Poslanecká sněmovna schválila v úterý návrh novely zákona o státním rozpočtu na rok 2020 s plánovaným schodkem 200 miliard korun. Jeho prostřednictvím se vláda snaží získat prostředky na řešení zejména ekonomických dopadů probíhající pandemie. Resort obrany přijdou úspory na (zatím) 2,9 miliardy korun z jejího postupně a pomalu se navyšujícího rozpočtu. Čeho se škrty dotknou?
V tiskové zprávě ministerstva financí čteme: „V rámci nezbytných úsporných opatření se na výdajové straně snižuje o 2,9 mld. Kč rozpočet ministerstva obrany, kde budou odloženy některé nákupy vojenské techniky, které nejsou vzhledem k současné situaci pro obranyschopnost země naprosto zásadní.“
Již 17. března premiér Babiš řekl: „Možná armáda může počkat s nějakými věcmi, protože asi dneska okamžitě nepotřebujeme ta bevépéčka, ale potřebujeme jiné věci na tuto válku.“ Nicméně ohlášené letošní úspory se projektu pásových BVP zatím přímo nedotknou, protože s prvními výdaji v rámci této akvizice počítá až výhled na rok 2021 (ve výši 1,97 milardy korun).
Ministerstvo obrany vydalo tiskovou zprávu, která přináší odpověď na otázku, kterých kapitol jeho rozpočtu se tedy úspora 2,9 miliardy dotkne: „Jde zejména o uvolnění finančních prostředků plánovaných v roce 2020 na nákup malého dopravního letounu (831 mil. Kč), odklad větší části zálohové platby za dva nové letouny CASA (700 mil. Kč) a kurzovou úsporu za letošní splátku letounů Jas-39 Gripen (254 mil. Kč). Zbytek částky tvoří vnitřní rezervy, které byly určeny na případné meziroční navýšení cen u investičních akcí do nemovitého a movitého majetku.“
S ohledem na médii nedávno probírané kauzy projektů, u nichž došlo k navýšení finální ceny nebo se takové navýšení očekává, je ovšem poněkud zarážející, že se úspory nemají dotknout zpochybňovaných záměrů, kde navíc zatím ani nebyla podepsána smlouva: jednak modernizace tanků T-72M4 CZ, u které rozpočet počítal pro letošek s částkou 121 milionů korun, jednak rušičky STRAKOM, kde se jedná o 280 milionů. Jsou to ovšem částky již zpochybněné a skutečné náklady budou vyšší. Ministerstvo zakázky prověřuje, ale nezrušilo je.
A stejně tak dosud nejdiskutovanější armádní akvizice: pasivní sledovací systémy (DPET) VERA NG, u nichž poskočila „omylem“ cena na dvojnásobek, zatímco rozpočet počítal se 770 miliony. Letošní náklady měly v tomto případě činit 227.660.000 Kč, které již byly ovšem zaplaceny začátkem března, a do konce března má být nad rámec původně schváleného rozpočtu zaplacena další záloha ve stejné výši. Celkově tedy ministerstvo letos za tento projekt utratí na zálohách 455 milionů.
Ministerstvo obrany muselo učinit zásadní změny v rozpočtu v důsledku těchto různých a náhlých navýšení cen, a do toho přišla pandemie a nezbytnost dalších úspor. Odnáší to tedy prozatím tendr na malý dopravní letoun, který byl opakovaně zrušen a nedařilo se jej vypsat způsobem, který by letectvu zajistil náhradu za Jak-40. Zbytek úspor je řešen účetními operacemi, a pokud to nebude stačit, hovoří ministerstvo o omezení náboru nových vojáků.
Nejen proto, že dosud nikdo neví, jaké skutečné škody pandemie koronaviru napáchá a jak bude třeba je řešit, je namístě opatrnost. Zrušil bych tedy v první řadě pokračování těch projektů, u nichž panují pochybnosti o ceně i smyslu, což se týká zejména modernizace tanků T-72.