Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler v krizi řeší nedostatek respirátorů u zubařů, ale i u dalších lékařů tzv. v první linii. Snaží se ochranné prostředky zajistit sami, případně ve spolupráci s kraji. Od státu, jak říká v rozhovoru pro deník FORUM 24, informace nemají. Jak známý lékař Šmucler dodává, je pesimista ohledně trvání problému s koronavirem, přesto jde o věc, kterou lze vyřešit, a panika není nutná.
Praktičtí lékaři, mezi nimi i stomatologové, a mnozí další v první linii stále nemají respirátory. Co mají dělat, jak situaci řešit?
Stomatologové sehnali minulý týden 90 tisíc respirátorů nižší třídy. Včera 50 tisíc od FTV Prima i pro praktiky a dětské lékaře, jsou to naši parťáci. Dnes jsme otevřeli e-shop a snad obnovili zásobování. Uvidíme, co stát…
Máte informace o tom, jak zásobování ochrannými prostředky aktuálně pokračuje?
Od státu informace nemáme, ale spojili jsme se s kraji a je to bída, snažíme se zajistit jednotky respirátorů, abychom udrželi jednu vybavenou ordinaci na kraj. To snad máme.
Jak je možné, že stát nemá ve svých rezervách zásoby pro tyto situace, dokážete si to vysvětlit?
Hlavně jsme věděli, kolik tam toho je… Ale to je historie a mně to nepomůže řešit problém.
Jak hodnotíte vládou přijatá opatření a komunikaci o nich?
To není můj úkol. Já i naše komora vydáváme spoustu opatření a řešíme to po své linii. Jsem tu, abych řešil svoje, a ne abych hodnotil jiné.
Co má dělat člověk, který potřebuje ošetření, například u zubního lékaře, ale je mu oznámeno, že jeho lékař neordinuje, protože nemá ochranné pomůcky?
Má zavolat. Pokud lékař neordinuje, měl by mu oznámit, kde ordinují. Podle nás je to zatím většina organizací, ani moc nemohou jinak, nikdo jim nic nedá a zkrachovaly by…
Vy jste v rozhovorech zmiňoval, že jste před časem připravili velmi konkrétní plán dalšího postupu. Kdy to bylo? Jak na to reagovala vláda?
Já to poslal na ministerstvo a pak krajům, reakce nebyla. Ale s kraji jsme to dnes (v pondělí 16. 3., pozn. red.) nastavili videokonferencí, kterou jsem svolal. Postupujeme společně.
Měli by občané povinně nosit roušky venku? Je to efektivní postup vůči postupu koronaviru?
Policie by měla každého bez roušky napomenout, rouška se dá improvizovat, bez roušky nepouštět do MHD, do vlaků, do práce. Jinak je karanténa skoro k ničemu.
Jaký očekáváte další vývoj?
Čekám, že to nezmizí 23. března. Připravuji se na maraton trvající měsíce, musím udržet stomatologii a potřebuji pro ni dvě miliardy měsíčně, aby nezkolabovala. Jsem pesimista, rád se však probudím 24. března v ráji. Hlavně nepanikařit. Jsou horší onemocnění a není to první viróza v mém životě. Vše je možné řešit karanténou a ochranou obyvatelstva.