
Róbert Šlachta FOTO: ČTK / Taneček David
FOTO: ČTK / Taneček David

NÁZOR / Zdá se, že někdejší policejní hvězda, plukovník Róbert Šlachta, dosahuje takových kvalit, že se s ním ostatní politické strany ostýchají před volbami spojit. Strana s názvem Přísaha kdysi vzbuzovala obavy, že útvar založený na jakémsi policejním základu by byl v našem politickém životě jakousi anomálií. Zatím ovšem voliči nedali Šlachtovi a jeho straně příležitost nějaké obavy ani potvrdit, ani vyvrátit.
Najednou se zdá, že bývalý policista, který sám sebe představil jako neohroženého bojovníka proti zločinu, k sobě nemůže najít žádného partnera.
„Motoristé už řekli, že jdou sami. A to způsobem, že to jejich šéf Petr Macinka poslal napřed novinářům, nám ani nebyl schopen nic říct, přitom my jsme čekali na jednání… Napříč se vyjednává úplně se všemi… Lidé spojování chtějí a říkají nám, sakra, hlavně se spojte, ať netříštíte síly… Nevylučuji vůbec nic a budu se bavit úplně s každým. Lidé mi píší, že to tak chtějí… Zatím neříkám, s kým se spojím. S KSČM by to ale nebylo. Pokud by se vyjednávalo, tak by se vyjednávalo o koalici Stačilo!… Také si vezměte, co je na trhu. Mám jednat s Tomiem Okamurou? Asi úplně nepředpokládáte, že budu jednat s Petrem Fialou nebo s někým z vládní koalice,“ tryská z rozhovoru pro MF Dnes ze Šlachty zoufalství na všechny strany.
Ve volbách do senátu v roce 2024 Šlachta ještě úspěšně kandidoval s podporou stran AUTO, Svobodní a Moravané. Teď to vypadá, že mu Macinkovi Motoristé dali košem, a tak se rozhlíží na všechny strany. Nepohrdl by zjevně už ani komunisty, co se tváří, že nejsou tak úplně komunisté. Maskováni jsou v rámci „hnutí“ stranami, u kterých si ani člověk sledující politiku už nevybaví jejich názvy, natož nějakou činnost.
Je pravda, že vzhledem k profesi pana plukovníka Šlachty by se jeho znalosti i praxe mohly útvaru, jako je Stačilo!, docela hodit. Obsazení nějaké budovy, zatýkání, sběr informací, to všechno kdysi komunisté dokázali dělat ve velkém měřítku a byla to jedna z těch věcí, kde dosahovali velmi působivých výkonů. Možná že by se v rámci programu jakési národní očisty (kdyby se zadařilo, třeba i čistek) mohl plukovník zapojit a zapsat se tak do dějin po vzoru četných úspěšných předchůdců.
Nějaké drobné ideové neshody, jak je zjevné, by nemusely hrát žádnou roli. Odbornost je prostě odbornost. Koneckonců, vždyť to byl plukovník Šlachta, který provedl v červnu 2013 radikální zásah proti pravicové vládě Petra Nečase. Zatkl šéfku Úřadu vlády a tři poslance a uspořádal velkolepou tiskovou konferenci, kde sliboval rozkrytí obří korupce. Neprokázal tím už tehdy, že stojí se svým silným sociálním cítěním na straně pracujícího lidu proti buržoazii? Pravda, pak se ukázalo, že „neměl nabito“, takže celý western neměl slavnou koncovku, ale snaha se cení.
Najednou se zdá, že bývalý policista, který sám sebe představil jako neohroženého bojovníka proti zločinu, k sobě nemůže najít žádného partnera.
Od mladého muže z týmu Václava Klause Petra Macinky ke komunistce Kateřině Konečné je to nesporně kus cesty, ale zjevně by takový přesun dokázal zvládnout v bleskově krátké době. Určitou výhodou seskupení Stačilo! je to, že kdokoli se s těmito komunisty/nekomunisty chce dát dohromady, může tvrdit, že hledá takzvané průniky programů, které se týkají sociální oblasti. A chce snad někdo být asociální? Tak vidíte!
Jsou tu sice jisté drobnosti, například že Stačilo! by chtělo uspořádat referendum o vystoupení z Evropské unie a z aliance NATO a určitě ne proto, abychom v těchto strukturách zůstali, ale to by se dalo nějak zamluvit. Třeba tvrdit, že právě zevnitř by se dalo na komunisty výchovně působit, že to není „na pořadu dne“, že není nic špatného na tom, když lid vyjádří svou vůli, a podobné mlžení. Jestli ale Róbert Šlachta vidí nějaký podstatný rozdíl mezi Stačilo! a SPD, není skutečně jasné.
Zatím to vypadá, že bývalý policista na politickém poli poněkud trčí jako kůl v plotě a k nejbližšímu dalšímu kůlu má zatím dost daleko. Nejspíš je tady jeden zásadní zádrhel, totiž že pan Šlachta ví, k čemu politického partnera potřebuje, ale není jasné, jak by někomu mohl být užitečný on.