Minulé úterý se konaly doplňovací volby do Kongresu Spojených států v Kalifornii a Wisconsinu. Pro obě strany byly natolik důležité, že do nich stranické centrály nalily miliony dolarů. I když jde jen o dvě křesla a v obou obvodech se bude volit znovu už v listopadu spolu s prezidentskými volbami, šlo o významnou událost. Všeobecně se soudilo, že může naznačit, kdo je ve výhodě právě pro listopadové klání.
Republikáni slaví
Straně prezidenta Donalda Trumpa se podařilo zvítězit v obou okrscích. Zatímco ve Wisconsinu se to spíše čekalo, 25. kalifornský obvod obvykle zažívá vyrovnané souboje a demokraté ho získali teprve před dvěma lety. Členka Sněmovny reprezentantů Katie Hillová ale musela odstoupit po skandálu s údajným zneužíváním svých podřízených.
Její křeslo přitom patří k těm, která demokratům umožnila vyhrát volby do Sněmovny v roce 2018. Zastupovala předměstský obvod s převážně bílými voliči s nadprůměrnými příjmy. Takové demografické složení sice tradičně nahrává republikánům, ale právě tito vzdělanější voliči se od Trumpa před dvěma lety odvrátili. Republikánský kandidát tam ale nyní zvítězil s výrazným náskokem.
Demokraté spoléhají na vyšší účast
V obou obvodech ale byla volební účast malá. Hlasovaly ani ne dvě třetiny lidí ve srovnání s rokem 2018. Právě tím se nyní uklidňují demokraté, kteří věří, že vyšší účast, jež se předpokládá v listopadu, bude hrát v jejich prospěch. Obecně jsou totiž voliči republikánů disciplinovanější a hlasy odevzdávají i v méně důležitých volbách.
Drtivé vítězství sice republikáni na podzim ani v jednom obvodě téměř s jistotou nezopakují, ale pro demokraty jsou přesto tyto výsledky varováním. Průzkumy jim sice věští pohodlnou většinu ve Sněmovně, slušnou šanci získat zpátky Senát a také dobré vyhlídky pro souboj Joea Bidena s Donaldem Trumpem, ale právě například nízká účast může tyto předpoklady postavit na hlavu.
Bratrovražedný boj mezi demokraty
Joe Biden navíc není kandidát, který by mezi voliči vzbuzoval velké nadšení. To platilo i předtím, než jej Tara Readová obvinila ze sexuálního násilí. Levicovější část příznivců strany mu nemůže zapomenout, že vyřadil jejich favorita Bernieho Sanderse, a podle některých průzkumů se nemalá část z nich nakonec k urnám nemusí dostavit.
Přílišný posun Bidena i celé strany doleva by ale zase mohl vyděsit voliče právě v předměstských obvodech, které budou demokraté nutně potřebovat získat. V roce 2018 totiž právě tady získali většinu křesel na úkor republikánů. Levicová organizace Justice Democrats podporovala ve volbách mnoho progresivních kandidátů, ale uspěli jen ti, kteří kandidovali tam, kde mají demokraté křeslo jisté.
Úkrok vlevo
V minulých volbách tak z kandidátů, kteří s podporou tohoto výboru vyhráli primárky proti ostatním demokratům, nakonec křeslo získalo jen šest mužů a žen. Pro stranu ale nezískal ani jediný obvod navíc. Zatím tedy úspěch Justice Democrats spočívá spíše v přeměně samotné strany než v jejím posilování. Dokáže lépe motivovat dosavadní voliče, ale nové nepřiláká.
Zatím ale jím podporované osobnosti zvítězily ve třech z pěti primárek a Georgette Gomezová postoupila do druhého kola.
Donald Trump přitom část své strategie postavil na tom, že Demokratická strana je plná levicových fanatiků, jako je například Alexandra Ocasio-Cortézová, také podporovaná Justice Democrats. Čím víc podobných kandidátů se bude ucházet o křesla ve Sněmovně, tím lépe bude takové strašení fungovat.
V jednotlivých obvodech půjde samozřejmě kampaň a program přizpůsobit elektorátu, ale v prezidentském klání si budou muset demokraté dát veliký pozor. Bude třeba, aby zároveň neznechutili progresivní podporovatele strany a neodradili středové nezávislé voliče a umírněné republikány, kteří Trumpa příliš nemusí. Zatím nemají jisté ani jedno.