Něco je špatně, když občané přestávají věřit svému státu. Ten je totiž stále více spoutává řadou nařízení, povinností, dělá jim život komplikovanější. Libertariánský institut proto vymyslel happening, který startuje jako protiútok vůči EET. „Smyslem je umožnit lidem dát státu pocítit jeho vlastní medicínu,“ říká předseda institutu Roman Kříž. Podstatou akce Dejte státu korunu je, že pošlete státu dar ve výši koruny a emailem požádáte o potvrzení přijetí daru. To může aparát ministerstva financí zahltit a do jisté míry ho vyvést z rovnováhy. Tak, jak se to prý bude jednotlivým drobným živnostníkům dít právě kvůli EET.
Spouští se první fáze EET a v souvislosti s ní se poprvé ozývá i nově vzniklý Libertariánský institut (LI). Proč LI vznikl?
LI vznikl jako apolitická instituce, která má za cíl podpořit poptávku po malém státu. Naše sociologické výzkumy ukazují, že dnešní přebujelý a nenasytný stát vadí více než 70 % obyvatel ČR. Skoro polovina lidí by byla ochotna s tím „něco“ dělat… Jenže, díky fatálnímu selhávání akademických, politologických, intelektuálních a dalších společenských elit lidé nevědí ani „proč to nefunguje“, ani „co s tím“.
A proč „to“ nefunguje?
Protože stát se dostal již do stadia, kdy se zabývá především sám sebou. Vnitřními boji o moc, peníze, pozice. Lidé už necítí, že stát je „jejich“. My si myslíme, že stát založený na bezbřehé demokracii je amorální, protože dělá lidem věci, které si lidé nemohou vůči sobě dovolit, protože by šli do vězení. Je asociální, protože rozkládá společnost tím, že zasahuje do přirozených společenských a rodinných vztahů. Je ekonomicky zoufale neefektivní, daněmi, poplatky a regulacemi dělá z lidí bezmocné almužníky, kteří se pak jen zoufale snaží ušetřit a přežít, případně mezi sebou soutěží o to, co ze státu plyne „zpět“. Stát navíc vnutil lidem pocit, že život je hrozně složitý, že jedině stát je ochrání před jejich zlými spoluobčany. Přitom je to totální nesmysl. Lidé potřebují ochranu před státem. Stát je z principu špatný sluha a zlý pán. Není řešením společenských a ekonomických problémů, je jejich příčinou.
Můžou za to konkrétní politici nebo úředníci?
Vůbec. Jak už ukázal Stanfordský vězeňský experiment, ve špatném systému i slušní lidé jednají „divně“. Proto naše výhrady nesměřují vůči politikům či úředníkům, ale vůči systému. Dnes se nespokojenost lidí ventiluje v takové té „fanouškovské“ podobě, kdy lidi z nějakých důvodů fandí tomu či onomu „vládci“. Fandit by měli hlavně sobě navzájem. Drtivá většina lidí je šikovná a schopná, toužící po mírumilovném a kooperujícím soužití s jinými. To stát nám nutí, že tomu tak není a vytváří podmínky pro to, aby bylo výhodné být nezodpovědný a neaktivní, o to více však „nárokující si“ uspokojení svých potřeb za prostředky ostatních.
Co by tedy zlepšilo situaci, co je řešením?
Stát zajišťující bezpečnost, justici, elementární veřejnou správu a takovou tu poslední „záchrannou brzdu“ pro případy, kdy by měl někdo (obrazně) umřít hlady či bydlet pod mostem. Stát tady není od toho, aby se hlasovalo o tom, co máme jíst, pít a kouřit, o tom, kde a jak se máme léčit, kde a jak se mají vzdělávat naše děti, kdo a za kolik nás odveze z místa A na místo B, o tom všem dnes stát rozhoduje. Vytváříme systém založený na stejnosti pro různé lidi. To nefunguje a fungovat nemůže.
Zorganizovali jste happening založený na výzvě, aby všichni „Dali státu korunu“. Co je smyslem?
Smyslem je dát lidem možnost dát státu pocítit jeho vlastní medicínu. Dnes to funguje tak, že se přijme zákon a stovky tisíc lidí mají povinnosti. Tak třeba se povede, že stovky tisíc lidí obětují korunu a jednu minutu na napsání emailu a stát bude mít stovky tisíc povinností. Zkusíme dát systému pocítit moc bezmocných. To není reakce jen na EET. To je reakce na všechny ty tisíce povinností, kterými nás stát zahrnuje.
Z čeho je činnost Vašeho institutu financována?
Zatím vše financuji já sám a většina kolegů jsou dobrovolníci, kteří věří naším ideím a chtějí změnu. Zároveň připravujeme možnost pro lidi i firmy, aby nám pomohli naši činnost financovat.
Kdo je Roman Kříž:
Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Mezinárodní vztahy. Po skončení studií pracoval pro českou pobočku NCBA (USA) a následně se začal věnovat mezinárodnímu obchodu a konzultační činnosti. Hovoří plynně anglicky a rusky. Byl mj. členem Celostátního studentského stávkového výboru, první parlamentní „Komise 17. Listopadu“, členem AS PF UK, AS UK, poradcem poslaneckého klubu Občanského hnutí ve Federálním shromáždění pro oblast bytové problematiky či poradcem Čtyřkoalice pro otázky ICT ve veřejné správě.
(zdroj: https://www.libertarianskyinstitut.cz/nas-tym/)