Nová naděje v zabránění šíření koronaviru se přiblížila. Pokud by ministr zdravotnictví povolil dělat testy i v laboratořích, které nemají certifikaci ISO, mohlo by dojít k průlomu. Konkrétně laboratoře Akademie věd ČR a Karlovy univerzity by totiž poté mohly nabídnout přístroje, které si dokážou poradit s tisíci vyšetřeními za den. Nyní záleží pouze na rozhodnutí Adama Vojtěcha, který musí návrh posvětit.
O možnosti zrychlit testování informoval server Novinky.cz, jemuž to potvrdila molekulární bioložka Soňa Peková. „Zdá se, že se snad ledy hnuly. Včera v noci odešel na MZ ČR k rukám prof. Prymuly dopis, předtím to bylo předjednáno, že se do testování SARS-CoV-2 zapojují velká centra Akademie věd v Praze, Brně a Českých Budějovicích pod záštitou rektora UK a předsedkyně AV ČR,“ sdělila lékařka.
Sám Prymula údajně návrh podporuje a snaží se ho prosadit. Peková také potvrdila, že laboratořím poskytla protokol k jednoduššímu testování. „Samozřejmě jsem jim ho poskytla, je perfektní a jednoduchý. Mají to velmi dobře promyšlené. Jestli to nikdo nezabije, je to lék na tuto situaci,“ uvedla Peková pro Novinky.cz.
Podle lékařky se možnosti, které nabízí zrychlené testování, naprosto nedají srovnat s tím, jak pracují nemocnice dnes. Mezi výhody zmíněných laboratoří patří především velká kapacita a naprostá odbornost. „Například Ústav molekulární genetiky má tři mašiny s 384 pozicemi, tedy otestují za den téměř 1200 vzorků. Je to obrovský krok. Oni mají kapacity na plošné testování lidí,“ vysvětluje Peková.
Náměstek ministra zdravotnictví však na tiskové konferenci vlády sdělil, že si každá laboratoř musí standardní cestou zažádat o certifikaci, bez níž není testování povoleno. Dal tak najevo zdrženlivost, kterou si mnozí vykládají jako nechuť k vědecké pracovnici a lékařce Pekové. Ta zahanbila stát i ministerstvo tím, že testováním zachytila nakažené osoby, kterým předtím státní instituce testování opakovaně odmítly.