Petiční stánek dezinformátora Ondřeje Thora u úřadu vlády na podporu demise vlády představuje problém. Vzhledem k vyjádření Magistrátu hlavního města Prahy a pražské policie ovšem není jasné, kdo situaci s tímto ostudným zapáchajícím kempem nakonec vyřeší. Podle magistrátu by ji totiž měla řešit výhradně Policie ČR, která sice tvrdí, že stav vnímá jako protiprávní, ovšem dodává, že věc opakovaně oznámila na Úřad městské části Praha 1 a na magistrát. Celý konflikt se tedy jeví jako začarovaný kruh.
Dezinformátor Ondřej Thor již přes dva měsíce kempuje u Úřadu vlády ČR na rohu nábřeží E. Beneše a ulice Pod Bruskou pod záminkou petičního stánku. Prý čeká na demisi vlády. Za dobu provozování stánku se veřejné prostranství okupované Thorem a jeho příznivci čím dál tím více zvětšovalo a stav se zhoršoval. On sám v živém vysílání přiznal, že znečišťuje okolí. V místě se válí krabice od jídla nebo plastové bedny.
Nejhorší nepořádek už museli díky zásahu pražského magistrátu odklidit. Na místě tak aktuálně smí být pouze jeden uzavřený stan, jeden otevřený stan, splňující atributy petičního stánku, a mobilní toaleta, která nedávno přibyla po zásahu hygieny. Nikdo se ovšem nemá ke zdánlivě adekvátnímu kroku stánek zrušit.
Magistrát hlavního města Prahy na dotaz deníku FORUM 24 prohlásil, že podle jejich informací jsou všechny náležitosti podle petičního zákona splněny, což explicitně potvrdil také ministr vnitra Vít Rakušan. „Nicméně ohledně samotného stánku bude nutné se obrátit na Policii ČR,“ řekl deníku FORUM 24 Tadeáš Provazník, mediální asistent magistrátu, s tím, že petiční stánek je od samého začátku provozován pod bezprostředním dohledem Policie ČR u několika chráněných objektů nejvyššího státního významu, které jsou ve zvláštním režimu ostrahy uniformovanými příslušníky ze strany Policie ČR v režimu 24 hodin denně.
„Hlavní město společně s městskou policií může postupovat pouze v intencích zákona, co se týká činnosti městské policie, ta zde učinila vše, co měla a mohla učinit v rámci zákonem stanovených oprávnění,“ vysvětlil Provazník. Dodal, že se jedná zejména o celou řadu podezření ze spáchání přestupku, která strážníci zadokumentovali a předali příslušným správním orgánům. Městská policie tak podle jeho slov postupovala aktivně a zcela v souladu se svými zákonnými oprávněními.
Magistrát eviduje dílčí oznámení o shromážděních, ovšem nocování pod záštitou petice již pod oznámení nelze podřazovat, uvedl Provazník k tomu, že Thor na místě přespává.
Řešit situaci by tedy podle magistrátu měla výhradně Policie ČR. Jan Daněk, vedoucí oddělení tisku Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy, ovšem deníku FORUM 24 řekl, že pražská policie situaci v ulici U Bruských kasáren v Praze 1 vnímá jako protiprávní stav, a proto byla věc opakovaně oznámena na Úřad městské části Praha 1 a na Magistrát hl. m. Prahy s podezřením na neoprávněný zábor veřejného prostranství a ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. „Na místě opakovaně řešíme také přestupky v dopravě, které tam zjišťujeme v souvislosti s provozem motorových vozidel spojených s účastí na aktivitách údajného petičního místa,“ dodal.
Dotaz, proč právě zmíněné nocování nebo porušování veřejného pořádku nepředstavuje argumenty pro zrušení stánku, zůstal z obou stran nezodpovězen.
Podle zastupitele Davida Procházky (STAN) připravuje ministerstvo vnitra právní stanovisko, na základě kterého by měla Praha 1 celou situaci urychleně vyřešit. Ministerstvo vnitra na dotaz deníku FORUM 24 do vydání článku nereagovalo.