Piráti opakovaně kritizují vládu kvůli nezvládání koronavirové krize. To bylo součástí i jejich čtvrteční tiskové konference. Poslankyně Olga Richterová deníku FORUM 24 vysvětlila některé důvody, proč tak činí a co konkrétně by se mělo změnit.
Při čtvrteční tiskové konferenci Piráti zkritizovali vládu. Má podle vás situaci ohledně koronaviru pod kontrolou?
Rozhodně ne. Je škoda pro nás pro všechny, že promrhává ten čas, co jsme měli od června. Od června jsme za Piráty prosadili 11 usnesení, která jasně pojmenovávala, že jsme si vědomi, že se může koronavirus vrátit, že druhá vlna je bohužel pravděpodobná a vyzdvihovali jsme určitá opatření, která bylo možné ještě stihnout udělat.
Co konkrétně by tedy měla dělat jinak?
V praxi se vládě nepodařily dotáhnout klíčové věci. Tehdy jsme mluvili o národní strategii testování, která zahrnuje jak odběrová místa, tak metodiku toho, jak na odběrových místech přistupovat k lidem, aby se neshlukovali, aby se tam nakonec ještě nenakazili, přes metodiku pro laboratoře, aby rozesílaly SMS s informací, jak dopadl výsledek testování, až po samotnou analýzu reálných kapacit testování. Musíme se dostat na 30 tisíc testů denně (od 1.–8. 9. je podle dat MZČR v Česku momentálně na průměru přes 10 tisíc testů denně, pozn. red.).
Za Piráty ještě upozorňujeme, že by bylo potřeba mít spočítané, kolik testovacích strojů je otevřených a zvládnou testovací kity, které vyvíjí naše Akademie věd. Protože se může stát, že nebude dost originálních kitů a bude potřeba použít pro testovaní ty vyvinuté u nás. K tomu jsou potřeba otevřené stroje. Bez zmapování reálných kapacit nemůžeme vědět, jak na tom doopravdy jsme.
Lecos z toho se dá zvládnout, ale vláda jedná jednorázově, chaoticky, nemá plán. Projevuje se to i na komunikaci, kterou vnáší nedůvěru ve vládní opatření. Jde o komunikaci, která by měla být vedena jednou osobou s odbornými odůvodněními a v nějakém předvídatelném čase.
Souvisí to i s plošným zavedením roušek, o kterém ve středu informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a začaly platit ze dne na den?
Tam jde o to, že chceme-li důvěru lidí v ta opatření, tak musí být jasně odůvodněná. V situaci, kdy lidé ještě nevidí vazbu na semafor, je potřeba to zdůvodňovat dvojnásob. Semafor ve všech regionech nyní neukazuje takové riziko. V Praze je samozřejmě nutné opatření zavádět. Vláda měla dlouhodobě apelovat na dobrovolné nošení roušek i ve vnitřních prostorách obchodů a vysvětlovat jejich přínos. Takhle ta plošná povinnost bez toho, že by to bylo předvídatelné, že by bylo zřejmé, podle čeho se vláda řídí, vyvolává další zmatek a nedůvěru. Jakmile není možné dodržet sociální distanc, je rozumné mít roušku. Tohle je přesně ten druh informací, který měl být součástí komunikačního plánu po celou dobu.
Kritizovali jste i fungování chytré karantény.
Chytrá karanténa selhává na tom, že se vláda nepřipravila, že by její kapacity mohly být škálovatelné, tzn. aby bylo možné v okamžiku, kdy dojde k nárůstu, zapojit i méně zkušené pracovníky. Je potřeba se nespoléhat jenom na proškolené hygieniky s dvacetiletou praxí, ale mít řešení pro situace, kdy bude třeba obvolat tisíce lidí. Mít proškolené zálohy. Není třeba, aby všechno řešily jen a pouze lékaři.
Teď se hovoří o projektu tzv. sebetrasování. Je to dobrý nápad, ale nedělají tohle občané už dávno sami?
Musí to být připravené, jako celý plán, co mají lidé udělat, připravit, vyplnit za kontakty, jakým způsobem mají dát vědět svým kontaktům, popřípadě s čím jim poradí hygiena. Případně infolinka, která by měla být zdarma. Je absurdní, jak se měnila čísla infolinky i to, že je aktuálně zpoplatněná – podle informací, které mám. To samotné obvolávání známých, „vypadá to, že bych mohl být pozitivní, zůstaňte preventivně doma a dojděte si na testy“…, myslím, že to lidé zodpovědně dělají už teď, ale aby to opravdu celé fungovalo, tak to musí být v nějakém připraveném rámci.
Co konkrétně chcete dělat pro to, aby se momentální situace zlepšila?
Děláme, co můžeme. Ke strategii testování jsme poslali konkrétní připomínky za poslanecký klub Pirátů a včera jsem si v zápise činnosti odborných skupin při ministerstvu zdravotnictví přečetla, že připomínky budou většinově zapracovány. Jsme maximálně konstruktivní.