
Prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem a vrchním čínským komunistou Si Ťin-pchingem FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Co je nového v zemi, ke které někteří naši politici, především prezident Miloš Zeman, tak zajímavě tíhnou? Nepochybně se tam buduje a zase buduje, o tom není pochyb. A taky se tam hodně zavírá a zavírá. Nikdo si nemůže být jistý.
Jak píše BBC.com, významný čínský miliardář byl teď odsouzen k 18 letům vězení, což je poslední z řady trestů proti otevřeně vystupujícím šéfům firem. Byl v minulosti tak trochu kritický k vedení země, takže můžeme být na jistých pochybách, jestli obvinění vůči němu vznesená mají nějaký základ a jestli čínské soudy skutečně všechno posuzovaly nestranně.
Láska našeho pana prezidenta k Číně a jejímu moudrému prezidentovi je ale neskonalá. Při videokonferenci k summitu Čína a země střední a východní Evropy 9. února 2021 Zeman řekl: „Vážení kolegové, jsem rád, že opět mohu, byť na dálku, pozdravit mého dobrého a dlouholetého přítele, pana prezidenta Si, a popřát Čínské lidové republice i nadále mnoho úspěchů.“
Pak také přidal něco, co muselo soudruhům v Pekingu znít zvláště dobře: „Rád bych se proto, jako pro budoucí výzvu, zmínil o projektu nové Hedvábné stezky, který považuji za fascinující výzvu do budoucnosti a za zřejmě nejsložitější a nejnáročnější projekt, který naplňuje zásadu konektivity, tedy toho, o čem mluvil pan prezident Si. České firmy jsou bezesporu připraveny se na tomto projektu podílet a věříme, že bude mít úspěch zejména tehdy, když to budeme chápat mimo jiné jako výstavbu vysokorychlostní železnice spojující Čínu s Evropou.“
Tak určitě. Na to se tu všichni přímo třeseme. Čína vtahuje naivní země do svých „investičních projektů“, a když pak oběti nezvládají platit, prostě se soudruzi zmocní kořisti. Zemanova servilita a zaprodanost je neskutečná.
Zpět k miliardáři. Jak sděluje BBC, tím odsouzeným je Sun Dawu, který vede jeden z největších soukromých zemědělských podniků v zemi v severní provincii Hebei. „Sedmašedesátiletý podnikatel se v minulosti vyjadřoval k lidským právům a politicky citlivým tématům. Byl shledán vinným z ‚vyvolávání hádek a provokací‘, což je obvinění často používané proti aktivistům. Další obvinění proti němu zahrnují nezákonné obsazování zemědělské půdy, shromažďování davu za účelem útoku na státní orgány a bránění vládním pracovníkům ve výkonu jejich povinností. Byla mu také uložena pokuta ve výši 3,11 milionu jüanů (478 697 amerických dolarů)… Sun má údajně blízko k některým významným čínským politickým disidentům a v minulosti kritizoval vládní politiku na venkově. Jako jeden z mála lidí otevřeně obvinil vládu z krytí epidemie africké prasečí chřipky, která v roce 2019 postihla jeho farmy a později zdevastovala velkou část průmyslu v zemi… Čína v poslední době tvrdě zasahuje proti podnikům a podnikatelům v zemi. Velké technologické společnosti jako Alibaba, Didi a Tencent jsou vyšetřovány kvůli řadě ‚regulatorních problémů‘.“
Když si v Číně nemohou být ničím ani miliardáři, jak to asi vypadá s obyčejnými lidmi? Stejně, skončí v lágru, nebo zmizí, jen se to většinou nedozvíme.
Miloš Zeman se ale zalykal oddaností, když v čínské státní televizi mával velkým plyšovým Krtečkem a vyjadřoval obdiv, jak se v Číně povedlo „stabilizovat společnost“.
Ano, když někoho přejede silniční válec, taky už je docela stabilní.