V Partii na TV Prima se střetli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kromě reportáže s rozporuplnými výroky křesťanského uprchlíka se hovořilo i o řešeních uprchlické krize a o velmi špatném přístupu vlády k Alímu Fajádovi a o úniku zásadních tajných informací.
Prima se hned na počátku debaty vrátila ke kauze kolem reportáže, v níž uprchlík z Iráku kritizoval své ubytování. Muž měl v překladu říct, že se raději vrátí do Iráku, protože v přemalovaném kravíně žít nebude. Vzápětí se z Nadačního fondu Generace 21 začaly ozývat hlasy, že nic podobného nepadlo. „Mně to nepřipadá jako něco tak mimořádného. Z Finska teď odcházejí stovky Iráčanů, kteří prostě zjišťují, že ty podmínky prostě nejsou určené pro jejich život, nemohou se tam oženit a tak dále. Oni mají ty představy o Evropě opravdu přehnané,“ prohlásil Zaorálek s tím, že zde vládne velký chaos i ohledně toho, co kde uprchlíci na našem kontinentu najdou.
[ctete]46821[/ctete]
Kalousek s ním souhlasil, reportáž ho ale nepotěšila. „Mám obavu, že reportáže tohoto typu zneužívají radikálové na obou stranách. Jak sluníčkáři, tak xenofobové,“ myslí si Kalousek. „Ten problém tady je, pojďme ho řešit pragmaticky a racionálně,“ dodal s tím, že zradikalizované lidi na obou stranách zneužívají politici.
Moderátor Primy se neustále snažil otázku postavit tak, že média jsou nucena cenzurovat informace. „Ne, samozřejmě žádná cenzura neexistuje,“ odmítl Zaorálek jeho otázku. „My se učíme, nikdo nepočítal ani s ekonomickou krizí, která byla v roce 2008. Jsme v něčem, co je výzvou, a učí se v tom pohybovat i novináři,“ říká ministr zahraničí.
Oba politici se vyjádřili k dalšímu vývoji postoje Evropské unie a zejména Visegrádské čtyřky k migrační krizi. „Spolehnout se na to, že mé bezpečí od a až do zet leží v Turecku, to není úplně komfortní pocit,“ uvedl Kalousek. „Já opravdu věřím, že je možné přijmout evropské, energické řešení,“ doplnil. Zaorálek upozornil na důležitý problém, že Řecko nevrací uprchlíky do Turecka. „Já mám pocit, že Řecko působí jako průtokový ohřívač,“ myslí si.
[ctete]47037[/ctete]
Ministr zahraničí a předseda TOP 09 se vyjádřili také k únikům informací – ohledně Alího Fajáda a výkupného za unesené dívky. „Cením si toho, že v České republice je hodně zodpovědných novinářů. Jenže se našel někdo, kdo to hodil za hlavu s tím, že má povinnost zveřejňovat všechno. Já se domnívám, že to je zlé,“ řekl Zaorálek. „V civilizované zemi se prostě ví, že některé věci se nemohou stát předmětem veřejné debaty,“ myslí si. Ministr uvedl, že mu velmi záleží na tom, aby se vyšetřilo, kdo informace vynesl.
Zaorálek upozornil, že úniky informací jsou v současné chvíli předmětem vyšetřování. „V libanonské kauze jsem držel pusu,“ připomněl. „Já bohužel nemohu pochválit českou vládu. Troufnu si říci, že tady vláda selhala minimálně třikrát,“ řekl Kalousek. Podle něj česká vláda povzbudila teroristické bojůvky po celém světě. „Každý občan má teď na zádech cenovku s visačkou,“ myslí si. Za velký problém považuje Kalousek fakt, že ministr Pelikán propustil na svobodu člověka obžalovaného z těžkých mezinárodních zločinů. „Pokládám za právo opozice vládu za toto kritizovat,“ uznal Zaorálek.