Jednoduchý krevní test, který dokáže odhalit více než 50 typů rakoviny, a to dříve, než se u člověka objeví první klinické příznaky onemocnění, má slibné výsledky. Ukázala to rozsáhlá klinická studie, do které se v Anglii a Walesu zapojilo 140 tisíc lidí ve věku od 50 do 59 let. Na svém webu o tom informovala britská stanice BBC.
Test správně odhalil rakovinu ve dvou ze tří případů u 5000 pacientů, kteří navštívili lékaře s podezřením na toto zákeřné onemocnění. Až u pětaosmdesáti procent pozitivních vzorků pak dokázal určit tkáň, ve které se původně rakovina objevila.
Krevní test umí odhalit rakovinu často ještě před tím, než se objeví jakékoli příznaky nebo symptomy, a léčba je tak mnohem jednodušší. Podle vědců má zároveň velmi nízkou míru falešné pozitivity. Test hledá chemické změny ve fragmentech genetického kódu – bezbuněčném DNA – které unikají z nádorů do krevního oběhu.
„Nalezení rakoviny v raném stádiu, kdy je méně agresivní a dokážeme ji jednodušeji léčit, má obrovský potenciál při záchraně životů a my potřebujeme technické inovace, které tento potenciál přenesou do reality. I když je tento test ještě na začátku, dosavadní výsledky jsou povzbuzující. Je však potřeba dalšího zkoumání jeho schopností zachytit rakovinu v raném stádiu a potřebujeme zjistit, jak by skutečně fungoval při screeningu rakoviny,“ prohlásil David Crosby z organizace Cancer Research UK zaměřené na výzkum rakoviny.
Galleriho test vyvinula americká společnost Grail se sídlem v Kalifornii. Vědci z Oxfordu tvrdí, že tato metoda je zatím ještě v plenkách, v budoucnosti však podle nich může přispět k odhalení případů rakoviny, které by jinak tak brzy nebyly zachyceny.
Test pomáhá zejména při diagnostikování rakoviny, která se v počátcích těžko odhaluje. Například v případě vaječníků, ledvin, slinivky břišní, jícnu, hlavy, krku a krve.