Německý BILD údajně získal nahrávky sedmi minut rozhovorů mezi bývalým šéfem Roskosmosu Dmitrijem Rogozinem a Dmitrijem Baranovem, generálním ředitelem raketového a kosmického centra Progress. Podle deníku od začátku ledna 2023 spolu probírali technické detaily organizace úderu na velké ukrajinské město pomocí nosné rakety Sojuz používané pro lety lidí i nákladu do vesmíru. Činitelé se rozhodli, že nejlepší bude start s výbušninami na palubě z kosmodromu Pleseck. Zpráva už zaujala i další média.
Skupina vysoce postavených ruských činitelů a vědců plánovala „megateroristický útok na Ukrajinu, aby udělala dojem na diktátora Putina“. Plán spočíval v úpravě civilní nosné rakety Sojuz tak, aby po startu nedosáhla oběžné dráhy, ale narazila do velkého města na Ukrajině s obrovským množstvím výbušnin na palubě. Ukrajinské hlavní město by mohlo být jedním z prioritních cílů takového úderu. Diskuse o tomto plánu začala počátkem ledna 2023.
Baranov uvedl, že hlavním problémem je, že nadzvukový návrat do atmosféry by způsobil, že by se vysoce explozivní bomby nebo řízené hlavice při rychlosti šest kilometrů za sekundu přehřály.
„Jedná se o nadzvukový návrat do atmosféry, kdy stávající těžké letecké pumy FAB-500 nefungují. Začnou se přehřívat, což zničí jejich TNT. Naše řízené bomby na to také nejsou konstruovány a nemají žádnou ochranu proti přehřátí. Při návratu do atmosféry má raketa Sojuz rychlost šest kilometrů za sekundu,“ vysvětloval Baranov.
Rogozin slibuje, že se o tom poradí s konstruktérem Jurijem Solomonovem, generálním konstruktérem pozemních raketových systémů v Moskevském státním institutu tepelné techniky. Solomonov byl v 90. letech minulého století vedoucím vývojového týmu mezibalistické rakety Topol-M.
Konstruktér o několik dní později našel řešení. Dalším rizikem, o kterém Rogozin a Baranov diskutovali, bylo, že by části rakety mohly spadnout na ruské území. Obávali se také, že chyba dopadu by mohla být 50 až 100 kilometrů.
Rogozin se Baranova ptá, jak dlouho mu bude trvat příprava operace. Ten odpovídá, že asi šest měsíců. Kosmodrom Pleseck u Archangelska v severozápadním Rusku byl vyhodnocen jako lepší místo startu než kosmodrom Vostočnyj na hranici s Čínou. Umožnilo by to naložit více výbušnin. „Z východu by to bylo 7,5 tuny. Ze severu by to bylo 10 tun výbušnin na palubě. Nyní můžete kvůli bezpečnosti odečíst jednu tunu, takže je to 6,5 a 9 tun,“ vysvětlil Baranov Rogozinovi.
Bývalý šéf Roskosmosu nazývá Vladimira Putina „naším velkým a hrozným“, což je narážka na Petra Velikého a Ivana Hrozného, a říká, že mu plán předá prostřednictvím Antona Vaina. Podle deníku BILD byl plán ruskému vůdci předložen 16. ledna. Není známo, jak na to Putin reagoval.