KOMENTÁŘ / Pekárenská skupina Penam působící na Slovensku dostala od antimonopolního úřadu rekordní pokutu půl miliardy korun. Důvodem je utajené převzetí dvou konkurenčních firem přes nastrčené prostředníky. Podobný příběh se odehrál i u nás, aniž by reagovaly odpovědné úřady.
Babišovy predátorské praktiky nejsou ničím novým, historii Agrofertu provázejí od jeho vzniku. Podezřelými okolnostmi nepřátelského přebírání některých firem se zabývala policie, pokaždé bez výsledku. V poslední době se však v monolitu začínají objevovat trhliny.
V hledáčku Penam
Evropské orgány zatrhly Agrofertu proplacení dotací v řádu několika stovek milionů korun kvůli střetu zájmů majitele. Musel vrátit neoprávněně vyplacenou padesátimilionovou dotaci pro farmu Čapí hnízdo. A ministerstvo průmyslu a obchodu dnes vymáhá zneplatněnou stomilionovou dotaci pro toustovou linku Penamu.
Společnost Penam, ovládající polovinu tuzemského pekárenského trhu, se dostala do hledáčku státní kontroly také na Slovensku, kde je rovněž dominantním hráčem.
Antimonopolní úřad se sídlem v Bratislavě nyní zveřejnil po šestiletém šetření výsledek. Pro Babišův holding není lichotivý, jelikož ho fakticky usvědčuje z podvodu. Vyměřil Agrofertu historicky nejvyšší pokutu 21 milionů eur, v přepočtu 504 milionů korun.
Pro holding je to i reputační problém. Rozhodnutí označil za nezákonné a hodlá se proti němu odvolat. To nic nemění na otaznících, zda nebyla jeho pekárenská akvizice jen pečlivě zinscenovaným divadlem.
Zamítnutá fúze
Celý příběh začal v roce 2012, kdy se Agrofert pokoušel koupit dvě klíčové pekárny slovenské odnože společnosti United Bakeries a začlenit je do dceřiné firmy Penam Slovakia. Už tehdy narazil na antimonopolní úřad, který tuto fúzi zamítl kvůli obavám z dominantního postavení Penamu na slovenském trhu.
Babiš se ovšem nevzdal. Octl se v podezření, že o rok později získal pekárny United Bakeries v Bratislavě a Žilině, kde neměl obchodní pokrytí, přes nastrčené prostředníky. V té době hnutí ANO směřovalo do vlády a na Slovensku vládl Babišův spojenec Fico.
Záměr Agrofertu později potvrdil Televizi Seznam bývalý majitel společnosti United Bakeries Marko Pařík, jenž vlastnil konkurenta Penamu do roku 2017. Přiznal, že prodal obě pekárny malým slovenským firmám Majetky a Peza, které vykazovaly nízké obraty.
Kupci Paříka ujišťovali, že v transakci není žádný problém a peníze seženou. Jelikož prodej neměl s Penamem zdánlivě nic společného, nepodléhal antimonopolnímu řízení.
Bílý kůň
„Nastrčili tam bílého koně. Sám nám říkal, na to mi dává peníze Babiš,“ prozradil Pařík o vyjednavači. Proč se ozval až po několika letech? S odstupem času uznal svoji naivitu.
Babišův okruh ho napálil, a zdaleka nebyl jediný. Agrofert připravil Paříka o všechny obchodní partnery a majetkové podíly obou fiktivně nakupujících firem nakonec skončily v Penamu.
Tuto kličku nenechal bez povšimnutí antimonopolní úřad. V roce 2017 provedl razii v obou pekárnách kvůli podezření, že došlo k předem připravenému scénáři, kdy za kupci obou pekáren stály v pozadí jiné osoby, které ve skutečnosti vykonávaly vlastnická práva ve svůj prospěch.
Už tehdy prosakovaly zprávy, že Agrofertu hrozí pokuta až do výše 16 miliard korun. Přitížilo mu jednání, kdy obešel zákaz fúze a získal pekárny utajeně přes zdánlivě nezávislé firmy. Jedna brzy zanikla, druhou vedli advokáti, kteří neměli s pekárenstvím nic společného.
Totálně aranžovaný kšeft
Není to zdaleka jediný problém kolem obchodních akvizic Agrofertu, ani kolem pekárenského gigantu Penam. Agrofert ovládl v roce 2019 pekárenskou společnost United Bakeries, po Penamu dvojku na českém trhu, s podmínkou antimonopolního úřadu, že se musí zbavit části výroby, aby nebyla ohrožena hospodářská soutěž.
Penam proto v lednu 2020 vyčlenil šest pekáren do nově vytvořené společnosti Pek Group a v květnu téhož roku ji prodal firmě Investment PG 2020. Pekárny Pek Group se staly třetím největším pekárenským subjektem na domácím trhu.
Tento obchod vzbuzoval pochybnosti. Pekárny Pek Group koupil bývalý provozní ředitel United Bakeries Tomáš Vaněk, jenž byl po spojení obou firem několik měsíců zaměstnancem Agrofertu.
„Já si myslím, že je to totálně aranžovaný kšeft,“ tvrdí Marko Pařík. Vaněk se podle něj staral výlučně o účetní technikálie firmy a nikdy v tomto oboru nepodnikal.
Kupec s kapitálem 10 tisíc
Podezření vzbuzuje samotný fakt, že Vaněk svou firmu Investment PG 2020 se základním kapitálem 10 tisíc korun, která pekárny od Penamu za nezveřejněnou sumu koupila, založil v dubnu krátce před akvizicí. Není ani jasné, čím nový majitel pekáren ručí za úvěr od Komerční banky, která je největším věřitelem Agrofertu.
Na místě jsou obavy, že formálně vyčleněná společnost Pek Group bude fungovat nikoli jako konkurent Penamu, ale v souladu s jeho obchodními zájmy. Tím by došlo k obcházení rozhodnutí antimonopolního úřadu, podobně jako na Slovensku.
České úřady na tyto transakce vůbec nereagovaly. Došlo k nim v době, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vedl Petr Rafaj. O jeho důvěryhodnosti svědčí jeho spolčování s Jaroslavem Faltýnkem při ovlivňování mýtného tendru.
Nový předseda ÚOHS Petr Mlsna, jenž po zkompromitovaném Rafajovi nastoupil do čela úřadu po dohodě Hradu a tehdejšího premiéra Babiše, se rovněž žádnými akvizicemi Agrofertu nezabývá. Pro něj je to minulost.
Současně platí, že majitel holdingu měl historicky nadstandardní vztahy s ÚOHS minimálně od éry Martina Peciny. Slovenský verdikt ukazuje, že vstřícnost státní kontroly neplatí všude, a boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
A podobnost s účelovým vyvedením farmy Čapí hnízdo z Agrofertu, nad kterou měl holding nadále kontrolu, je možná čistě jen náhodná.