Rezignace ředitele GIBS Ivana Bílka se dala po zesíleném tlaku Bohuslava Sobotky, Milana Chovance a zejména Andreje Babiše očekávat. Přesto vyvolává otazníky, proč právě teď, a zejména co se bude dít dál. Ještě před týdnem situace vypadala jinak. Dnes vše hraje do karet Babišovi, který o tento post usiloval už před rokem.
Dlouhodobá Babišova kampaň
Olomoucká kauza Vidkun, kterou rozehrála dvojice Šlachta-Ištvan, mimo jiné vrhla negativní světlo na Generální inspekci ozbrojených složek (GIBS). Podle nich v této věci nekonala a neodhalila vazby olomouckých policistů na místní podnikatele. Ředitel GIBS se od počátku dostal pod mediální tlak.
Krátce po vypuknutí kauzy se pro okamžitě Bílkovo odstoupení vyslovil Andrej Babiš a poslanci hnutí ANO. Vedení inspekce přitom dlouhodobě a spolehlivě destabilizovala zejména Jana Lorencová ze Stálé komise pro kontrolu GIBS. Podobně se chová i Babišův tisk, který proti vedení inspekce opakovaně organizoval mediální kampaň.
Už loni v prosinci Lidové noviny otevřely kauzu údajně nelegálně instalovaného sledovacího softwaru v mobilech desítek zaměstnanců inspekce. Lidové noviny už tehdy psaly o „GIBSkandálu“, který otřásá Bílkovou pozicí. Následné šetření žádné pochybení nepotvrdilo, útoky hnutí ANO a Babišova tisku na vedení inspekce se však periodicky opakovaly.
V té době se z okolí ministra Chovance šířily kuloárové zprávy, že Babiš usiluje o post ředitelů GIBS a BIS. Proto do nedávné doby sociální demokracie změnám na těchto postech bránila, jelikož se obávala posilování Babišova vlivu v klíčových bezpečnostních složkách státu.
[ctete]28061[/ctete]
Šlachtova razie přišla jako na zavolanou
Šlachtova „olomoucká“ razie tak přišla jako na zavolanou. Babiš byl poté situací v policii tak znepokojen, že okamžitě požadoval svolání Bezpečnostní rady státu. Tehdy se Sobotka s Chovancem postavili proti. Na rozdíl od ANO nekritizovali ani následný zásah GIBS na ÚOOZ, jehož výsledkem je obvinění jednoho ze Šlachtových podřízených z korupce.
23. října si premiér Sobotka povolal Bílka, aby mu chování policejní inspekce v olomoucké kauze vysvětlil. Po této schůzce sice prohlásil, že rozhovor jeho pochybnosti nerozptýlil, ale vzápětí dodal: „Nyní bude nezbytné vyčkat, jak celou případnou odpovědnost GIBS posoudí orgány činné v trestním řízení.“
Podobně reagovali i členové poslanecké kontrolní komise, kteří očekávali, že se před nimi Bílek k situaci vyjádří. K tomu dojde až po jeho rezignaci.
Chovancův obrat
V Otázkách Václava Moravce neočekávaně zaútočil ministr vnitra Chovanec, který do nedávné doby GIBS podporoval. Podle něj měl Bílek rezignovat už dávno. Inspekce prý pod jeho vedením funguje tak špatně, že z ní mají někteří policisté strach. Už neuvedl, kteří policisté a z jakého konkrétního důvodu.
Tento vývoj vzbuzuje velké pochybnosti. Co se tak závažného odehrálo během posledního týdne, že Chovanec se Sobotkou přitlačili na pilu? Podle neoficiálních zpráv už má Andrej Babiš za Bílka připravenou náhradu v podobě „nestranného odborníka“.
Poněkud licoměrné je neustálé připomínání, že měl Bílek blízko k Ivanu Langerovi. Jeho práce měla podporu v širším spektru a mimochodem ředitel ÚOOZ Robert Šlachta byl jmenován právě v době Langerova působení na vnitru. Dnes však Šlachta šlape jako Babišovy hodinky, proto nevadí. I v tomto případě posloužil znamenitě.
Odstoupení ředitele GIBS je tak zatím jediným hmatatelným výsledkem kauzy Vidkun a téměř to působí, že to bylo jedním z jejích hlavních cílů, pokud ne ten klíčový.
ČSSD si pod sebou řeže větev
Varující jsou Chovancova slova, že podporuje návrhy hnutí ANO změnit do budoucna fungování policejní inspekce tak, aby podléhala přímo ministru vnitra. To by znamenalo krok zpět. Zároveň podpořil návrhy ANO zvýšit kontrolu inspekce zřízením speciální komise „nezávislých odborníků“, kteří by mohli vstupovat do živých kauz. Pozoruhodný soulad.
GIBS možná nebyla bez chyb, nyní se však rýsuje mnohem temnější scénář. Zatím ještě není úplně jisté, co tento personální ústupek Sobotky a Chovance vůči Babišovi znamená. Především však Babiš znovu dosáhl svého a může zvýšit svůj vliv v bezpečnostních složkách. To se mu i vzhledem k aktuálním kauzám České pošty nesmírně hodí.
ČSSD si pod sebou řeže větev. Tlak hnutí ANO na sociální demokracii narůstá, o čemž svědčí i sílící ataky ministerstva financí na kraje spravované především sociální demokracií. Ministerstvo financí podalo trestní oznámení nejen v olomoucké „kauze Rozbořil“, ale podle Týdne zasáhnou i kraj Jihočeský, Karlovarský a Liberecký. V prvních dvou má ČSSD hejtmana, ve třetím případě se na krajské vládě podílí.
Ministr Babiš o trestních oznámeních věděl, popřel však, že by s nimi měl cokoli společného: „Auditní orgán je nezávislý orgán. Co já s tím mám dělat? Já za to nemohu, že v těch krajích vládnou socani. Nás to z hlediska zákona nezajímá, my jsme tady za stát. Mně je jedno, kdo je tam. Vy zase hledáte problém. Je to kravina, já o tom nic nevím.“
Možná je to „kravina“, možná také ne. Skutečností je, že nedůvěra v ČSSD vůči Babišově rozpínání narůstá a Sobotka se dostává pod tlak, že s tím nic nedělá a příliš mu ustupuje. Proč Babišovi ustoupil i ve věci výměny ředitele GIBS? Rýsuje se nějaký špinavý obchod, nebo zkrátka neměl na vybranou?
[ctete]13617[/ctete]