Dlouhé fronty důchodců strkajících se před vybranými bankami, které se ve středu otevřely jen proto, aby vyplatily důchody, se staly výrazným symbolem bídy, se kterou se Řecko vyrovnává, a problémů, které se vrší před jeho premiérem Alexisem Tsiprasem, napsala agentura Reuters.
Tsiprasova levicová vláda v lednu nastoupila do úřadu se slibem, že bude chránit penzisty. Kolaps ve vztazích s mezinárodními věřiteli se pak od velké míry odvíjel od toho, že odmítla přistoupit na škrty důchodů, jak požadovali mezinárodní věřitelé.
Mnoho starších Řeků nemá kreditní ani debetní kartu, a nemůže si tudíž vybrat peníze z bankomatů. Když vláda tisícovce bank po celé zemi nařídila, aby jim vyplatily peníze do výše 120 eur a vydaly karty, měla tuto skutečnost na paměti. Během toho ale vytvořila neopominutelné memento toho, jaké náklady nese kvůli vládní konfrontaci s věřiteli řecká společnost, ve které zanechalo hluboké šrámy pět let tvrdých úsporných opatření vnucených záchrannými programy.
„Fronta na pár eur“, hlásal titulek v úterním vydání pravicového listu Eleftheros Typos. „Tsiprasův slib důstojnosti se pro tisíce důchodců mění v ponížení“.
V zemi, kde je bez práce čtvrtina pracovní síly, je tíživá situace důchodců, jejichž měsíční dávky jsou pro rodiny často jediným zdrojem příjmu, naléhavá citlivá otázka.
Sedmdesátiletý bývalý zaměstnanec americké zábavní skupiny Warner Bros, Konstantinos Nikolopulos vyšel ze své banky s prázdnou. Bylo mu řečeno, že z jeho penzijního fondu se dávky nevyplácí.
„Řekli mi, že nevědí, kdy budou mít peníze, a požádali mě, abych přišel zase zítra, jenom pro jistotu,“ uvedl. „Tahle situace není pod kontrolou.“
Samá fronta
Záběry dlouhých front před bankami nepřetržitě vysílala řecká televize. V Řecku, kde se v neděli uskuteční referendum považované obecně za rozhodující test o budoucnosti země v eurozóně, znamená záležitost s důchodci pro Tsiprase velké nebezpečí.
Jediný velký průzkum veřejného mínění, který byl na téma referenda zveřejněn, ukázal, že podpora pro „ne“, které voličům radí Tsipras, se po zavedení kontroly kapitálových toků tento týden snížila. Výsledek lidového hlasování je ale vzhledem k odporu ke škrtům, které zemi vnutily záchranné programy, velmi těžké odhadovat.
Pokud jde o vládu, ta si velmi dobře uvědomuje, jak novinové titulky a nepřetržité televizní vysílání poškozují její obraz.
Na tyto obavy dnes reagoval spíše levicový deník Efimerida ton Syntakton. List, který je nakloněn vládní straně SYRIZA, televizní stanice obvinil, že se v zemi snaží záměrně vyvolat atmosféru strachu. Zveřejnil obrázek s titulkem „Mechanismus teroru“, ve kterém se televizní relace objevily po boku německé kancléřky Angely Merkelové, německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové a dalších, které řecká levice považuje za padouchy.