Bývalý hlavní ideolog zkrachovalé strany Realisté Petr Robejšek se jako prorok a mentor opět vynořil a promluvil o ohrožení demokracie a o zmatené mládeži.
Mládež je podle Robejška zmatená, protože demonstruje za klima a podle něj jí nedochází, že kdyby došlo na ekologická opatření, klesla by životní úroveň, kterou mají mladí rádi.
Robejšek (v blogu na Aktuálně.cz a na YouTube) sděluje: „Nedávný reprezentativní výzkum německé agentury Forsa ukazuje, že mládež sice za klima demonstruje, chodí za školu a okřikuje své rodiče, ale v nákupní zóně to zas tak nebere a systematicky hřeší proti svému ekologickému náboženství. Při nákupech totiž hraje pro 16–25tileté ekologická udržitelnost jen zcela podružnou roli. Nejdůležitější je pro ně cena, kvalita a vzhled produktu.“
Člověk by řekl, že to je dobře a že se lidé chovají celkem logicky, a nejen mladí. Dokud je konzum, tak se konzumuje. Nijak z toho ale neplyne, že by se lidé nevzdali části konzumu, kdyby to bylo nutné. Je zábavné, jak se konzervativci, kteří jinak hlásají nejvyšší duchovní hodnoty, najednou odvolávají na konzum.
Prorokování z pera mentora pokračuje: „Takhle to vypadá v Německu a cosi mi říká, že u nás je to dost podobné. Ve všech rozvinutých společnostech vyrůstá mladá generace v blahobytu. A konzum je opiát, který z lidí dělá autonomně bloudící nakupní košíky.“
A mentor identifikuje strůjce zla a jeho oběti: „Dnešní mladá generace západních společností se právě úporně snaží nalítnout aparátčíkům naprosto stejně, jako generace mladých po II. světové válce. Také ji berou inženýři dobra za slovo a zneužívají její idealismus k uchopení moci… Neví, co dělá, a proto netuší, že může dostat to, co určitě nechce – nefalšovanou diktaturu. Byla by to diktatura politických stran, které již dlouho hledají oprávnění své existence. Protože si neumí poradit s řízením společnosti, tak se ji snaží aspoň kontrolovat normami na všechno.“
Tak jistě, obecně vzato můžeme říci, že i mládež dokáže naletět na různé nesmysly. Stejně jako střední generace a důchodci. Empiricky je to ověřeno. Průzkumy i volebními výsledky. Pan Robejšek si vybral jednu skupinu lidí, mládež, přičemž ovšem víme, že dezinformacím, třeba řetězovým mailům či demagogickému hulákání do mikrofonu, podléhají i jiní. Celkem víme, jaká skupina lidí to je.
Žijeme ve společnosti, kde skutečně existuje záplava norem na všechno možné. Můžeme panu Robejškovi prozradit sladké sociologické tajemství: že je to důsledek života v moderní společnosti, která je složitá. Konzervativci možná sní o mýtickém světě minulosti, kdy tomu tak nebylo, ale to se dost mýlí. Nesčetně norem bylo vždycky, ale nebylo to na první pohled vidět, protože nebyly psané, což neznamená, že neexistovaly a že se jejich dodržování tvrdě nevyžadovalo. A to mnohem krvavějším způsobem, než jaký známe dnes.
Druhé sladké tajemství je, že pokud se lidstvo nerozpadne na nějaké izolované entity a globalizace bude postupovat (což bude, pokud nepřijde konec světa), budou se objevovat další normy a nikdo s tím moc nenadělá. Pokud si ale někdo kvůli tomu bude připadat méně svobodný a zasní se nad feudalismem nebo společností 19. století, má velmi posunuté vnímání reality. Robejšek a bojovníci proti bruselské byrokracii zaměňují složitost života s nesvobodou.
Byrokracie samozřejmě dokáže přidusit život víc, než je nutné a příjemné. Pokud chce ale někdo najít část světa, kde se oblbuje mládež (a lidé všech věkových skupin a sociálních vrstev) a potlačuje svoboda, ať se dívá víc východním směrem. Tam dokáží s rebelující mládeží rázně zatočit. Konzum tam ovšem nehrozí, a pokud ano, tak zlaté mládeži, která nikam protestovat nechodí.
Demagogická zkratka
Kritizovat různé výstřelky enviromentálního hnutí, které připomínají náboženství, je zcela namístě. Určitý typ lidí má ale sklon vylít bleskově každé dítě z každé vaničky a nemohou jinak. Petr Robejšek zřejmě vychází z ničím nedoloženého předpokladu, že teorie o významném lidském vlivu na klima je nesmysl. Tady je ovšem břemeno dokazování na něm, vědecký konsensus je opačný. Přít se lze o přesnosti modelů, o tom, jak na to reagovat a jaké kroky jsou únosné, aby nezpůsobily jiné problémy. Srovnat ale teorii o změnách klimatu s komunismem je demagogická zkratka.
Petr Robejšek by měl svou pozornost, pokud ho zajímá problém potlačování svobody, obrátit do jiných zemí a na jiné skupiny populace. Že je mládež zmanipulovaná temnými silami, to jsme u nás kdysi slýchali často. Hlásali to právě manipulátoři, kteří se děsí kohokoli, kdo svobodně vyjádří svůj názor.