„Konzervativní lídr“ Andrej Babiš kazí europarlamentní liberální frakci Renew Europe, do které spadají europoslanci z hnutí ANO, reputaci. Ztrácí totiž svou důvěryhodnost a pro politické oponenty je pro svůj nejednotný postoj k smíchu, hodnotí někteří čeští europoslanci napříč jednotlivými frakcemi. Podle nich se Renew Europe zesměšňuje, diskredituje a stává se nečitelnou a nespolehlivou.
Účast předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na Konzervativní politické akční konferenci (CAPC) v Budapešti pořádané maďarským premiérem Viktorem Orbánem by mohla mít negativní vliv na stranu ALDE i na celou liberální frakci Evropského parlamentu Renew Europe (RE), kterých je hnutí ANO členem.
Jak na to nahlíží Evropská lidová strana (EPP), přiblížili na dotaz deníku FORUM 24 europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Luděk Niedermayer (TOP 09). Liberálové podle Zdechovského dlouhodobě nejsou schopni řešit skandály svých členů a problém není jen Andrej Babiš. „Sami všechny kritizují a pak si nejsou schopni vyřešit svůj problém s protievropským Babišem,“ řekl s tím, že to kredibilitu strany oslabí.
Podle Luďka Niedermayera je ovšem fér říct, že to jistě budou oponenti RE kritizovat, ale většina frakcí fakticky není tak homogenní, aby se jim různé nepříjemné věci vyhýbaly. Navíc poukázal na výsledky hlasování europoslanců z hnutí ANO, jejichž názory se často od zbytku frakce velmi odlišují. „A zdá se, že i s tím je frakce schopna žít,“ podotkl. „Případy, jako se nám povedl v EPP, tedy že poslanci Fidesz po nátlaku skupinu opustili, nejsou pravidlem,“ dodal.
Na podobný protievropský obrat Viktora Orbána a jeho strany FiDeSz poukázal i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). EPP se s nimi dokázala rychle rozloučit. Pospíšil předpokládá, že evropští liberálové budou postupovat stejně, když to byli právě oni, kteří tehdy veřejně vyzývali k vyloučení Orbána z rodiny EPP. „Teď mají možnost dokázat, že pro ně platí „padni, komu padni“, když se otevřeně populistický politik nachází v jejich řadách,“ dodal
„Pro evropské liberály z ALDE je situace velmi komplikovaná. Andrej Babiš jako jejich člen otevřeně spolupracuje nejen s Viktorem Orbánem, ale i s reprezentanty řady stran protestní pravice, jak jsme viděli při jeho nedávném vystoupení v Budapešti. Předseda ANO útočí na politiku EU, a přitom zůstává součástí ALDE – eurostrany, která se ráda označuje za nejvíce federalistický subjekt na evropské politické scéně,“ okomentoval Pospíšil s tím, že osobně nechápe, proč ANO z ALDE samo neodejde, pokud chce pokračovat tímto směrem. Mnoho komentátorů podle něj dokonce očekává, že ANO po evropských volbách 2024 vytvoří novou frakci v Evropském parlamentu společně s Viktorem Orbánem a dalšími silně euroskeptickými stranami.
Pospíšil řekl, že bude zajímavé sledovat, zda Andreje Babiše v jeho protievropském obratu budou následovat i někteří europoslanci za hnutí ANO. „V případě, že to nastane, oslabí to jednotu jak ALDE, tak frakce Renew Europe v Evropském parlamentu. Nejednotná frakce samozřejmě je při hlasování oslabená a její pozice tím logicky slábne,“ vysvětlil.
Pokud ALDE dokáže podle europoslance situaci vyřešit rychle a principiálně, nikdo se jim smát nebude. „Když by naopak hledali nějaká řešení ve stylu „ani ryba ani rak“ a situaci zbytečně protahovali, mohou se stát terčem kritiky z vlastních řad i od ostatních evropských subjektů,“ uvedl.
Podle europoslance Mikuláše Peksy z Evropské pirátské strany (PPEU), která je součástí frakce Greens/EFA, strana ALDE ztrácí kvůli Babišovi svou důvěryhodnost. „Není možné být liberální frakcí a zároveň mít u sebe stranu, která se otevřeně vymezuje vůči liberálním hodnotám a paktuje se s protievropskými nacionalistickými konzervativci jako Viktor Orbán,“ uvedl pro deník FORUM 24 a pokračoval tím, že frakce RE se změnou názvu a zapojením lidí, kteří zjevně nejsou liberálové, ale zkorumpovaní nacionalističtí populisté, zcela diskredituje a stává se nečitelnou.
Frakce se podle Peksy totálně zesměšňuje a stala se naprosto nespolehlivou. „Je zcela běžná situace, že ze tří poslanců RE hlasuje jeden PRO, jeden PROTI a jeden se zdrží. Politické dohody s nimi se staly de facto bezcennými, protože tam každý hlasuje jinak,“ vysvětlil.
Z pohledu samotné Evropské strany zelených je samozřejmě tato situace ideální, protože zlepšuje její schopnost uzavírat a udržovat spojenectví s dalšími stranami, jako je Evropská pirátská strana, Volt nebo EFA, spolu se kterými tvoří europarlamentní frakci Greens/EFA, uvedl Peksa. „Dá se jen spekulovat, jestli by RE nebyla pro tyto menší strany zajímavějším partnerem, kdyby dokázala potvrdit svoje liberální směřování,“ dodal.
Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která v Evropském parlamentu patří k frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), deníku FORUM 24 řekla, že vystupování hnutí ANO na mezinárodním poli nerozumí a myslí si, že není srozumitelné pro nikoho. „Jednu tvář nastavuje pro domácí publikum, druhé na mezinárodní scéně. Je to podobné jako vystupování Andreje Babiše na Evropské radě. Doma měl také spoustu řečí a v Bruselu odkýval cokoli. Důvodem je ideová vyprázdněnost tohoto hnutí,“ vysvětlila s tím, že hnutí ANO na mezinárodním poli nemá žádnou sílu.
Strany Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) připravují v souvislosti s Babišovým vystupováním jako „konzervativním lídrem“ návrh rezoluce, o kterém se bude hlasovat na kongresu strany, který proběhne o víkendu ve švédském Stockholmu.