Vláda vyhlásila, že je nutno ochránit učitele i nepedagogické pracovníky před nákazou koronavirem, a proto jim pošle téměř tři miliony respirátorů. Už se začaly rozvážet. Do krajů i měst ovšem připutovaly v krabicích s propagandistickým heslem o věčném čínsko-českém přátelství. „To už je moc!“ napsal na Facebook starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Navíc se zřejmě jedná o vadné zboží, jehož reklamaci Čína odmítla. Pro učitele jsou ale nejspíš dobré až dost.
„Každá epidemie jednou skončí, ale česko-čínské přátelství přetrvá,“ hlásá nápis na krabicích, ve kterých k nám na počátku koronavirové krize připutovaly zdravotnické pomůcky z Číny. Vyveden velkými písmeny i čínskými znaky. Kromě toho, že to nepříjemně připomíná komunistická hesla o Sovětském svazu na věčné časy, si to leckdo může vykládat i jako nebetyčnou drzost a výsměch. Zvlášť teď, na podzim, kdy už je dávno známo, že Čína, která svým lhaním a tutláním rozšíření viru zdatně napomohla, už počátkem roku vykupovala zdravotnický materiál po celém světě po miliardách kusů, aby se pak stala jeho hlavním a nijak levným dodavatelem. Kromě toho už se ví také to, že jde o pomůcky mírně řečeno pochybné kvality.
Není tedy divu, že když starosta Kroměříže Mgr. Jaroslav Němec (zvolen za hnutí Nezávislí) propagandistické krabice, které pro učitele doputovaly na radnici, uviděl, vcelku dost, a právem, ho to nadzdvihlo. Lze také samozřejmě předpokládat, že totéž zboží se stejnými nápisy nedorazilo jenom do Kroměříže, ale i do dalších měst. „To už je moc!!!“ napsal starosta Němec na sociální sítě. „Město obdrželo respirátory pro učitele v těchto krabicích.“
Nejde ale jen o nebetyčnou drzost čínské komunistické propagandy, se kterou potiskla draze prodané zboží, abychom třeba nechtěli zapomenout, komu máme být vděční. V dubnu tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sice ještě tvrdil, že čínské respirátory jsou kvalitní a nejsou předražené, ale už o měsíc později, v květnu, začal tyto státní nákupy řešit Nejvyšší kontrolní úřad. A koncem srpna sdělil Adam Vojtěch médiím, že na nekvalitní respirátory dodané z Číny podali reklamaci, ale čínské firmy ji neuznaly. Během prvního nouzového stavu, která platil od 12. března, ministerstvo zdravotnictví nakoupilo ochranné pomůcky za více než 2,3 miliardy Kč. Jak velká škoda tím České republice vznikla, zatím není přesně známo.
Co ale naopak známo je, je to, že nereklamovatelných čínských šuntů jsou tudíž plné sklady. Něco se s velkým humbukem rozeslalo jako předvolební dárky seniorům – často pomuchlané, rozbalené roušky s utrhanými gumičkami a respirátory se značkou CE (China Export), na pohled snadno zaměnitelnou s logem Communité Européen užívaným coby potvrzení evropského standardu.
„Není možné, abychom dostali nekvalitní respirátory, které měly jít zdravotníkům. Kdybychom je netestovali, tak se mohli nakazit, a to by bylo nepřijatelné,“ prohlásil Adam Vojtěch v srpnu. Kdyby se ale v říjnu nakazili učitelé a další pracovníci ve školství, tak to by bylo přijatelnější? Těžko říct a těžko se ve vládních prohlášeních vyznat. O učitelích dnes vláda totiž mluví stejně jako na počátku o zdravotnících.
„Vláda uvolní ze státních rezerv až 2,9 milionu respirátorů FFP2. Prostřednictvím Hasičského záchranného sboru je pošle krajům a hlavnímu městu Praze, které je následně rozešlou do škol a školských zařízení. Každý z pedagogických a nepedagogických zaměstnanců dostane deset kusů, které by mu měli pomoci ochránit se před rizikem nákazy nemocí covid-19,“ čteme na webu Úřadu vlády ČR (i s tou gramatickou chybou). Ochrání je tedy respirátory z Čínou odmítnutých reklamací? Toť otázka. Každopádně to hezky vypadá, tak starostlivě, a dá se o tom moc pěkně mluvit.
Pro vylepšení dojmu a vládního píár by to ale možná ještě chtělo nějakou tu fotečku, jak se nějaký starosta nastoupený v řadě i s městskou radou po vzoru naší vlády klaní čínským bednám. Něco mi ale říká, že starosta Kroměříže to nebude.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.