Především u lidí v pokročilém věku představuje riziko vzniku demence velmi stresující faktor. Postupující onemocnění mozku znamená obrovské těžkosti pro pacienta samotného a stejně tak pro jeho blízké. Nová vědecká studie nyní odhaluje, jaké potraviny dokážou této závažné nemoci předcházet.
Rizikové faktory, které mohou přispět ke vzniku demence a Alzheimerovy choroby, jsou již všeobecně známé. Patří mezi ně vyšší věk, genetické předpoklady a samozřejmě také kouření, cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, deprese či sociální izolace. Vědci však nyní ve studii zveřejněné v časopise JAMA Network Open popisují, jaké potraviny by lidé měli konzumovat, aby je tyto nemoci nepostihly.
Základem je prý strava obsahující celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. Zdraví naopak vůbec neprospívá červené a zpracované maso a průmyslově zpracované potraviny, jako jsou například sladké cerálie, limonády, hranolky či zmrzlina. Studie odhalila, že pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíte doporučené potraviny, snížíte riziko vzniku demence až o 31 procent. „Platí to i pro lidi s kardiometabolickými problémy, jako je diabetes typu 2, srdeční onemocnění nebo mrtvice. Skenování mozku těch, kteří drželi takzvanou protizánětlivou dietu, ukázalo výrazně nižší hladiny mozkových biomarkerů neurodegenerace a vaskulárního poškození,“ říká pro CNN hlavní autorka studie Abigail Doveová z Centra pro výzkum stárnutí na Karolinska Institutet ve švédské Solně.
Právě zveřejněná studie analyzovala stravovací návyky více než 84 000 dospělých lidí, starších 60 let, kteří mají diagnostikovaný diabetes 2. typu, srdeční onemocnění nebo prodělali mrtvici. Každá osoba prý byla pětkrát dotázána na spotřebu 206 potravin a 32 nápojů, které byly rozděleny do úrovní zánětlivých a protizánětlivých živin. Během následujících patnácti let pak byly zkoumány lékařské záznamy, aby se zjistilo, zdali existuje souvislost mezi konzumací nejmenšího a největšího množství zánětlivých potravin a diagnózou demence.
Z výsledků vyplývá, že lidé s kardiometabolickými onemocněními, kteří jedli nejvíce protizánětlivých potravin, měli větší objem šedé hmoty – což znamená menší neurodegeneraci a nižší intenzitu bílé hmoty, která naznačuje poškození cév v mozku, v porovnání s lidmi, kteří konzumovali zánětlivou stranu.
„Přestože studie nemůže prokázat příčinu a následek, zjištění odrážejí existující výzkum, který ukazuje souvislost mezi zánětem způsobeným stravou a zdravím mozku. Je vysoce pravděpodobné, že kvalitnější a méně zánětlivá strava v průběhu času přímo ovlivní více cest souvisejících s mozkem a neurokognitivním zdravím,“ vysvětluje lékař David Katz, který je specialistou na preventivní a životní styl.
Podle vědců vedou sladké, průmyslově zpracované potraviny a množství nasycených tuků z červeného a zpracovaného masa ke zvýšené aktivaci volných radikálů v těle. Další rizikové faktory pak představují cigaretový kouř, záření, plasty, pesticidy a znečištěný vzduch. Volné radikály jsou molekuly s nepárovými elektrony, které při hledání shody okrádají ostatní buňky o jejich elektrony, což způsobuje poškození buněk, jež může zapříčinit vznik demence, Alzheimerovy choroby a dalších chronických onemocnění.
Volné radikály však mohou neutralizovat protizánětlivé prvky, jako jsou vitamíny, karotenoidy a flavonoidy. Ty jsou obsaženy právě v ovoci a zelenině.