Petr Robejšek, politolog, zakladatel a takzvaný mentor strany Realisté, vystoupil v Pressklubu rádia Frekvence 1. Strana se chce v příštích volbách dostat do sněmovny a získat třeba až dvacet procent. Chtějí oslovit voliče, kteří by volit chtěli, ale mají pocit, že nemají koho.
Podle Robejška nechtějí řešit úplně všechno, což je podle něj chyba politických stran, ale vybrat si v každé oblasti to nejdůležitější a zaměřit se na to. Konkrétně třeba v podnikání nastala situace, že existuje tolik regulací, až to podnikání brání.
Kromě jiných témat se Robejšek vyslovil také k elektronické evidenci tržeb (EET).
„Musíme být realisté. Není pravděpodobné, že by se podařilo ji zrušit, to bychom museli mít nadpoloviční většinu. EET je chyba. Je to příklad toho, jak se snaží vláda zasahovat do všech detailů. A výsledek je to, že ta úspora, ten přínos je minimální, náklad je obrovský. A to ještě nemluvím o těch sociálních nákladech. To znamená malá hospoda na venkově a její sociální přínos, to se nedá kvantifikovat. Kdybychom se nějakým způsobem podíleli na vládě, tak bychom se EET snažili minimálně zreformovat.“
To zní samozřejmě od realistů realisticky. Otázka je, nakolik bude mít Robejškova strana, u které ještě ani nevíme, jestli bude jejím předsedou, vůbec možnost do něčeho zasáhnout. Ve hře je několik proměnných a jednou z nich je síla Babišova hnutí ANO po příštích volbách. Pokud by je Babiš vyhrál, což je docela dost dobře možné, tak s jakým náskokem a koho pak bude potřebovat jako koaličního partnera, popřípadě kterou ze stran, které nebudou ve vládě, si nějak získá jako loajální opozici, která bude spolupracovat na Babišových projektech.
Pokud jde o lidovce a sociální demokracii, ti už na EET vykonali své dílo, a pokud nebude nevole vůči elektronické evidenci mezi lidmi moc silná, nebudou mít důvod do něčeho moc znova zasahovat. Nevíme ovšem, kdo by mohl třeba nahradit Bohuslava Sobotku ve funkci předsedy ČSSD po případném katastrofálním volebním výsledku a jestli to bude spíš babišovec nebo antibabišovec.
Realisté také mohou svým vystoupením nakonec vést k oslabení pravice, když odeberou těch několik procent potřebných k přežití, takže nakonec ve sněmovně nemusí být pravice žádná.
Pak budou debaty o EET a dalších věcech jaksi už dost zbytečné.