Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák ve středu rozhodl o odvolání děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka. Ten si ovšem dokumenty k podpisu včetně rozhodnutí o odvolání odmítl osobně převzít a avizoval, že se hodlá bránit soudní cestou. Verdikt tudíž zatím není pravomocný a stane se tak, až je Ševčík obdrží. Dvořák o tom informoval na tiskové konferenci.
Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák ve středu dopoledne pozval na schůzku děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka, kterého se snažil několik měsíců odvolat, aby mu konečně předal dokumenty o ukončení jeho působení ve funkci. Ševčík je ovšem nepřevzal, a tak bude rozhodnutí o jeho odvolání pravomocné, až mu bude doručeno.
Ševčík dokumenty odmítl převzít, jelikož nesouhlasil s formulací odvolání. Mělo v něm stát, že má rektor Dvořák k dispozici vyjádření fakultního akademického senátu, který se ovšem na konci října vyjádřit odmítl.
Na tiskové konferenci rektor připomněl, že Ševčíka jmenoval do funkce 1. července loňského roku na doporučení akademického senátu, které podle jeho slov považoval za správné respektovat. Ševčík ovšem opakovaně svým vystupováním poškozoval jméno VŠE, a to jak Národohospodářské fakulty, tak celé univerzity, přičemž negativní dopad svého chování obhajoval a nepřipouštěl.
„Rozhodnutí nebylo lehké, velmi mě mrzí, že nás svými neuváženými kroky přivedl až do této situace. Jsem přesvědčen o tom, že kdybych rozhodnutí o odvolání neučinil, mělo by to závažnější dopady na VŠE,“ řekl Dvořák s tím, že si uvědomuje rizika svého rozhodnutí, ale cítí podporu akademického senátu a většiny studentů.
Dvořák uvedl, že k tomuto rozhodnutí sahá ve chvíli, kdy vyčerpal všechny jiné možnosti k řešení této situace. Své výhrady měl se Ševčíkem i akademickým senátem fakulty opakovaně řešit. „Narazil jsem však na nepochopení mých výhrad a prakticky nulovou sebereflexi,“ dodal.
„Pan docent Ševčík nejen ve svých kontroverzních vystoupeních pokračoval, ale co je mnohem závažnější, všechna tato veřejná vystoupení a výroky následně obhajoval a nepřipouštěl jejich negativní dopad na dobré jméno VŠE, kterou tím poškozoval jak navenek, tak i v rámci naší univerzity,“ uvedl Dvořák.
Ševčík ve středu novinářům k rozhodnutí o jeho konci řekl, že jej považuje za jednoznačně politické spojené s politickým bossingem, nezákonné a že se proti němu hodlá bránit soudní cestou.
Rektor Dvořák požadoval Ševčíkovo odstoupení již v březnu, když jeho kontroverzní chování vyústilo při účasti na protivládním protestu, při kterém se skupina demonstrantů snažila strhnout ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea. Ševčík to odmítl s tím, že byl tehdy na Václavském náměstí náhodou. Dvořák se vyjádřil, že je připraven využít pravomoci k odvolání děkana z vlastního podnětu – se souhlasem „velkého“ Akademického senátu VŠE – a požadoval, aby případ posoudila celouniverzitní Etická komise.
Přestože se Etická komise Národohospodářské fakulty VŠE, v jejímž čele stál sám Ševčík, rozhodla děkana zastat, celouniverzitní komise dospěla k závěru, že svými kauzami v uplynulém roce etický kodex školy porušil. Ševčík si stál za tím, že etický kodex neporušil, a obhajoval se tím, že jednání a aktivity, které jsou mu vedením školy vytýkány, činil dle zákonů, ve svém volném čase a mimo výkon pracovního poměru na VŠE. Následně odvolání Miroslava Ševčíka z funkce děkana umožnil svým rozhodnutím i Akademický senát VŠE.