Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta se dostal znovu do povědomí neplánovaně provaleným vzkazem ministru financí, že by rád zastával funkci policejního prezidenta. Vzkazem, který Andrej Babiš dosud nevyvrátil. Co je ještě závažnější, kolem Šlachty se hromadí stále více podezřelých kauz, které jsou vyšetřovány a zatím nespějí k závěru.
Prohnilí proti prohnilým
V poslední době vyvolává pozornost zátah Ištvanova vrchního státního zastupitelství v Brně kvůli rozsáhlým únikům z policejních spisů. Týká se i významného sponzora ANO Davida Rusňáka, zetě náměstkyně Aleny Schillerové protežované ministrem financí. Babišovy výmluvy, že Rusňáka nezná, jsou přitom naprosto nevěrohodné.
[ctete]126532[/ctete]
Pokud se potvrdí podezření, že byl vlivný majitel společnosti DRFG Rusňák součástí brněnské mafie, která si zajišťovala ochranu svých aktivit u policie, státních zástupců, či dokonce ministerstva financí, bylo by to pro hnutí ANO velmi vážné. Přesto je na místě z objektivního pohledu jistá obezřetnost.
Dvacítka zadržených, z toho sedm vazebně stíhaných, to zní bombasticky. Podobných mediálních operací však předvedli vrchní žalobci z Olomouce i Prahy víc, a téměř žádná nevedla k předem avizovanému cíli. Vždy bylo na místě se ptát, komu načasování takových efektních razií posloužilo.
Zátah provedli policisté Národní protidrogové centrály, kam byla na žádost pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové vyčleněna část detektivů bývalého ÚOOZ, zabývající se výbušnou kauzou Beretta. Ta měla podle Šlachty a Babiše stát v pozadí spuštění policejní reorganizace, jelikož zasahovala dovnitř policejní struktury, a je kolem ní kvůli únikům ze spisu dusno i nyní.
Jak přiznal Robert Šlachta, jeho bývalý protimafiánský útvar začal brněnskou kauzu vyšetřovat už před rokem a půl. Obvinění se týká i tří policistů bývalého protikorupčního útvaru a dvou detektivů ÚOOZ, kterých se (jak zdůrazňují Lidové noviny) Šlachta sám zbavil už před několika lety. Něco napovídá i významné angažmá Lidových novin a Šlachtova mediálního agenta v České televizi Jiřího Hynka.
Nabízí se otázka, zda se nejedná o poněkud spektakulární střet prohnilých proti prohnilým. Nejde mimo jiné o snahu opticky se vyvázat z jasných vazeb vysoce postavených státních zástupců a Roberta Šlachty na hnutí ANO, potvrzených střetem o policejní reformu, a o odklánění pozornosti od citlivějších kauz, spojených i s bývalým ředitelem ÚOOZ?
Peníze od albánské mafie? Týdeník Euro nedávno přinesl závažnou informaci, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje odposlechy přítele Roberta Šlachty a jeho dlouholetého informátora Albina Arifoviče, pocházejícího z prostředí mafie obchodující s drogami. Policie v letech 2014 a 2015 zaznamenala jeho rozhovory s bývalým blízkým Šlachtovým spolupracovníkem a vysoce postaveným detektivem ÚOOZ Luďkem Vokálem, vyšetřovaným kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a korupci.
„Hlavně dřív měl rád prachy,“ říká Arifovič Vokálovi v jednom z telefonátů. „Robert?“ táže se detektiv a Arifovič přitaká. „Ty by sis na jeho místě vzal?“ navazuje Vokál. „Ale to by byla taková částka. Já bych mu mohl donést kilo… Chodil na výslechy. Měl ode mě všechno. A odkud? Albošských (albánských – pozn. redakce) měl peněz,“ naznačuje Arifovič, že si měl Šlachta v minulosti při vyšetřování trestné činnosti brát peníze v době, kdy působil jako ředitel brněnské pobočky protidrogové centrály.
„Já vím, dneska to nemá, dneska dělá pana Čistýho,“ odpovídá Vokál. Arifovič přitakává: „Tak já vím, že dělá pana Čistýho, ale rozumíš, takovýhle peníze za takový hlouposti, aby se tam jednalo o nějakou závažnou věc, že někoho kryje, za nějakou vraždu, za nějakej únos, že budeš mít čistý svědomí.“
Vokál pak vysvětloval, že Šlachtu už vraždy a únosy nezajímají, protože se přeorientoval na politiku. Za to byl ostatně kritizován v souvislosti s metanolovou aférou, která si na podzim roku 2012 vyžádala téměř padesát obětí na lidských životech, ačkoli ÚOOZ měl o lihové mafii informace už o dva roky dříve.
Právě Šlachtův útvar považoval (ve spolupráci s Ištvanovými žalobci) odposlechy, kde dva lidé spolu hovořili o třetí osobě, za natolik závažné, že stačily po masivním uvolňování do médií ke konstrukci obžaloby pro podezření ze spáchání trestné činnosti. Čítankovým příkladem jsou poslanecké „trafiky“, které doputovaly k soudu, nebo pozdější kauzy Vidkun a Beretta. Pokud by policie a státní zástupci používali stejný metr, musel by být už obviněný i Šlachta.
Vazby Vokála na Arifoviče. GIBS vyšetřuje i další vazby Luďka Vokála na Albina Arifoviče, u kterého se našlo množství policejních spisů zejména z ÚOOZ. Z vyšetřování vyplývá, že s nimi měl obchodovat. Podle jednoho z prostorových odposlechů poslal Vokál přes svoji spojku Arifoviče vzkaz lobbistovi Janouškovi, že může být klidný, jelikož policisté ukončili prověřování jeho osoby a už po něm nejdou. Z výpovědí několika policistů dále vyplývá, že Šlachta měl zjišťovat informace ze živého spisu, který na Arifoviče vedla brněnská policie kvůli ohrožování jednoho z podnikatelů pistolí.
Neoprávněné stahování z databáze GIBS. Generální inspekce začala na podzim 2015 vyšetřovat Šlachtův útvar i kvůli podezření, že v rámci olomoucké kauzy Vidkun neoprávněně stahoval citlivé údaje z databáze GIBS. Mělo jít o informace o policistech, o které se inspekce zajímala v rámci jejich prověřování při podezření z trestné činnosti. Kauzu Vidkun Šlachta s Ištvanem spustili s nesrovnatelně větší publicitou krátce poté, co vyšlo najevo, že se blíží obvinění Vokála. Tento případ dodnes nikam nepokročil.
„Černé“ jízdy služebním autem. GIBS bude znovu vyšetřovat, zda by měl být Šlachta stíhán kvůli údajně neoprávněným jízdám služebním vozem z loňského června. Vedení policie uspělo se svou stížností proti původnímu rozhodnutí státního zástupce. Kauzu odložil s bizarním zdůvodněním, že se Šlachta zasloužil o stát, své práci obětoval svůj soukromý život a sloužil vždy stejně bez ohledu na to, zda má zrovna dovolenou nebo volno.
[ctete]98454[/ctete]
„Výběrové řízení“ v Celní správě. Nástup Roberta Šlachty na post náměstka ředitele Celní správy vyvolal otazníky, zda mu nebyl jako jedinému uchazeči „výběrového řízení“ šitý na míru. Ministr financí se loni v létě krátce poté, co ředitel ÚOOZ opustil policii, nechal slyšet, že „se pozeptá na Celní správě, zda Šlachtu nepotřebují“. O dva týdny později Šlachta jednal s náměstkyní Alenou Schillerovou a zjevně mu nic nestálo v cestě. Už tehdy se objevily pochybnosti o účelovém obcházení zákona, protože Šlachta jako civilista nesplňoval některé původní podmínky výběrového řízení.
Úniky ze živého spisu Beretta. Poslední horkou kauzou je vážné podezření z porušení zákona, jestliže Andrej Babiš nahlížel do části živého policejního spisu Beretta. Redaktor Mladé fronty DNES Marek Přibil přitom prozradil své zdroje z bývalého ÚOOZ, které by podle něj byly potěšeny, pokud by se stal Šlachta ministrem vnitra.
Z výše uvedených důvodů není možné pominout, že ačkoli nelze kauzu Rusňák bagatelizovat a bortí Babišovu bajku o čistém ANO, existuje řada záhadných bílých míst v okolí Roberta Šlachty, která stojí za pozornost, dosud nebyla rozklíčována a neměla by být ničím překryta.