Šedesát republikánských expertů v oblasti zahraniční politiky podepsalo petici proti kandidatuře Donalda Trumpa na úřad prezidenta a varuje před jeho programem. Text otevřeného dopisu se šíří po sociálních sítích. Signatáři uvádějí, že Trumpovy představy a návrhy mohou ohrozit národní bezpečnost USA.
„Trumpova prohlášení nás vedou k závěru, že by jako prezident využil svou autoritu způsobem, který by zemi učinil méně bezpečnou a omezil by náš vliv ve světě,“ cituje z dopisu agentura AP. „Jeho představy o tom, jak využívat prezidentskou moc proti odpůrcům, jsou jasným ohrožením občanských svobod ve Spojených státech.“
Mezi signatáři dopisu jsou například bývalý šéf Světové banky a náměstek ministra zahraničí USA Robert Zoellick, někdejší americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff nebo čelný úředník Pentagonu v éře George Bushe mladšího Dov Zakheim. Podpisy takových osobností, jako někdejší prezidentská poradkyně Condoleeza Riceová nebo bývalý ministr zahraničí Colin Powell ale chybějí; podle AP není jasné, zda byli o podpis požádáni.
[ctete-foto]49291[/ctete-foto]
Trump stále ještě nemá nominaci jistou
Vedení Republikánské strany má i po výrazném Trumpově úspěchu v úterním nominačním hlasování stále ještě možnost postup kontroverzního miliardáře zastavit. Podle agentury AP nemá Trump ani po vítězném „superúterý“ zajištěnu rozhodující podporu. Rozhodovat se bude 15. března, kdy se bude hlasovat v šesti významných státech.
Podle výpočtů AP nemá dosud newyorský miliardář nominaci jistou, protože zatím získal na svou stranu jen 46 procent delegátů, o nichž se dosud rozhodovalo. V příštích primárkách bude muset tento počet zvýšit na 51 procent.
[ctete]47930[/ctete]
Jestliže se totiž na nominační konferenci v červenci žádný z uchazečů nadpoloviční většinou hlasů neprokáže, ve druhém kole hlasování už delegáti nebudou mandáty z primárních voleb vázáni a rozhodovat se mohou volně.
Zvrátit či zpochybnit poměr sil by mohly primárky plánované na 15. březen. Pokud ve svých domovských státech zvítězí Trumpovi protikandidáti Marko Rubio na Floridě a John Kasich v Ohiu, zpochybní to podle republikánských stratégů Trumpovu sílu.
Republikány představa Trumpova vítězství děsí
Trump podle stranických stratégů republikánskou stranu poškozuje a ohrožuje její postavení na americké politické scéně. Jeho útoky proti migrantům odrazují černošské a hispánské voliče, svou kampaň realitní magnát staví na strachu voličů z islámského extremismu, přistěhovalectví a ekonomické nestability. Podle médií Trump neodmítá ani podporu krajní pravice.
Republikánské sekretariáty proto v těchto dnech horečně propočítávají protitrumpovské volební varianty, z nichž ale žádná není moc příznivá. Podle AP nevylučují ani myšlenku, že by k rozhodujícímu souboji mohlo dojít až na závěrečné červencové nominační konferenci. Využití komplikovaných regulí a zákulisních machinací k potlačení vůle voličů by ale podle stranických expertů mohlo republikány poškodit.
[ctete]49104[/ctete]
Objevují se údajně i hlasy připouštějící možnost nového kandidáta. Podle AP se prý ve washingtonských kuloárech mluví o bývalém texaském guvernérovi Ricku Perrym jako o reprezentantovi republikánského hlavního proudu. Perspektiva úspěchu je ale v tomto případě vzdálená, sám Perry prý svou kandidaturu označil za „absurdní“.
Trump přitom vyzývá republikánské vedení, aby jeho kandidaturu chápalo jako šanci k posílení vlivu strany. „Proč vůdci Republikánské strany nevidí, že jim přináším nové voliče po milionech? Vytváříme přece větší, silnější stranu,“ napsal Trump na twitteru.
Světové deníky píší o šílenství a hrozbě pro celý svět
Obavy a zmatek vyvolává podle AP Trumpova nominační kandidatura i mezi politiky a novináři ve světě. „Jeho kandidatura otevřela dveře šílenství: nemyslitelné se může stát skutečností a špatný vtip se stává realitou,“ píše německý list Handelsblatt. „Co dříve vypadalo směšně, musí dnes být předmětem vážné diskuse,“ uvedl deník.
„Zářivý vzestup newyorského magnáta polovinu planety ohromil,“ píše španělský list El País. Podle komentáře rakouského deníku Salzburger Nachrichten by bylo hrubou chybou považovat Trumpa za politického klauna. „Jeho zvolení prezidentem by velmi ohrozilo USA i celý svět. Nacionalistická a šovinistická politika neučiní Ameriku velikou, nýbrž špinavou, a vyvolá riziko destabilizace mezinárodního pořádku,“ soudí rakouský list.
[ctete]47398[/ctete]
Podle izraelského experta Ejtana Gilboy vztah Tel Avivu k Trumpovi nejlépe vystihuje slovo „zmatek“. Izrael se dokáže srovnat s jeho názory na politickou korektnost a nebezpečí islámského extremismu nebo s návrhem na zeď na hranicích s Mexikem. Trumpovy výroky o Židech ale mnozí považují za necitlivé, míní Gilboa.
Podle komentáře britského listu The Financial Times by Trumpovo vítězství znamenalo „globální pohromu“. Je to „hlasatel paranoidních představ, xenofob a ignorant bez zkušeností s politikou“. Může být přirovnán k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, ovšem bez jeho šarmu a obchodnické intuice. „Trump je hrubě nekompetentní pro nejdůležitější světový politický úřad,“ shrnují hodnocení The Financial Times.