KOMENTÁŘ / Kromě boje za wellness alkoholiků předvedl pan Robert Šlachta, bývalý policista a dnes mimoparlamentní politik, v posledním díle svého facebookového pořadu až zarážející slaboduchost. Z toho, že máme tři ministry bez portfeje (tj. bez ministerstva), bystře vyvodil, že máme tři nová ministerstva. Řešil na základě podobně kompetentních úvah i trestněprávní causy, když byl elitním policistou? Pokud ano, je čas na revizi všech procesů.
Šíření toxikomanie internetem je trestný čin, šíření alkoholismu nikoliv. Proto může pan Šlachta psát to, co napsal k úspornému balíku vlády. „Já jsem z Moravy. Tady jsem strávil svoje dětství a tady žiju. K Moravě neodmyslitelně patří víno, vinné sklípky a vinná turistika. A tohle všechno může náš region už brzy ztratit! Všechno kvůli vládě a její neschopnosti! Pokud vláda zavede daň na víno, tak tím okamžitě znevýhodní naše vinaře oproti okolním státům, které nemají žádnou daň. Taky tím ohrozí víc jak třicet tisíc pracovních míst lidí, kteří ve vinohradnictví pracují. A taky samozřejmě zničí na to navázaný turistický ruch. Nechápu, proč má náš region platit za ABSOLUTNÍ NESCHOPNOST téhle vlády! Pokud si neumíte snížit platy, snížit počty ministerstev a snížit počty nesmyslných politických náměstků, tak nemáte žádné právo sahat na víno na jižní Moravě! A kde jsou teď všichni poslanci a senátoři zvolení za jižní Moravu? Proč to neřeší? Proč drží basu s vládou? Myslím, že až se vrátí domů, tak jim to tady jasně řekneme. Za PŘÍSAHU jsme PROTI zvedání daně na víno!“ postěžoval si.
Potom za chvíli dodá: „Morava, to je dobré víno. Právě proto jsem zásadně proti zvyšování daně na naše víno a zničení našich vinařů.“ Den poté vychází Zpráva o závislostech: „Průměrný obyvatel Česka spotřebuje za rok asi deset litrů čistého alkoholu. ČR se tak v pití řadí na přední příčky. Rizikově pije 1,5 až 1,7 milionu lidí. U 800 000 až 980 000 z nich odborníci mluví o „škodlivém pití“.“
Ruku na srdce, pane Šlachto: Je boj proti dani z vína náborem 980 000 potenciálních voličů?
A co diváci?
Vcelku zajímavé je, koho Šlachta a jeho Přísaha oslovuje. Hodně napoví reakce zvláště zasloužilých fanoušků. Jazykově neupravujeme.
Přední fanoušek Václav Šesták: „A co neustálá téměř bezbřehá pomoc všem „válečným?“ uprchlíkům, kteří tady neodvedli do našeho systému ani korunu!!! Snadnější je to tahat z kapes vlastních obyvatel, než se podívat na zdanění cizích obřích firem!!!“
Petr Kopecky: „Generální stávku a tuto vládu zrušit a hlavně ty nahoru vycházet čas jim vypršel.“
Helena Hrbkova: „Také si myslím, že by jste se měl připojit k demonstracím. Jen kritizovat nestačí.“
Přední fanoušek Zdenka Příplatová: „Konec zbraní na UA a nebude nutnost toto vše zavádět.“
Přední fanoušek Mila Bora: „Ano i pro mě je Robert velké zklamání. Dnes už nestačí jen mluvit a navrhovat. Tuhle vládu je nutné co nejdřív shodit, tak jak Slováci shodili Hegerovu vládu. Jinak tu nadělají nenapravitelné škody. Jeden Kalousek stačil s jeho církevními restitucemi.“
Další Šlachtův post – vizuální mem s nápisem „Vláda zvyšuje daně! Lžou, jako když tiskne!“ Přední fanoušek Vladimír Havlík: „Tak si myslím, že této vládě nebude brzo ochranka nic platná!!!!! Je to humus nejhrubšího ražení!!!!!“
Je vidět, že Robert Šlachta zasáhl srdce lidu. Ano, vládu, co chce zdražit chlast, je dle Šlachtových fanoušků třeba nejméně zavřít. Nebo spíš, jak naznačuje Šlachtův přední fanoušek Vladimír Havlík, podniknout kroky, „že této vládě nebude brzo ochranka nic platná!!!!!“
Osobní účty a státní finance
Pak si Šlachta – opakovaně – zajuchá nad odsouzením Petra Nečase, a doslova jásá, že byl Nečas odsouzen za křivou výpověď. Pak sice smutně dodá, že tedy za něco jiného, než za co shodil s policejním komandem Nečasovu vládu, ale radost z toho odsouzení je neskrývaná. To panu Šlachtovi fakt neřekli, že podobné osobní antipatie nemá do projevů míchat, když se teď stal politikem? A věděl, že by neměl své osobní antipatie promítat do své práce a realizovaných policejních zásahů, když byl elitním policistou?
Poté pan Šlachta v pořadu navrhne, aby se schodek státního rozpočtu řešil posílením FAÚ – tj. Finančního analytického úřadu, represivní složky státu. Šlachta by přijal do FAÚ několik desítek lidí. Asi by pak společně chytli ty podvodníky, co utíkají se stovkami miliard, a zachránili by tak zemi z Babišem nastartovaného zadlužování.
Hlavním tématem však zůstává, že vláda spoří blbě, a málo snižuje své výdaje. Pan Šlachta k tomu zplodil skoro esej: „Ani jediné ministerstvo, ani jediný politický náměstek! Přesně tak, jak jsem čekal. Vláda nezačíná sama u sebe, nesahá na svoje platy ani svoje lidi. Místo toho chce zrušit školkovné, zdražit dálniční známky, zvýšit nemocenskou, zvýšit daň z nemovitostí a taky zvýšit odvody OSVČ. Navíc, vláda zvyšuje daně. I když se hrozně moc chtějí tvářit, že ne, tak tím, že léky, vodné, stočné a teplo přesunuli z původních 10 procent na nových 12, prostě zdraží.“ A pak najednou zazní klenot.
Tři nová ministerstva
„Máme tři nový ministerstva. Bez portfeje,“ děl pan Šlachta. „Ministr bez portfeje (původně též psáno ministr bez portefeuille) představuje ministra vlády, který nespravuje aparát žádného ministerstva (portfej). Výraz vychází z francouzského Ministre sans portefeuille,“ dí Wikipedie. Zadoufal jsem, že se přeřekl a chtěl říct „máme tři ministry bez portfeje“. Pan Šlachta však pokračuje: „Já chápu, že těch pět stran té pětikoalice je hodně hlemýžďů a málo kapustičky. A samozřejmě se ty tři ministerstva musely udělat, abysme tu kapustičku tam dali, abysme se mohli nažrat.“
Protože mám slabost pro levotočivé hlemýždě, a protože taková kravina, jakou pan Šlachta řekl, je těžko uvěřitelná, zapochyboval jsem, jestli to není spiknutí proti mé osobě. Napsal jsem editorovi: „Honzo, Šlachta právě řekl ve svém videopořadu, že máme tři nová ministerstva. Mně to přijde tak absurdní tvrzení, že potřebuju ukotvit, jestli snad za mými zády nějaká ministerstva nevznikla! Máme tři nová ministerstva? Dík.“ Editor mne uklidnil, že nikoliv.
Napsal jsem tedy panu Šlachtovi: „Vážený pane Šlachto, připravuji komentář pro Forum24.cz. Včera jste ve Vašem FB pořadu říkal, že vznikla tři nová ministerstva. Kde prosím jsou a jak se jmenují?“ Postavil se k otázce jako muž – a neodpověděl. A já seděl, díval se do obrazovky, a v hlavě mi běželo vše, co jsem četl o fungování ChatGPT a co jsem na něm zkoušel. Pan Šlachta myslí a mluví podobným stylem jako tento příklad hodně neumělé inteligence.
Pan Šlachta někde – zcela v souladu s realitou – slyšel, že máme tři ministry bez portfeje. Ale neví, co to znamená, nechápe smysl té fráze, té vládní funkce. Ani ChatGPT nechápe smysl sdělení. Zato zcela jistě ze své policejní praxe věděl, že v čele ministerstva stává ministr. Takže tvůrčím způsobem vyvodil, že když máme tři ministry bez ministerstva (byť tato informace je uvedena cizím slovem), tak to znamená, že máme tři nová ministerstva. Když se podobných vývodů dopouští ChatGPT, říká se tomu, že halucinuje. Když podobně vyvozuje závěry mimoparlamentní politik, říká se tomu, že plácá nesmysly.
Pokud takto uvažuje muž, který byl léta tak elitním policistou, že tyátrem policejních manévrů na úřadu vlády shodil Nečasovu vládu, je to strašný malér. Zásadně to snižuje jakýkoliv respekt policie u občanů a nechává to obrovský otazník u doslova všech kauz, ke kterým se Šlachta za své policejní praxe byť jen přiblížil. Pokud pan Šlachta vyvodil z existence tří ministrů bez ministerstva existenci tří nových ministerstev, bylo by dobré vědět, zda jeho vývody a důkazy v trestních kauzách, které jako policista řešil, nebyly řešené podobnou logikou typu ChatGPT. A myslím, že by stálo za to Šlachtou řešené causy přešetřit – pro jistotu, aby se vyloučilo, že byl někdo souzen na základě Šlachtou podobně jako nová ministerstva vyhalucinovaných „důkazů“.