V rámci krizového štábu je premiérem Andrejem Babišem (ANO) označován za hlavního odborníka na problematiku běžící pandemie koronaviru. Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula potvrdil v rozhovoru pro deník FORUM 24 svůj postoj, který je u představitele státní moci krajně nezvyklý. Prymula totiž vyjádřil názor, že autoritativní režimy jsou v boji s epidemií efektivnější, příliš demokracie nám nyní škodí a Spolková republika Německo má podle něj „hyperdemokracii“.
V pořadu Štrunc! jste řekl, že příliš mnoho demokracie někdy škodí. Jak jste to myslel? Mohl byste to prosím rozvést?
Když se podíváme na německý model a doporučení Angely Merkelové, která se snaží vystrašit populaci až nad rámec. Já si nemyslím, že je racionální scénář sedmdesát procent nakažených, ale patnáct procent populace je poměrně reálných. Když tedy děsí populaci takovýmto číslem a pak říká, že by měl každý zvážit, jestli bude podnikat nějaká opatření, či nikoli, tak to jde proti sobě.
To znamená, že německá hyperdemokracie dnes povede k tomu, že bude Německo bojovat s epidemií mnohem déle než některé jiné země, které zavedou přísnější opatření. V nedemokratických režimech v Asii se to onemocnění dalo zvládnout za poměrně krátkou dobu, a to i při jeho závažnosti, ale tady po Evropě nedokázala prozatím ani jedna země tu křivku růstu ani oploštit. To je skutečně exponenciální nárůst.
Vláda oznámila nouzový stav na 30 dní. V jakém případě byste doporučil jeho prodloužení?
Pokud se epidemii nepodaří nějakým způsobem zastavit nebo minimálně dramaticky zpomalit, tak se dá předpokládat, že budou muset opatření pokračovat. Není to otázka pouze České republiky, ale logicky i celého schengenského prostoru. Musíme být samozřejmě připraveni na to, abychom na naše území nepouštěli jedince ze zemí, které takováto opatření nedělají. Na druhou stranu si myslím, že v horizontu nějakých pěti, deseti dnů pochopí i zbývající země, že je potřeba něco udělat.
Myslíte si, že některé evropské země situaci před vypuknutím nákazy podcenily?
Určitě. Pro mě je navíc překvapivé, že to podceňovalo i Německo. Paní Merkelová použila strategii vyděsit populaci pro mě až nereálnými čísly. Ale zároveň vyzvala německý národ, aby opatření v podstatě prováděl na dobrovolné bázi. V takovémto případě nejde opravdu o příliš šťastné řešení. Naopak se zde musí již postupovat velmi koordinovaně.
Jaká další opatření mohou přijít? Zvažujete i nařízení povinného nošení ochranných roušek pro všechny?
Další opatření, která v horizontu pěti, deseti dnů nastanou, může vést i k tomuto. Pokud se nepovede epidemii oploštit, tak si myslím, že je to zcela legitimní opatření, a zavedeme ho v podobné míře také.
Prozatím byly ale roušky dodány hlavně nemocnicím. Kdy bude zásoben i zbytek lékařů?
Od pátku jsou zaváženi i doktoři, protože jsme dostali sponzorský dar od společnosti PPF. Samotný rozvoz zabezpečuje firma Avenier. V horizontu přibližně tří dnů by to mělo být v ordinaci každého praktika. Distribuce přímo na místo by trvala déle, a to až deset dnů. Za účelem urychlení se ale dohodli v rámci distribučního kanálu tak, že to bude chodit do různých distribučních míst. A sice až na úroveň okresů, kde si je lékaři budou moci vyzvednout.
Podle informací premiéra Babiše je kapacita 3500 plicních ventilátorů aktuálně vytížena ze 60 procent. Jak rychle přibývají nové případy nákazy? Hrozí kolaps zdravotního systému?
Bavíme se o tom a chceme tu kapacitu zvýšit. Máme v plánu nákup minimálně 250, ale spíše až 400 dalších ventilátorů, které by byly kapacitně posílením systému. V současné chvíli v případě potřeby kromě ventilátorů, které jsou vyčleněny na infekčních odděleních a ve vojenských zařízeních, což je dohromady padesát, jsme schopni získat i další kapacity právě z neobsazenosti v nemocnicích. Tam by to znamenalo restrukturalizaci systému takovým způsobem, že by tam byly jednotky intenzivní péče, které by se věnovaly výhradně těmto pacientům. A pacienti, kteří byli na místě již dříve, by se přesunuli na zbývající jednotky intenzivní péče.
Mohlo by dojít i k rušení plánovaných operací, aby bylo více volných jednotek intenzivní péče?
To ještě určitě ne. Nemyslím si, že v tuhle chvíli dojde k omezení zdravotní péče. Prozatím jsou ty počty skutečně nízké. To by se týkalo situace, kdy bychom měli požadavky na ventilátory v řádu stovek navíc, což se nestane.
Vraťme se ještě k zdravotnímu systému. Není ohroženo jeho fungování?
Proto děláme ta opatření, abychom tomu předešli a nedostali se do stejné situace jako Itálie. Stávající situaci by tam sice ještě zvládli, ale vzhledem ke sledovanému nárůstu tam hrozí zásadní progrese. Když vidíme nárůst počtu pacientů v jednotlivých dnech, tak je jasné, že by se každá země dostala do problému. Není možné čekat a mít tu kapacitu třeba tisíc ventilátorů, ale je potřeba tu epidemii především zpomalit.
Jak si vysvětlujete velký počet úmrtí v Itálii?
V Itálii je to kombinace. Jednak starší věkové skupiny, je tam celkově vysoká střední délka života. Zasáhlo to na místě ty vůbec nejvyšší věkové kategorie. Byť jsou tam úmrtí i u podstatně mladších jedinců, dominují lidé ve věku osmdesát a více let. Bohužel tam pak smrtnost dosahuje až patnácti procent. A druhá věc je, že nebyl v Itálii zdravotnický systém dimenzován na takovéto nároky. Na začátku měli ve srovnání s námi asi třetinové kapacity ventilátorů, pokud se to přepočte na počet obyvatel.
V současnosti přibývá v ČR nových případů onemocnění tempem přibližně 30 denně. Jaký myslíte, že bude další vývoj?
Nárůst bude pokračovat mnoho dní. V tuto chvíli se to určitě nedalo opatřeními zpětně ovlivnit. Budeme tu mít zhruba dalších pět, šest, sedm dnů nárůst, jako bychom neudělali vůbec nic. Následně můžeme vyhodnotit, jestli dojde k nějakému zpomalení opatřeními, která jsme udělali.
V Německu přestali dohledávat kontakty nakažených pacientů. Při jakém počtu by ČR mohla Německo následovat a přestat s trasováním kontaktů? Blíží se to?
Samozřejmě je kapacita limitována. To znamená, že se ta situace blíží, ale nechceme systém pustit úplně. Takže i když bude v podstatně vyšších počtech, tak budeme sledovat minimálně těsné kontakty, jako jsou ty rodinné nebo ty, které jsou epidemiologicky závažné. Ale nebude se nadále monitorovat, když v taxíku pojede devadesát lidí, abychom sledovali každého z nich. To už skutečně nepůjde.
Zmiňovaný taxikář je jedním z tří závažných případů, pokud jich mezitím nepřibylo. Máte informace o stavu těchto pacientů? Je někdo z nich v ohrožení života?
Ta čísla platí. Situace je relativně stabilizovaná, byť je u některých vážná. Čas samozřejmě ukáže, jestli se jejich stav podaří úplně stabilizovat a dojde k uzdravení, nebo jakým způsobem se to bude vyvíjet. To je nyní opravdu naprostá spekulace.
Co byste doporučil občanům při nákupu základních potravin a léků? Je namístě strach z návštěvy supermarketů?
Nepochybně vedou opatření, tak jak jsou představována, k limitování kontaktů mezi lidmi, což je rozhodující věc. Vedle toho opravdu musíme dodržovat hygienu. Virus se bohužel vyskytuje na površích poměrně dlouhou dobu. Každý by se měl po návratu domů opravdu důkladně omýt, aby si nezavlekl to onemocnění domů. Znamená to například omezit sahání na kliky, než se omyju, protože když se omyju a předtím jsem osahal tři kliky, tak si moc nepomůžu. Všechna tato opatření budou samozřejmě brána v potaz.
Co se týká nákupů, tak tu nejsou žádné dramatické problémy v tom smyslu, že by hrozil výpadek zásobování. Je to kritická infrastruktura, která bude fungovat za jakýchkoliv podmínek. Nikdy nedojde k tomu, že bychom nakazili současně padesát procent populace. To jsou opravdu nesmysly. Na druhou stranu bych doporučoval, aby lidé chodili na nákup s tím, že se tam budou opravdu zdržovat po co nejkratší možnou dobu… A sice, že tam lidé během víkendu nepůjdou na nějaké kulturní aktivity, nebo tam se tam nebudou hodiny procházet. To opravdu nechceme. Prozatím je to věc, která je pouze doporučována, ale nepochybně přijde moment, kdy to bude omezeno legislativně.