Slovy muže, který Andreje Babiše dobře zná: „Babišovo působení v politice je neštěstí pro něj samotného, pro jeho rodinu, pro holding Agrofert i pro tento stát.“ Leccos z toho se potvrdilo za poslední roky opakovaně, včera pak s důrazným vykřičníkem od Evropské komise. Vše s napětím sledují úvěrující banky…
Konečný auditní verdikt Evropské komise potvrzuje, že Babiš je ve střetu zájmů a porušuje jak českou, tak unijní legislativu. Ve své dvojjediné funkci politika rozhoduje o evropských dotacích a zároveň je majitelem holdingu, který dotace ve velkém využívá v permanentním střetu zájmů.
I když Babiš svůj majetek převedl do dvou svěřenských fondů, stále jej plně ovládá a Agrofert by proto počínaje datem 9. února 2017 neměl čerpat ani korunu z evropských dotací. Ty, co za tu dobu neoprávněně dostal, by měl vrátit. Protože jsou však již proplacené, měl by je český stát na firmě aktivně vymáhat.
To, zda se o to ještě do voleb vůbec někdo opováží pokusit, bude lakmusovým papírkem toho, jak si Babiš stát zprivatizoval.
Podle vzoru toast
Dosavadní zkušenosti – například se stomilionovou dotací na „inovativní“ linku na toastový chleba – ukazuje, že české úřady žádnou chuť cokoli po Babišovi alias Agrofertu vymáhat nejeví.
Babiš na verdikt zareagoval podle očekávání: audit je účelový a zmanipulovaný, uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Podobně podle Agrofertu je celá věc absurdní.
Autorem výroku uvedeného v titulku je právník a lobbista Radek Pokorný (pravil tak v podcastu Welcome to the Future), jehož kancelář pro Agrofert roky pracovala, i když mu teď Babiš nemůže přijít na jméno. Právníka nyní potřebuje sám Babiš (mimo jiné v kauze Čapí hnízdo), Agrofert, který trvá na tom, že s Babišem už nemá nic společného a na dotace má nárok, i Česká republika, která se pravděpodobně pokusí celou věc oddalovat, když už ji nemůže úplně zahrát do autu.
Proti konečné verzi auditní zprávy už sice není odvolání, vláda ji ale ještě může napadnout u evropského soudu v Lucemburku. V minulosti už ostatně tuto možnost připustila.
Stát by přitom měl správně okamžitě zastavit veškeré další EU fondy, národní dotace a veřejné zakázky Agrofertu, začít soudně vymáhat neoprávněně vyplacené dotace a také vymáhat odpovědnost úředníků, kteří dosud své povinnosti ignorovali.
Pro holding je významný problém i to, že se by jeho firmy již neměly být připuštěny k účasti na jakékoli veřejné zakázce.
Vykřičník pro úvěrující banky
Nynější definitivní verdikt, jakkoli „jen“ zopakoval již řečené dříve, není žádná legrace. Každý úředník, politik, kdokoli oprávněný, kdo připojí svůj podpis pod nové dotace pro Agrofert, by mohl být v budoucnu trestně stíhán. Agrofert by dle Evropské komise neměl z veřejných peněz pobírat nic, dokonce ani takzvaně nárokové zemědělské dotace na hektar plochy či kusy chovaného dobytka.
To vše dává dohromady nebezpečný koktejl právě hlavně pro Agrofert. Babiš téma ze „zlého Bruselu“, které je pro řadu lidí těžko pochopitelné, možná ještě nějak politicky ukřičí, jenže svět peněz má přeci jen jiná pravidla.
Evropský verdikt je významný vykřičník pro financující banky, u nichž má holding Agrofert v součtu napůjčováno kolem 35 miliard korun. I když nelze tvrdit, že Agrofert žije jenom z dotací, v rámci svého hospodaření s nimi kalkuluje a tyto příjmy nutně figurují i v ekonomických a investičních plánech, které hodnotí právě i úvěrující banky.
Podle „udavačských Pirátů“ během posledních tří let získal koncern Agrofert (neoprávněně) přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR.
Pro banky je tedy současné dění důvod k nervozitě a jisté je, že aktuální vývoj bedlivě monitorují. Možná i proto Agrofert už před časem půjčky diverzifikoval a mezi úvěrujícími bankami jsou vedle českých a evropských i čínské. Riziko výzvy k předčasnému splacení úvěrů tu ale je. Pro Agrofert i Andreje Babiše by to byla velká rána. A potvrzení toho, jak velké neštěstí pro něj (a nejen pro něj) vstup do politiky byl.
Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.