Výsledky prezidentských voleb v Michiganu už potvrdila řada přepočtů, soudů a několik auditů provedených ministrem vnitra (Secretary of State) státu. Bývalý prezident a jeho spojenci ale vkládali velké naděje do vyšetřování vedeného republikány ovládaným výborem tamního senátu. To ale po dlouhých osmi měsících potvrdilo to, co všechny ostatní prověrky, audity a přepočty. Prezident Biden legitimně zvítězil o 154 tisíc hlasů, což jsou asi tři procentní body. Bylo ale bohužel bláhové dělat si naděje, že trumpovská lež o ukradených volbách tím utrpí nějakou ránu.
Prostě nevěříme
Konkrétní čísla v různých průzkumech se sice mírně liší, ale potvrzují jednu věc. Mírná většina republikánů je přesvědčena, že loňské prezidentské volby byly zmanipulovány a jejich legitimním vítězem je Donald Trump. Na jednu stranu je to dobrá zpráva, protože v listopadu loňského roku těsně po volbách o tom byly přesvědčeny až tři čtvrtiny příznivců strany. Na druhou stranu je to i tak většina, se kterou půjde jen těžko hnout.
Kdy a zda vůbec tito lidé budou ochotní přijmout realitu, kterou jejich politický favorit i nadále popírá, je otázka. Pro budoucnost republikánské strany, ale i americké politiky obecně to nevěstí nic dobrého. Více než polovina voličů republikánů žije v odlišné realitě a zbytek sice Bidenovo vítězství uznává, ale ke kompromisu chuť nemá. Je to vidět i na debatách o legislativě, která má volby celkově zprůhlednit.
Rebel Manchin
Sněmovna reprezentantů schválila dosti rozsáhlý návrh zákona, který by měl přinést například automatickou registraci voličů, konec účelového překreslování volebních obvodů a zprůhlednění financování kampaně. Republikáni dali najevo, že nic takového schválit nehodlají. Faktem je, že demokraté neučinili ani vlažné pokusy si jejich podporu získat. K celé věci přistoupili stylem všechno, nebo nic.
Vítr z plachet jim vzal především demokratický senátor za konzervativní Západní Virginii Joe Manchin, který řekl, že v současné podobě pro zákon hlasovat nebude. Přednesl vlastní představu, která zahrnuje i požadavek na to, aby se voliči museli prokázat dokladem totožnosti. To dlouhodobě prosazují republikáni, ale demokraté v tom vidí snahu odradit od uren mladší voliče a příslušníky menšin.
Klíčem je důvěra
Je pravda, že zákony požadující po voličích doklad totožnosti, které jsou v platnosti ve 34 amerických státech, řeší vlastně neexistující problém. Volební podvody jsou extrémně vzácné, z důvodu nutnosti se předem registrovat není tak jednoduché volit na cizí identitu. Jenže zároveň se nedá říci, že by opravdu snižovaly například volební účast jistých skupin voličů. Dle řady studií například z Texasu či Virginii, kde takové zákony platí, je jejich dopad marginální.
Demokraté si musí uvědomit, že volební reforma musí nejenom zvýšit regulérnost voleb, ale také zvýšit důvěru občanů v ně. Pokud je federální zákon vyžadující po voličích doklad totožnosti způsob, jak získat podporu republikánů pro celý balíček, pak to stojí za to. Navíc by mohl být napsán tak, aby zjevně zvýhodňoval voliče republikánů jako ten v Tennessee, který za platný doklad považuje povolení vlastnit zbraň, ale ne univerzitní průkaz.
Konec obstrukcím
Jenže předseda republikánské menšiny v senátu Mitch McConnell odmítl i Manchinův návrh. Hlasování o něm pak dopadlo očekávaně. Všichni demokraté byli pro a všichni republikáni byli proti. Vzhledem k široké možnosti obstrukcí (tzv. filibuster) ale potřebuje zákon získat podporu minimálně deseti republikánských senátorů a senátorek. Prostá většina, kterou demokraté disponují, nestačí.
Dá se tak očekávat, že se ještě zvýší tlak na to, aby senát upravil hlasovací proceduru tak, aby filibuster buď úplně znemožnil, nebo výrazně ztížil. Dříve bylo pro obstrukce nutné, aby senátoři v debatě vystoupili, a pak bylo na nich, zda dokážou řečnit dost dlouho, aby na hlasování nedošlo. Dnes stačí vyhlásit záměr obstruovat a je konec.
Cesta k nesváru
Konec filibusteru povede ale jen k další eskalaci a zvýší nedůvěru republikánů. V současné situaci je sice zřejmé, že republikáni nejsou ochotní spolupracovat na ničem, ale z dlouhodobého hlediska nevýhody postupu na sílu převáží benefity toho, co by se snad podařilo schválit. Potíž je v tom, že konflikt republikánům vyhovuje.
Jejich voliči o kompromis nestojí. Většina z nich ani nepovažuje Bidena za legitimního prezidenta a dokud se tohle nezmění, tak je naděje na odblokování senátu mizivá. Výsledky vyšetřování v Michiganu tuhle změnu ale jen těžko způsobí. Trump už vyzval k tomu, aby republikánští voliči ve volbách hlasovali proti těm, kdo se na něm podíleli.
Dokud se nenajdou důvěryhodní a populární republikáni na celostátní úrovni, kteří se Trumpovi postaví, bude to pokračovat. Zatím takoví ale na obzoru nejsou. Většina drží stranickou linii, ať už ze strachu, nebo v naději na vítězství ve volbách v příštím roce.