Josef Mašín, poslední žijící člen známé trojice odbojářů, která se v roce 1953 prostřílela z Československa, slaví dnes 85. narozeniny. Po útěku z Československa nynější penzista Josef Mašín vstoupil do armády USA, kde působil například jako instruktor výsadkářů. Později se živil jako obchodník. Žil v Německu, nyní v USA.
Odbojová protikomunistická činnost Josefa Mašína, jeho bratra Ctirada a Milana Paumera je dodnes předmětem diskusí. Jedni je obdivují jako hrdiny, druzí zatracují jako vrahy. Při jejich akcích zemřelo šest lidí. Kromě řady sabotáží se vloupali do policejních stanic kvůli zbraním. Přitom zabili dva příslušníky SNB. O několik měsíců později přepadli vůz s penězi. Při potyčce zemřel ozbrojený pokladník. Při následném úniku z Československa zemřeli při přestřelkách tři východoněmečtí vojáci.
„Nezáleží mi na tom, jak mě v Čechách vnímají. Nic se mnou nedělá, jestli mě někdo nazývá hrdinou nebo vrahem… Lidé, kteří přišli o život při našich akcích, byli všichni bez výjimky ozbrojeni,“ řekl před časem Josef Mašín.
Nejednoznačný vztah k bratrům Mašínům mají také politici v ČR. Ocenit je si troufli jen dva členové vlády, oba z ODS. V roce 2008 je premiér Mirek Topolánek ocenil Plaketou předsedy vlády, v roce 2011 ministr obrany Alexandr Vondra vojenským vyznamenáním Zlatá lípa. Josef Mašín obdržel také medaili za chrabrost od prezidenta Beneše v roce 1946.
Josef Mašín se narodil v Lošanech u Kolína ve vlastenecké rodině legionáře. Dětství prožil během okupace v Poděbradech, kde byla rodina pronásledována gestapem, které pátralo po otci působícím v odboji. Drobné sabotáže měli bratři na svědomí už za války.
Po odchodu do zahraničí v roce 1952 byla jejich matka týrána a vězněna. Ve vězení také zemřela. Komunisté uvěznili a pronásledovali také jejich sestru Zdenu. Ta nyní bojuje o navrácení rodinného statku v Lošanech, kde by chtěla vybudovat památník svého otce Josefa Mašína.