Je to fake! Fake! Filmař Nikita Michalkov nenechal své publikum na pochybách, když demonstroval, že obrovské davy protestujících v Bělorusku nejsou ničím jiným než počítačově generovanými obrázky. Obrázky, údajně zachycující „oceány lidí“, byly zfalšovány – „věřte mi,“ řekl Michalkov, „jsem profesionál“.
Server euvsdisinfo.eu, který se zabývá mapováním dezinformací v našem prostoru, přinesl článek o propagandistických aktivitách režiséra Nikity Michalkova. Michalkov je přední umělec, ale oddaný současnému putinovskému režimu. Z článku vybíráme to podstatné.
Nikdo nemůže pochybovat o profesionalitě pana Michalkova. Rozhodně patří k mezinárodně nejuznávanějším ruským filmovým profesionálům. Od svého debutu v polovině 70. let si jeho filmy vysloužily ceny na mezinárodních filmových festivalech v Cannes, Benátkách a Berlíně. V roce 1995 získal Oscara za film Unaveni sluncem.
Michalkovova televizní show bývala vysílána v ruské státní televizi, ale byla zrušena, když moderátor zašel příliš daleko a vysílal konspirační teorie proti očkování, v nichž tvrdil, že miliardář Bill Gates se nejspíš snaží implantovat lidstvu mikročipy pod rouškou očkování. Jenže takhle to by nešlo. Rusko koneckonců hodně investuje do propagace své vakcíny proti covidu-19 na světovém trhu. Lhaní je pro Kreml fajn, šíření konspiračních teorií – žádný problém… ale poškozování potenciálních úspěchů a zisků – to je hranice, kde už to Kreml zatrhne.
Michalkov se nenechal odradit a pokračoval ve svém pořadu, který je nyní na YouTube. Jeho vysílání z 12. září bylo věnováno situaci v Bělorusku. Stanovisko pana Michalkova je neochvějně prolukašenkovské.
„Zachránil celou zemi. Opravdu zachránil zemi… Přišel, mocný, mladý, charismatický. Viděl jsem Bělorusko a jeho vesnice s dlážděnými ulicemi, s všude fungujícím elektrickým světlem… Nádherný dojem obrovského blahobytu…“
Michalkov ukazuje obrázky hezkých, upravených vesnic a naznačuje, že jen Alexandr Lukašenko je schopen vybavit běloruský venkov dlážděnými ulicemi a elektřinou. Jak může být někdo nešťastný, když je elektřina?
A pak Michalkov naznačuje, že navzdory fotografiím velkých davů mnoho Bělorusů ve skutečnosti proti Lukašenkovi neprotestuje:
„Podívej se na ty fotky. Oceán lidí! Ale podívejte, podívejte se na vzdálenosti mezi lidmi na obrázku! Není možné, aby takový dav měl mezi nohama takové vzdálenosti. Nemělo by tam být vůbec žádné místo. První řada, druhá, třetí… Tohle je očividně počítačová grafika. A zde je ještě jasnější příklad: náměstí Nezávislosti v Minsku. Takhle to vypadá v klidu. A podívejte se, jak je tady plné: podívejte se, jak je i skleněná kupole fontány pokryta lidmi. To není možné! Je to fake! Fake! Lid to spolkne!“
Michalkov předvádí upravené obrázky a nelže. Snímek z náměstí Nezávislosti v Minsku je určitě zfalšovaný. A s viditelným logotypem z opozičního kanálu NEXTA.
Je tu jen jeden problém, kanál NEXTA nevysílal falešnou fotku, tu vyrobil Michalkov. A nutno říci, že ne zrovna profesionálně. Padělek odhalili ruští novináři, když porovnali původní snímek, který zveřejnil kanál NEXTA, a ten, který byl zcela správně prezentován jako zfalšovaný držitelem Oscara Michalkovem.
Fikce v umění může být něco krásného a fikce může zprostředkovat pravdu. Ale žádné Oscary nebudou nikdy uděleny za lži a padělky.