
Senátor Lindsey Graham FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0
FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY SA 2.0

KOMENTÁŘ / Slýchávali jsme od zastánců Ukrajiny, kteří fandili v loňských volbách Trumpovi, že je přece nepředstavitelné, aby strana Ronalda Reagana ustoupila Rusku a nechala Ukrajinu na holičkách. Tak nepředstavitelné se pomalu stává realitou. Republikány kritizující Donalda Trumpa a J. D. Vance za náchylnost k Rusku bychom spočítali na prstech jedné ruky. Navíc mezi nimi nejsou žádné skutečné těžké váhy. Lindsey Graham, který ještě nedávno ukrajinskému prezidentovi říkal, že je pro něj spojencem snů, teď volá po tom, aby byl vyměněn.
Fakt, že Trumpovo vystoupení, které vyvolalo bouřlivě pozitivní reakce v Kremlu, unisono odsoudili demokraté, je jen slabou náplastí. Je sice hezké vědět, že v Americe existuje ještě jedna strana, která je ochotná se Putinovi postavit, ale je to bohužel ta, která nemá ani úřad prezidenta, ani většinu byť v jediné komoře Kongresu.
Ojedinělá kritika z řad republikánů
Podobně nás může jen málo utěšit, že se přece jen našlo několik kritických hlasů i mezi republikány. Nejotevřeněji se z aktivních politiků vyjádřil člen sněmovny za Nebrasku Don Bacon, který řekl, že „Bílý dům zněl ve vztahu k Rusku hodně jako demokraté v 70. a 80. letech. Reagan měl tehdy pravdu. Měli bychom se postavit za Ukrajinu, svobodu a demokracii proti útočícímu tyranovi“.
Velice jasné stanovisko na X zveřejnila i Liz Cheneyová, která ale již není republikánskou zástupkyní za stát Wyoming. Napsala ale trefně: „Generace amerických patriotů už od revoluce bojovaly za principy, které Zelenskyj s nasazením života brání. Dějiny si zapamatují tento den, kdy americký prezident a viceprezident odvrhli vše, co hájíme.“
Ochočení republikáni
Jenže co naplat, když jeden z údajně největších zastánců Ukrajiny v Senátu Lindsey Graham prohlásil, že „Zelenskyj se bude muset podstatně změnit, nebo odejít“. Republikánská strana je Trumpovi podřízená. Když Trump nazval Zelenského diktátorem a řekl, že válku začala Ukrajina, zmohl se jen na bezzubé konstatování, že z války viní Putina. Za tu informaci děkujeme, ale měl by to vysvětlit někomu jinému.
Jistě, mnozí republikánští politici by pravděpodobně Ukrajinu nadále rádi podporovali. Chápou, že agresorem je Putin a že je potřeba ho zastavit. Jenže pokud nejsou ochotni se v tomto ohledu principiálně postavit svému prezidentovi, protože se příliš bojí o své politické kariéry, tak jsou nám platní jak mrtvému zimník.