Berlínská policie zahájila trestní stíhání zpěváka Rogera Waterse pro „podezření z podněcování lidí“. Bývalý frontman kapely Pink Floyd měl v německém hlavním městě 17. května koncert, při kterém na pódiu v oblečení připomínajícím uniformu SS z druhé světové války předstíral, že střílí z kulometu do davu. Koncert byl součástí Watersova turné „This Is Not A Drill“.
„Oddělení státní bezpečnosti Úřadu státní kriminální policie v Berlíně zahájilo trestní vyšetřování pro podezření z podněcování lidí (140 odst. 4 německého trestního zákoníku),“ uvedl pro server Jewish News policejní vrchní inspektor Martin Halweg a pokračoval tím, že kontext oděvu je považován za způsob schvalování, oslavování nebo ospravedlňování násilné a svévolné vlády nacistického režimu způsobem, který narušuje důstojnost obětí, a tím narušuje veřejný klid. „Po skončení vyšetřování bude případ předán berlínskému státnímu zastupitelství k právnímu posouzení,“ uzavřel. Bývalý člen Pink Floyd se zatím k vyšetřování veřejně nevyjádřil.
79letý rocker, který ve středu a ve čtvrtek zahrál i v pražské O2 Aréně, si pohrává s antisemitskými stereotypy, překračuje rámec politické kritiky a údajně podněcuje k nenávisti. Kromě uniformy SS Roger Waters přirovnal současný Izrael k nacistickému Německu, přirovnáním smrti palestinsko-americké novinářky Shireen Abu Akleh ke smrti Anny Frankové v nacistickém táboře Belsen. Jména obou žen byla během show promítnuta na obrazovkách těsně za sebou. Na koncertech se také objevuje vznášející se balón ve tvaru prasete, na kterém je namalovaná Davidova hvězda, a další hesla odkazující na totality nebo logo izraelské zbrojní firmy.
Protiválečný aktivista se v průběhu koncertu předtím, než zahrál píseň Two Suns in the Sunset, jejíž sdělení je varováním před jadernou válkou, vyjádřil k situaci na Ukrajině s tím, že vyzval zúčastněné země, aby „se snažily vyjednat mír, a ne situaci eskalovat“. Zároveň vyzval k osvobození zakladatele WikiLeaks a politického vězně Juliana Assange.
Na základě toho požaduje německé ortodoxní rabínské sdružení zákaz Watersových vystoupení v zemi. Waters má tento víkend vystoupit ve Frankfurtu, kde se proti němu chystá protestovat místní židovská komunita. Koncert měl být původně zrušen, ale zpěvák se proti proti soudnímu příkazu k zákazu akce odvolal. Měl by tedy proběhnout v neděli 28. května. Jeho koncert se snažil zrušit také starosta Mnichova.
„Ať se klidně snaží zrušit každý můj koncert v Německu. Budu proti nim bojovat u soudu,“ reagoval Waters pro magazín Spiegel. „Pro Německo je tragédie, že se o to vůbec pokoušejí. Světu tím totiž vzkazuje: My Němci se nestaráme o lidská práva a svobodu projevu,“ řekl.
Vystupování odsoudil také izraelský ministr zahraničí Ali Cohen. „Dobré ráno všem kromě Rogera Waterse, který strávil večer v Berlíně (ano, Berlíně) znesvěcením památky Anny Frankové a 6 milionů Židů zavražděných během holocaustu,“ napsal na svém twitteru.
Obvinění z antisemitismu se proti Watersovi začala objevovat již v roce 2010. Během koncertu tehdy umístil vedle sebe znak dolaru a grafiku znázorňující židovskou Davidovu hvězdu. On sám se k tomu později vyjádřil s tím, že v pořadí nebo umístění těchto symbolů nejsou žádné skryté významy. V minulosti označil Izrael za „stát apartheidu“.
Waters se svými politickými názory netají, například se také vymezil vůči brexitu nebo americkému exprezidentovi Donaldu Trumpovi. Zpěvák, který ve skladbách zejména ze svého sólového období kritizoval války, zbrojení a brutality státních sil, je odsuzován pro svůj postoj k ruské invazi na Ukrajině. V minulém roce napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ve kterém obvinil „extrémní nacionalisty“ na Ukrajině z toho, že zemi přivedli „na cestu do zničující války“. V minulosti kritizoval NATO, že provokovalo Rusko a Západ za poskytování zbraní ukrajinské armádě. Podle ukrajinského serveru Mírotvůrce je Roger Waters nepřítelem Ukrajiny, šíří ruskou propagandu a byl tedy zařazen na černý seznam.