Nemocnice v Chebu je stále v obrovských problémech. Kvůli kritickému nedostatku lůžek musí zdravotníci pacienty s covidem převážet do jiných nemocnic. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) totiž opakovaně odmítl nabízenou pomoc z Německa, zato přislíbil pomoc alternativní. Jenže ta stále nepřišla a nepřijde ani v takové míře, v jaké by měla. Starosta Chebu Antonín Jalovec (Volba pro město Cheb) již projevil zoufalství.
Ve svém příspěvku na facebooku nazvaném „Řítíme se do propasti?“ uvedl starosta Jalovec body, které nyní trápí jak vedení města, tak samotnou přetíženou nemocnici. „Nejsem člověk propadající panice, ale souhrn následujících údajů je zdrcující. Ke včerejšímu (úternímu – pozn. red.) odpoledni nebylo v celém kraji ani jedno volné lůžko na ARO či JIP. Každý den se z Karlovarského kraje převáží (v drtivé většině sanitkami) 10–20 pacientů do vzdálených nemocnic, uvolněná lůžka jsou během několika hodin znovu zaplněna,“ upozorňuje Jalovec. Jedná se o nemocnice v Kutné Hoře, Klatovech, Litoměřicích, Havlíčkově Brodě nebo Českých Budějovicích.
Za úterý hlásí Karlovarský kraj skoro 750 nových případů nákazy, přičemž část z nich bude během několika dnů podle Jalovce vyžadovat intenzivní péči. V té souvislosti chebský starosta upozornil na nedodržený slib ministra zdravotnictví Blatného, který nejdříve odmítl nabízenou pomoc Německa jakožto symbol české soběstačnosti (více v článku zde), aby pak přislíbil dva vrtulníky k transportu pacientů a tři internisty, kteří měli do nemocnice dorazit z jiných měst.
Jeho nabídnutá alternativa vzbudila vlnu kritiky jak od politiků, tak od lékařů. Nelíbí se jim, že místo využití německé pomoci se budou přesouvat pacienti a lékaři po republice. Jenže ani slibovaní lékaři dosud nedorazili.
Ministerstvo poté ve středu potvrdilo, že do přetížené chebské nemocnice pošle dva vojenské lékaře. „Jde o doktory z Univerzity obrany, kteří nebudou jinde chybět. Věřím, že tato pomoc pomůže nemocnici v Chebu zvládnout epidemii. Plním, co jsem na jednání slíbil,“ sdělil šéf resortu prostřednictvím twitteru. Původně však hovořil o třech lékařích.
Lékaři mají v nemocnici zůstat k dispozici do konce února, s možností prodloužení jejich pomoci. „Lékařská posila rozhodně pomůže, ale potřebovali bychom ji natrvalo. Lékaři nastoupí na covid internu, kde budou zajišťovat péči o covidové pacienty,“ uvedl pro ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.
Jenže ani u tohoto zatím nenaplněného slibu starostovy výhrady nekončí. „Náměstek ministra zdravotnictví v OVM účelově lže, že lůžka v Chebu zabírají němečtí pacienti, že v SRN je jen pár volných lůžek a neschopný management si neumí vykomunikovat převozy do zbytku republiky,“ popisuje Antonín Jalovec výrok náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého.
V té souvislosti upozornil na článek v německém tisku s titulkem „Fake News aus Prag“, tedy Falešné zprávy z Prahy, který o ministerském přešlapu pojednává. „V České republice se objevují obvinění, že němečtí pacienti blokují postele v přetížené nemocnici, a tak vyčerpávají její omezené kapacity. V nemocnici v hraničním městě Chebu je »relativně velký počet německých občanů«, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v České televizi. Mluvčí nemocnice v pondělí na žádost německé tiskové agentury obvinění popřel. V současné době není v Chebu ošetřován ani jeden pacient z Německa s covidem-19,“ shrnuje v překladu článek.
Situace v chebské nemocnici zůstává nadále kritická. Hospitalizováno je tam 63 pacientů s koronavirem, dosud nejvíce, 77, jich měla nemocnice v neděli.
Antonín Jalovec se svěřil s konkrétním příběhem z praxe. „Mojí manželce volá plačící kamarádka, že jejího příbuzného s dýchacími obtížemi a oboustranným zápalem plic v nemocnici nehospitalizovali, protože se musí postarat o vážnější případy,“ sdělil. „Opravdu je to vládě jedno, že jde o životy? Opravdu bude dál lakovat rakve na růžovo? Fakt nevím, co ještě udělat víc, jak hlasitěji ještě křičet,“ uzavírá chebský starosta.