Už je to téměř hotové. Skoro všechno je podle přání a rozkazů Andreje Babiše. Ovládl, co potřeboval, a stal se téměř nedotknutelným. Mnoho občanů stále tomuto katastrofickému scénáři nevěří, ale z chování lidí, kteří se pohybují blízko vedení hnutí ANO, nebo přímo z vystupování Andreje Babiše, je vidět, že už nabyli dojmu, že si mohou dovolit cokoliv. Tisková konference kadeřníka používajícího služební vůz hejtmanky středočeského kraje to také ukázala.

Už fakt, že tiskovku svolává kadeřník, budí zvláštní pocit. To, jakým způsobem na ní komunikoval s novináři, překvapuje ještě více. Sepsaná řeč, ve které Jakub Pokorný pouze sdělil, že už z majetku Středočeského kraje bude sahat pouze na svou ženu, aby dokázal, jaký je vtipný frajer, byla naprosto zbytečná.

Svým obsahem i trapným přednesem. Jediné, co těch pár minut dokázalo, je fakt, že se společnost začíná rozdělovat na kasty. Ta, do které patří i středočeská hejtmanka Pokorná Jermanová se svým mužem, si může dovolit cokoliv a všichni ostatní mají pouze mlčet.

Kdo by se chtěl jakkoliv bránit, třeba tím, že na chyby a podivné jednání oněch „vyvolených“ upozorní, bude minimálně veřejně dehonestován. Stejně jako redaktor serveru Seznam Zprávy, kterého Pokorný označil za šmíráka. Za takovou „odvahu“ si rozhodně zasloužil pochvalu své manželky, ale také uznalé pokývání hlavou od samotného vůdce.

Vždyť sám Babiš byl Pokorným i na svatbě, a to už cosi značí. Muž, který nemá čas ani spát a musí o tom psát knihy, si najednou najde chvilku na to, aby své zaměstnankyni ve firmě ANO přišel popřát vše nejlepší v manželském životě. Tomu může Jermanová říkat kariérní úspěch.

Na oplátku se nyní může Babiš dívat na to, jak loajální jsou lidé, kterým projevil alespoň náznak přízně, jež ovšem většinou bývá spojena především s jasným záměrem prospěchu. Před Jermanovou varoval Babiše už před lety jeden ze zakládajících členů hnutí ANO a tato slova zřejmě stále zní v oligarchových uších.

Zatím ovšem „šlape“ tak, jak je jí nakázáno, a dává tak příklad všem dalším „aňákům“, kam až to jde dopracovat, když se naprosto podřídíte vůdci a plníte všechny úkoly, které vám dá.

Jen díky tomu může dnes její manžel svolávat tiskové konference a s despektem sdělovat novinářům, že jim není nic do toho, že používá služební limuzínu své ženy, která je ještě ke všemu už dva roky „stará“, tudíž to pro lazebníka Pokorného je ojetina, do níž by nesedl, pokud by nebyla krajská a ještě ke všemu zadarmo.

A občané se stejně, jako když sledují tiskovou konferenci Miloše Zemana, nebo Andreje Babiše diví, jak si tito lidé myslí, že země je jejich. Ještě horší je však zjištění, že si to nejen myslí, ale také se tak chovají, a část obyvatelstva, potřebující žít v režimu svázaném diktátem seshora, jim k tomu tleská.

 

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora