Známý ruský režisér Nikita Michalkov navrhl návrat k sovětské normě, která umožňovala někoho zbavit občanství. Reaguje tak na žádost protikorupčního fondu spojeného s Alexejem Navalným, který vyzval amerického prezidenta Joea Bidena, aby zavedl sankce proti Rusům.
Režisér a televizní moderátor Nikita Michalkov svůj nápad na odebírání občanství pronesl v rozhovoru pro televizi Rossija 24, píše server Rbc.ru.
Podle něj by toto opatření nemělo vést k „ničení disentu“ ani k „trestání lidí, kteří protestují proti bezpráví, úřednímu pochybení či korupci“. Je třeba bojovat proti korupci, ale ne za „zničení země“, míní.
„A když se, řekněme, apeluje na západní země, aby proti vaší zemi zavedly sankce, je to důvod,“ řekl režisér Michalkov. Poznamenal, že norma by se měla „přesně napsat“, aby nevedla ke zneužívání: „Někdo by proklel šéfa a pak by byl vyhoštěn ze země.“ Podle režiséra by se zbavením občanství předešlo „jakémukoliv vězení, táborům a neustálému smrdění z jednoho místa po celé zemi“.
Michalkov pak svou myšlenku ještě rozvíjel a vzpomínal na deportaci opozičně smýšlejících intelektuálů na podzim roku 1922. „Vzpomínáte si, že existoval parník filozofů, na který byly v roce 1922 vyslány největší mozky? Protože je nebylo možné ani popravit, ani zavřít – byla to příliš velká jména. Fyzicky ztratili svou vlast, ale vytvořili největší emigrantskou literaturu. I Bunin, Šmeljov, Iljin a tak dále…“ řekl Michalkov.
Ruská ústava nicméně dnes stanoví, že ruský občan nesmí být zbaven svého občanství ani práva na jeho změnu. Ruský občan také nesmí být vyhoštěn ze země ani vydán do cizího státu. Podle článku 19 federálního zákona č. 62 může být vzdání se občanství dospělým ruským občanem učiněno pouze dobrovolně.
Hezky to režisér vymyslel. Problém je v tom, že ztotožňuje zájmy země se zájmy mocenské kliky, která ji vede. Rusko ovládá spletenec zločineckých band, šéfů policie, armády a tajných služeb a oligarchů věrných Kremlu. Neštítí se ani organizování vražd, porušují právo, lžou, dovedli zemi k zaostalosti. Pokud někdo považuje odpor proti něčemu takovému za útok na vlastní zemi, je už úplně zmatený. U „parníku filozofů“ ale nezůstalo. Komunistický režim pak své odpůrce likvidoval na místě. Někam je posílat za hranice, to už se většinou nevyplatilo. Leda tak výměnou za nějakého agenta, kterého na Západě chytili.
Je to smutný konec uznávaného umělce. Za kolaboraci se zlem se platí duševním rozkladem.