčku se tak dostala firma La Factory, která až do loňska nevykazovala žádnou činnost, dále De Sol Investment s nejasnou vlastnickou strukturou směřující do Belize, Recea Prague, jejíž jednatel byl zatížen 18 exekucemi a Batist Medical prodávající respirátory za 866 korun za kus,“ vypočítává iRozhlas.cz.
Finanční újma státu mohla podle policistů vzniknout „jednak akceptací méně výhodné nabídky z možných alternativ a jednak úhradou kupní ceny neodpovídající kvalitě dodaného zboží“. Ani jeden z těchto scénářů se ale nakonec nenaplnil, protože úřady podezřelé obchody stornovaly a u dalších drahých zakázek vyjednaly dodatečně slevu. Ceny tak byly nakonec podle kriminalistů v pořádku, protože výhodnější nabídky nebyly po vypuknutí pandemie na trhu zkrátka k mání. Z tohoto a dalších důvodů tak policie prošetřování podezřelých nákupů v srpnu nakonec uzavřela bez postihu. Kriminalisté se přitom zabývali i tím, jestli odpovědnost nenese i přímo tehdejší (a nynější) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Vojtěchovi vytkli, že krizový tým – speciálně zřízený pro nákupy ochranných pomůcek – operoval mimo systém. „Kvůli absenci interního aktu řízení (kterým by se činnost formalizovala) či rozhodnutí ministra byla činnost týmu centrálního nákupu nekoordinovaná a nekontrolovaná,“ napsali do dokumentu, ze kterého citovaly také Seznam Zprávy. Navíc se v týmu záhy objevili i lidé odjinud než přímo z ministerstva. Policisté přesto nakonec došli k závěru, že ministra zdravotnictví nelze za jeho rozhodnutí popotahovat, protože jen plnil úkol, kterým ho pověřili kolegové z vlády.
„A to ani za pochybení úředníků, které během šetření odhalili. Navzdory platné směrnici totiž nepořídili záznam o provedené předběžné kontrole některých nakupovaných pomůcek. Podle policistů šlo však o přehmat administrativního charakteru bez přesahu do trestní roviny. Vojtěch i úředníci tak vyvázli z policejní sítě bez trestu,“ zmiňuje iRozhlas.