Pan prezident Zeman je takový Jules Verne naruby. Slavný francouzský spisovatel 19. a počátku 20. století ve svých románech převratné vynálezy, které lidstvo teprve čekají, předpovídal. Miloš Zeman naopak ty současné vidí hluboko v minulosti. Sociální sítě tak v jeho světě fungovaly už na začátku devadesátých let. A zněly na nich prý kritické hlasy. Svěřil se s tím na vlnách Českého rozhlasu.
V rozhovoru s Hradu nakloněným moderátorem ČRo Lubošem Xaverem Veselým, zaznívaly 5. 2. na veřejnoprávních vlnách různé pozoruhodné věci. Tak například část „státnického“ rozhovoru ve stylu „Krupicová kaše? Fuj. Rýžový nákyp? Fuj. Koprovka? Tu já rád“, která připomínala spíš dialog ze školky než interview kompetentního moderátora s příčetnou hlavou státu. Tato část dokonce napřed z archivu Českého rozhlasu zmizela. Na oficiálním webu Pražského hradu ale od začátku byla a stále je, takže mluvčí ČRo, který deníku FORUM 24 nejprve tvrdil, že záznam nijak upravovaný nebyl, posléze svá slova odvolal a přiznal, že z něj příslušná pasáž skutečně vypadla. Teď už je rozhovor v rozhlasovém archivu kompletní a případný zájemce si tak může poslechnout ještě třeba i to, že plíčky na smetaně jsou fuj jen částečně a že v buzení pana prezidenta se střídají jakési dvě dámy, které mu ráno klepou na dveře, ale rozhodně jím „netřepou“.
Ačkoli v rozhovoru nemělo jít o politiku, v jednu chvíli na ni přece jen došlo. „Ale člověk by řekl, že ten největší úspěch je to, že jste prezidentem podruhé,“ nadhodil moderátor Veselý.
A pan prezident odpověděl: „Podívejte se, řeknu vám, že v okamžiku, když jsem tu sociální demokracii jako předseda převzal, tak opět na různých sociálních sítích zaznělo, že ji povedu k záhubě. A opak stal se pravdou. Takže bylo to těžší než být prezidentem, protože jste vycházel z jakéhosi politického suterénu.“
Šlo samozřejmě o rok 1993, kdy byl Miloš Zeman, přesně 28. února, po končícím šéfovi Jiřím Horákovi na celostátním sněmu zvolen předsedou sociálních demokratů. A už jsme tu měli sociální sítě. Tedy alespoň podle pana prezidenta.
A co na to Luboš Xaver Veselý? „Dobře.“ Dobře??? To jako vážně, taková reakce? Pochválit a rychle přejít na docela jiné téma, tentokrát o mamince učitelce. Zareagoval by moderátor pochvalou například i na prohlášení, že dejme tomu v roce 1980 jel Miloš Zeman Pendolinem, kde si nabíjel tablet a chytrý telefon? Možná že ano, a dokonce by možná řekl: Výborně.
Fakta jsou přitom jasná. Facebook byl spuštěn 4. února 2004. YouTube 14. února 2005. Twitter 21. března 2006 a Instagram 6. října 2010.
Miloš Zeman se tedy zjevně opět ztrácí ve svých podivných paralelních světech, kde lidé pronášejí výroky, které ve skutečnosti řekl někdo úplně jiný, kde se v novinách vlevo dole záhadně objevují neexistující články a kde se víc než deset let před vznikem první sociální sítě, na sociálních sítích už nadává a kritizuje.
A moderátor veřejnoprávního média k tomuto těžkotonážnímu nesmyslu nejenže mlčí, ale dokonce chválí. Dobře. Moc dobře to pan prezident pověděl. Zdá se, že pokud bude Lubomír Veselý do Rady ČT skutečně zvolen (což je dost pravděpodobné), bude tím pravým kritikem případné nekompetence jiných. Ale jistě, panu prezidentovi se neodporuje. Zvlášť když už víme, že internetová televize XTV, která sídlí na stejné adrese jako moderátor, podepsala s Hradem smlouvu na několik propagačních videorozhovorů.
Zkrátka maminka a pan prezident mají vždycky pravdu. A když ji pan prezident náhodou nemá, nebo dokonce vypouští na veřejnost totální bludy, tak správný moderátor, který to chce někam dotáhnout (třeba právě do křesla radního České televize) mlčí nebo chválí. A kdo to ještě nepochopil, tomu to bude brzy vysvětleno.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.