Když 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu, netušili, že právě vdechli život organizaci, která přežije do 21. století a bude ovlivňovat životy mnoha lidí v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i v jiných částech světa. A nešlo jen o ovlivnění v rovině sportovní a fyzické, ale i mravní.
Oslavy potrvají po celý rok a odstartují dnešním slavnostním nasvícením některých budov v Praze i jiných městech. Do sokolské červenobílé kombinace se tak v 17.20 převlékne pražská Žižkovská věž, o deset minut později ji bude následovat hlavní sokolské sídlo – Tyršův dům směrem z Kampy a po dalších deseti minutách se rozsvítí i Petřínská rozhledna. Kromě toho bude nasvícen také Tančící dům v Praze, Nová radnice a most Miloše Sýkory v Ostravě, historická radnice v Liberci, Baťův mrakodrap ve Zlíně, zámek v Přerově či radnice v Uherském Hradišti nebo Jihlavě. Červenobílé budou rovněž některé sokolovny, například v Jihlavě, Prostějově, Příbrami či v Nové Pace.
Během celého tohoto roku se bude Sokol prezentovat novým vizuálem, jemuž bude vévodit jednotící slogan „Už 160 let“. A stejný hashtag bude používat i v komunikaci na sociálních sítích. „Chtěli jsme ukázat, že ač je Sokolu úctyhodných 160 let, tak je v jádru mladý. Vždyť skoro polovina členů je ve věku do osmnácti let,“ říká výkonný ředitel České obce sokolské Marek Tesař.
„Jsem nesmírně hrdá na všechny sestry a bratry, kteří předávají své znalosti a zkušenosti nastupujícím generacím. Právě sportovní všestrannost a cvičení rodičů s dětmi je to, co asi každý z nás zažil a na co rád vzpomíná. A to je to, co náš spolek odlišuje od jiných. Sport pro všechny od dětí po seniory,“ hodnotí současnost starostka České obce sokolské Hana Moučková. Podle jích slov Sokol sice slaví s novými nápady i s úctou k předkům, ale do budoucna se dívá přece jen trochu s obavami.
„Ačkoli máme jasně nastavené procesy, plány, máme velkou obavu, a to nejen o Sokol, ale celou společnost. Financování našeho spolku je dlouhodobě nesystémové a ve srovnání se sportovními svazy dramaticky podhodnocené. Zároveň je opravdu kritická situace se zdražením energií,“ naznačuje možné problémy Hana Moučková.
Vzhledem k mimořádnému výročí a také s ohledem na fakt, že za dlouhou historii Sokola s ním spolupracovalo i mnoho známých umělců, rozhodlo se vedení České obce sokolské oslovit jednoho z nejlepších českých streetartových umělců současnosti Michala Škapu, který vytvořil limitovanou edici 160 signovaných grafických listů. Výtěžek z jejich prodeje půjde na rozvoj sokolských jednot. Navíc bude tato grafika na jaře přenesena na zeď Tyršova domu směrem z Újezdu.