Slovní prestřelky mezi členy Pirátů a současnou vládní koalicí pokračují. Tentokrát se rozhořel spor mezi lidoveckým ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a pirátskými poslanci Olgou Richterovou a Jakubem Michálkem. Ti se nechali slyšet, že právě jejich strana zařídila zvýšení rodičovského příspěvku, který od ledna letošního roku stoupnul o 50 tisíc korun. Lidovci podle Richterové zvýšení částky na koaličním jednání nepodpořili. Něco takového však Jurečka odmítnul.
Zástupci Pirátské strany se na úterní tiskové konferenci mimo jiné pochlubili, že ve vládě prosadili zvýšení rodičovského příspěvku nebo podporu zkrácených úvazků. „A za rodiny se budeme prát dál. Konkrétně navrhneme zvyšování rodičovského příspěvku stejným způsobem a tempem jako u důchodů. Jako země, jako společnost, máme stejnou odpovědnost za seniory jako za mladé rodiny,“ prohlásila místopředsedkyně poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová.
Slova Pirátů, kteří v úterý potvrdili svůj odchod z kabinetu Petra Fialy (ODS), nenechala chladným ministra práce a šéfa lidovců Mariana Jurečku. Podle něj se člověk každý den dozvídá něco nového. „Třeba na tiskovce Pirátské strany, že jsem sice na vládu přinesl a prosadil zvýšení rodičovského příspěvku, podporu zkrácených úvazků a na ministerstvu práce vyčlenil rozpočet na výstavbu dětských skupin i financování sousedského hlídání, ale vlastně to všechno zařídili oni,“ vzkázal v úterý na sociální síti šéf resortu.
„Říkám si, jestli nebylo lepší být tak hlasitý jako dnes třeba na vládě, kde se rozhodovalo o formě navýšení rodičáku a kde jsem dal na stůl i varianty poměrného navýšení pro všechny rodiče. Kdybych se o to nemusel prát sám, možná by to dopadlo. Budu se dále držet toho, že je lepší být hlasitý ve chvíli, kdy můžete něco změnit, i když u toho není plné atrium novinářů,“ vpálil Pirátům ministr Jurečka.
Richterová si jeho výrok nechtěla nechat líbit. V reakci na Jurečkova slova zopakovala, že navýšení rodičovského příspěvku prosadila na jednání koalice ke konsolidaci veřejných financí Pirátská strana. „Byla to naše podmínka pro schválení protidluhového balíčku a osobně jsem to prosadila já a Jakub Michálek. Na klíčovém jednání, kde jsme to prosadili, jsme tuto podmínku kladli sami. KDU-ČSL na tomto jednání navýšení rodičovského příspěvku nepodpořilo,“ napsala Richterová. „Poté, co jsme tuto pomoc pro rodiny s dětmi prosadili, ji samozřejmě na vládu věcně nesl pan ministr Jurečka,“ doplnila.
„Takže lidovci podle vás nepodporovali vlastní programovou prioritu a nikdo další taky ne, ale po jednání s vámi nechal gesční ministr napsat příslušnou legislativu, se kterou nesouhlasí, přinesl ji na vládu a najednou podporu měla. To mi asi pro dnešek stačí,“ reagoval na komentář pirátské političky šéf resortu Jurečka.
Co je to za klauni ve vládě?
Do diskuze se nasledně zapojil také šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. „Co je to za klauni ve vládě?“ napsal k příspěvku lidoveckého ministra s tím, že když Piráti v době zdražování nesli na koaliční jednání zvýšení rodičovského příspěvku, Jurečka mlčel. „A vaše SPOLU, Stanjura to zablokoval. Několikrát. Kdybychom tím nepodmínili podporu Stanjurova balíčku, tak rodiče s malými dětmi jedí v době drahoty ,hlínu‘,“ pustil se Michálek do Jurečky, který by se podle něj měl za svá slova stydět.
Útok ze strany Michálka rozzuřil poslankyni za Starosty Barboru Urbanovou. „Šlo by to bez těch klaunů, nebo to už bez těchto výkřiků nejde? Fakt se budeme navzájem ostřelovat, co kdo kde kdy řekl a udělal a donesl na jednání, prosazoval, kde o tom dělal jenom grafiky a kde reálně máknul? Mně se to zdá jako strašná malost,“ vzkázala.
Ještě v červnu to Pirátům nevadilo
Když KDU-ČSL letos v červnu spustila kampaň „Lidovci pro lidi“, právě zvýšením rodičovského příspěvku se na internetu i billboardech chlubila. „V kampani chceme v první řadě předvést, čeho jsme dosáhli, a to nejen na resortech, které máme na starosti,“ vysvětlovali tehdy lidovci v tiskové zprávě.
„Podporujeme porodnost navýšením příspěvku pro rodiče o padesát tisíc korun. Rodičovský příspěvek se u dětí narozených od 1. ledna 2024 navýšil o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bylo jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. O rodičovský příspěvek lze pohodlně požádat on-line. Tímto způsobem zásadně pokračujeme v podpoře rodin s malými dětmi,“ hovořila tehdy strana konkrétně k navýšení rodičovského příspěvku.
Tvrzení lidovců tehdy zřejmě Pirátům, kteří nyní tvrdí, že navýšení částky zařídili oni, nevadilo. Richterová teď na dotaz deníku FORUM 24 reagovala s tím, že kampaň KDU-ČSL téměř nezaznamenala.
„Piráti podporu rodin prosazovali a dál dlouhodobě prosazují a byla to také naše podmínka při vyjednávání o úsporném balíčku, jinak bychom jej nepodpořili. Chtěli jsme jít ještě dál a prosadit pravidelné navyšování rodičáku stejně, jako je tomu u důchodů, což tenkrát koaliční partneři zamítli,“ napsala pirátská politička. „Moralizovat nyní, že podpora rodin s dětmi byla jejich zásluhou, mi přijde krajně nevhodné,“ doplnila.
„Nám šlo o to, aby ty peníze mladé rodiny skutečně dostaly, proto jsme to vyjednali, nešlo nám o to, abychom to prodávali na billboardech. Ani nemáme tolik peněz a vazeb, abychom si takové billboardy mohli dovolit. Já ani nevím, kolik takové bilboardy stály a kdo to platil. My fungujeme poctivě a s transparentním hospodařením,“ odpověděl pak deníku FORUM 24 na otázku, proč se Piráti neozvali při červnové kampani lidovců, šéf pirátských poslanců Michálek.