Když se náhodou zjistilo, že se nová radní České televize Hana Lipovská setkala s režisérem Jiřím Svobodou, vzbudilo to ohlas. Svoboda byl krátce po listopadu 1989 předsedou KSČM, brzy však musel odejít. Jenže se ukazuje, že asi nebude tím typem spojence, jak to mohlo vypadat. Teď napsal Lipovské otevřený dopis, kde zpochybňuje její kritiku současného ředitele ČT Petra Dvořáka.
Jiří Svoboda na svém blogu na Aktuálně.cz mimo jiné píše:
„Jsem přesvědčený, že Vaše stanovisko k podílu generálního ředitele České televize není věcně podložené a zavdává příliš mnoho pochyb o Vaší objektivitě a nestrannosti při výkonu funkce členky Rady ČT do budoucna.
Při formulování názoru na hospodaření ČT za uplynulá léta jste nevzala v potaz, že koncesionářské poplatky byly stanoveny v roce 2008 – tedy před 12 léty. Inflace dle součtu ročních růstů za období do konce roku 2019 činila odhadem 18 % (jen v roce 2019 činila inflace dle ČSÚ 2,8 %). Růst cen za elektřinu, inovace technického vybavení ČT, mzdové náklady, honoráře, nájmy, které si stanovují státní a veřejné instituce, byl ve sledovaném období ještě vyšší.
Za období, kdy se stal generálním ředitelem ČT Petr Dvořák, se rozšířil počet vysílaných kanálů o prestižní kanál pro děti (ČT-D) a exkluzivní kulturní kanál pro minoritní publikum (ČT-Art). Oproti předcházejícímu období pak značně vzrostl počet hraných televizních filmů včetně filmů přispívajících k poznání naší národní minulosti v evropském a světovém kontextu. Česká televize v této oblasti značně zvýšila svou mezinárodní prestiž, jak je zřejmé z ocenění na mezinárodních festivalech. Došlo k navázání koprodukčních vztahů s respektovanými evropskými televizemi, které byly po dvě desetiletí zcela přerušeny.
Ze zkušenosti vím a lze doložit čísly, jak řešil situaci před zvýšením koncesionářského poplatku předchůdce P. Dvořáka – radikálně snižoval výrobu nových programů. Dražší historické projekty se prakticky přestaly natáčet. Na půl roku byla výroba zcela zastavena.
Vaše výhrada vůči poklesu sledovanosti o marginální hodnotu byla patrně formulována člověkem, který si není vědom pojmu statistická chyba. Vás jako ekonomicky vzdělaného člověka z toho nepodezírám.“
Dále píše: „Jinými slovy: převzala jste stanovisko/a předpojaté, což je podle mého názoru hrubší prohřešek proti etice výkonu funkce, do které jste byla zvolena, než odvoz automobilem zaměstnance Hradu, hrazený z veřejných prostředků. S politováním musím konstatovat, že jde o prohřešek nepochopitelný u člověka, který působí v akademické sféře, navíc v exaktním oboru.“
K osobě generálního ředitele: „Ani generální ředitel ČT Petr Dvořák není člověkem neomylným, jeho práce pro Českou televizi si však hluboce vážím. Pro Českou televizi vykonal mnohé jako člověk spojující schopnost manažerskou a smysl múzický. Kéž by ČT takového ředitele měla pokaždé. Úspěchy jistě nejsou jen jeho zásluhou, ale i zásluhou lidí, kterými se obklopil. Ale to je deviza schopného manažera.“
Výhrady jsou shrnuty celkem jasně. Jenže Hana Lipovská nebudí dojem člověka, který by byl v Radě ČT sám za sebe, ale ocitla se tam jako výslednice snah sil, které chtějí ČT zlikvidovat, přesněji řečeno dostat do svého područí. Pokud je jí aspoň pět minut po dvanácté její lidská a profesní pověst milá, měla by se trochu vzpamatovat. Kdyby jí k tomu chyběla motivace, ať si na svém Facebooku přečte výplody svých oddaných fanoušků. Inteligentní člověk by s něčím takovým nechtěl mít nic společného a zděšeně by prchal.