Uplynul rok od chvíle, kdy obránci oceláren Azovstal v Mariupolu na břehu Azovského moře složili na pokyn prezidenta Zelenského zbraně a upadli do zajetí. Tam jich mnoho zahynulo kvůli mučení a špatnému zacházení. Legendární velitelé pluku Azov byli internováni v exilu, a přestože se mnoho zajatých obránců města podařilo vyměnit za ruské válečné zajatce, přibližně 1600 jich nadále zůstává v krutých podmínkách ruského zajetí.
Pro Ukrajince toto téma nepřestává být zdrojem hrdosti i bolesti. Obránce Azovstalu Dmytro Kozackyj při této příležitosti zveřejnil dojemné video s příbuznými obránců Mariupolu, kteří dosud zůstávají v zajetí. On sám je známý tím, že v době bojů o ocelárnu pořídil působivé fotografie, jež obletěly svět. Také on skončil v rukou nepřítele. Na svobodu se dostal až po pěti měsících, v září 2022.
Velitelé pluku Azov jsou volní jenom napůl. Byli sice propuštěni z ruského zajetí, museli však přislíbit, že do konce války zůstanou v turecké internaci. Kateryna Prokopenko, zakladatelka Asociace rodin obránců Azovstalu a manželka zajatého velitele Azovu Denyse Prokopenka řekla, že se velitelé nacházejí v uzavřeném zařízení, ale mají přístup k informacím.
Lidia Palamar, matka kapitána pluku Azov Svjatoslava Palamara, popsala, že velitelé mají možnost sporadických telefonátů s rodinou, se kterými se ale v těchto podmínkách odmítli setkat. „Vím, že rozhodnutí odmítnout příjezd své ženy a syna bylo morálně velmi těžké. Pro Svjatoslava je toto rozhodnutí možná psychicky nejtěžší ze všech. Svou ženu Antoninu a milovaného syna Lukjana velmi miluje a čekají dalšího potomka,“ vysvětlila s tím, že tento čin velitelů byl pro ně příležitostí připomenout si své bratry, kteří jsou rok v zajetí. „Jde o akt, který má ukázat jeho druhům, že velitelé se také považují stále za zajatce,“ vysvětlila.
V Kyjevě se mezitím 20. května sešly stovky lidí. Heslem akce bylo „Čekáme na hrdiny z Mariupolu“. Jak píše ukrajinský server Kanal 24, v ruském zajetí je stále více než 1900 vojáků mariupolské posádky, z nichž více než 700 pochází z pluku Azov. Bývalý velitel pluku Andrij Bileckyj připomněl, že to byli právě obklíčení mariupolští vojáci, kdo svou krví a utrpením v bezvýchodném boji koupil Ukrajincům čas. „Zatímco Azovstal vedl svou beznadějnou bitvu, ukrajinské síly dokázaly osvobodit Kyjevskou oblast, Sumskou oblast a Černihivskou oblast. Bitva o Mariupol dala celému světu jasně najevo, že Ukrajinci se nevzdávají a bojují za své až do konce,“ shrnul význam bitvy pro Ukrajinu.