Vhodné pojmenování pro organizátory matoucích řetězových e-mailů by mělo být analogické tzv. šmejdům, kteří podvádějí seniory při prodeji hrnců a nabízejí jim manipulativně napsané smlouvy. „Internetoví šmejdi“ nabízí seniorům falešné a manipulativně napsané zprávy. Ty pak mají chování seniorů nasměrovat kýženým směrem. Metodu řetězových mailů kupříkladu využívají antisystémové, populistické a extrémistické strany k získání voličů, u nichž vzbuzují zejména strach z imigrantů a nenávist k tradičním stranám.
Řetězové e-maily jsou jedním z nejefektivnějších způsobů šíření lží, manipulací a ovlivňování výsledků voleb. Jsou posílány zejména seniorům, pro které není e-mail něco samozřejmého a je pro ně jednoduché uvěřit tomu, že „co je psáno, to je dáno“. Zásadní roli hraje i to, že lži často dostávají od svých přátel a známých, a tak nemají důvod nevěřit.
Jenomže v poslední době, hlavně po prezidentské volbě, ve které bezpochyby tato dezinformační praktika sehrála velkou roli, stále více lidí pátrá po tom, kdo rozesílání lží organizuje a platí. Organizátoři to vědí a důkazem je další z e-mailů, který má redakce deníku FORUM 24 k dispozici. Cíl je jednoduchý: skrýt odesílatele a tím i organizátory a autory falešných zpráv a dalších řetězových e-mailů, které manipulují zejména seniory.
Zde přinášíme ukázku, jak organizátoři řetězových e-mailů učí své oběti, aby je samy kryly:
VYMAZÁVEJ ADRESY – návod
Konečně! Podrobně a detailně. (2 přílohy)
To je o čem píši už léta u každého emailu.
Stejně důležité je používat Skrytou kopii pro adresy.
Dělá se to takhle:
Když přeposíláte email, nepoužívejte rubriku, která říká;“ KOMU“.
Vpravo od toho je: „KOPIE/SKRYTA“.
Kliknete na slovo SKRYTA, a udělá se nová řádka u třetí, která říká:
SKRYTA KOPIE.
Budou tam tři řádky:
1. KOMU
2. KOPIE
3. SKRYTA KOPIE
Kliknete na Skrytou kopii a tam dáte tolik adres, kolik chcete, všem, kterým chcete poslat stejný email.
Každý adresát dostane email jen se svým jménem a ani neví, že to bylo posláno i jiným lidem.
Používejte to vždycky, i když píšete jen jednomu adresátovi, aby se to stalo automatickým zvykem.
A vymažte v přeposílaném textovém poli také adresu toho, od koho jste email obdrželi.
Všem předem dekuji za praktikování emailové etikety.
A teď si otevři a přečti další dvě přílohy
Pokud jste takový e-mail ještě nikdy neviděli, možná nevíte, proč je tato informace tak důležitá. Ovšem typický lživý řetězový e-mail poznáte na první pohled – už z předmětu. Kromě výkřiku ve stylu „Přeposílej dál, než nám to zakážou“, případně „Tohle nám vláda chtěla zatajit“, je z něj totiž patrné, že byl mnohokrát přeposílán a nikdo skrytou kopii nepoužil. O to jednodušší je potom dopátrání zdroje, případně alespoň člověka, který je zdroji blízký.