Jde o peníze a koronavirus vyvinuly Spojené státy americké. Přesně to je sdělení řetězového e-mailu, který se šíří na internetu a jehož úryvky lze nalézt také v různých „vlasteneckých“ a dezinformačních facebookových skupinách. Tato novinka jasně ukazuje, že tvůrci e-mailů se snaží mj. pomáhat Číně, štvát respondenty proti USA a hlavně jsou schopni rychlé reakce na aktuální dění.
Přesmět e-mailu zní: „Koronavirus… kde se vzal??“ a začíná takto: „25. 4. 2003 byl izolován lidský koronavirus patentovým úřadem Spojených států, tj. vláda Spojených států je tímto považována za objevitele (držitele patentu)… prý pro možnost léčby bronchitidy.“
E-mail se snaží navodit dojem že Univerzita Johnse Hopkinse měla informace o možné pandemii tohoto viru již dříve a tvrdila, že úmrtnost by mohla dosáhnout až 65 milionů lidí během 18 měsíců. Jenže ve skutečnosti se univerzita zabývala simulací pandemie viru nazvaného Clade X, což lze bez potíží dohledat i na jejich webových stránkách.
Podobnou informaci rozšířil i jeden z nejznámějších dezinformačních serverů v České republice Aeronet:
Nalezneme ji i v různých konspiračních skupinách, i když často v poněkud modifikované podobě, níže uvedení příklad dává jeho vytvoření do přímé spojitosti s Billem Gatesem.
„Město Wu-Chan leží v srdci Číny s 11 miliony obyvatel, kteří na svátek Nového lunárního roku 24. a 25. 1. 2020 cestovali do celé Číny, protože Wu-Chan je plný přicestovavších dělníků. Proto splňuje toto místo naprosto ideální předpoklady pro rychlé, raketové rozšíření po celé Číně a z hlavních čínských center dále do světa,“ stojí také v řetězovém e-mailu.
Na závěr e-mailu se dozvídáme, že Bill Gates „předpověděl příchod pandemie“. Virus je srovnáván s prasečí chřipkou, na niž Česká republika plánovala nakoupit vakcíny.
Řetězové e-maily se v České republice začaly masově šířit přibližně v době vypuknutí migrační krize. Často přímo souvisejí s obsahem dezinformačních webů, jindy se jedná o sofistikovaná videa či prezentace. Jejich síla spočívá zejména v tom, že vzhledem k cílení na seniory, kteří si je poté rozesílají mezi sebou, jsou velmi složitě dohledatelní jejich tvůrci.
Wikipedie uvádí: „Podle výzkumu Starci na netu platí pravidlo, že s přibývajícím věkem uživatelé šíří podstatně více e-mailový spam než uživatelé mladší. E-maily, které varují před nebezpečím (např. migrace, islám), rozšiřuje 35 % osob ve věku 55-64 let a 47 % osob starších 65 let, což je čtyřikrát více než u mladších respondentů výzkumu. Podobný nárůst lze u starších věkových skupin pozorovat i v případě přeposílání e-mailů s žertovným obsahem, nebo chytrými doporučeními.“