I když jsou vinaři opatrní v odhadu sklizně a kvality do té doby, než budou mít hrozny v lisovně, lze odhadovat, že ročník 2016 bude vedle let 2015 a 2012 velice povedený. „Pokud nepřijde nějaká pohroma jako kroupy, vytrvalé deště a podobně, mohla by být letošní vína opravdu nadprůměrná,“ říká Zdeněk Vybíral, majitel Vinařství sv. Tomáše v Malých Žernosekách u Litoměřic.
A Morava? „Aktuální dostatek vláhy i skvělý příděl tepla, střídání chladných a teplých období dávají velmi dobré předpoklady pro kvalitu vína,“ hodnotí situaci Pavel Vajčner ze Znovínu Znojmo.
Na tom, že letošní vína budou velice zajímavá, se shodují vinaři z Čech i Moravy. Lišit se však budou v množství. Zatímco v Čechách očekávají pěstitelé révy slušnou sklizeň, na Moravě je to horší. Jarní mrazy tam část úrody zásadním způsobem poškodily. „Jarní mrazy zničily 20–30 % nasazených hroznů. Celkovou sklizeň očekáváme oproti desetiletému průměru 5,1 tuny na hektar zhruba o deset procent nižší na úrovni 4,5 tuny na hektar, tedy celkem okolo 500 000 hektolitrů. Ve srovnání s rokem 2015, kdy bylo sklizeno přibližně 700 000 hektolitrů vína, tak mrazy zničily zhruba 200 000 hektolitrů,“ vypočítává výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.
Většina vinařů už sklizeň zahájila, připravují burčák a svatomartinská vína. Ta by měla být v letošním roce opět zajímavá, osvěžující a hravá. „Díky nižšímu výnosu, dostatku kyselin a zatím dobrému zářijovému počasí lze očekávat svěží a aromatická bílá a růžová vína. A co se týče vín červených, uvidíme, jaké bude počasí do poloviny října. Prozatím je ale předpoklad takový, že se můžeme těšit na zajímavý ročník,“ domnívá se Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra.
Většina svatomartinského vína bude opět v bílých odrůdách Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané. Svoji oblibu si získávají také mladá růžová vína z odrůd Zweigeltrebe, Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké. Jejich množství bude jasné až v příštích týdnech, kdy budou vinaři hlásit svá mladá vína do hodnocení o udělení známky Svatomartinské.
Spotřeba svatomartinského vína rok od roku stoupá. V loňském roce vinaři v ČR připravili 2.300.000 lahví svatomartinských vín.