Propad cen americké ropy do „záporných“ hodnot, který se příčí mysli většiny koncových spotřebitelů, má prosté vysvětlení. V situaci, kdy poptávka klesla na minimum, těžbu nelze zastavit a zásobníky jsou plné, nemají obchodníci ropu kde skladovat a nezbývá jim, než odběratelům suroviny zaplatit.
Ve Spojených státech se kvůli epidemii koronaviru prodává už jen polovina obvyklého množství benzínu, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se ovšem propadá výrazně rychleji než cena ropy evropského typu Brent. Zatímco cena „evropské“ ropy včera klesla o 9 procent, WTI se večer propadla do záporných hodnot.
Propad to byl rychlý. Barel ropy WTI (cca 159 litrů) stál ještě ráno více než 18 dolarů, během dne ovšem obchod zkolaboval. Vpodvečer stál barel pouhý jeden dolar a ve 20 hodin středoevropského času se cena propadla do záporných hodnot. Ta nejnižší činila minus 40 dolarů. Obchodníci s ropou tak platili svým odběratelům za to, aby jejich surovinu odkoupili. V úterý ráno se pak cena vrátila na cenu přesahující jeden „kladný“ dolar.
Kolaps cen ropy je důsledkem zabrzděné světové ekonomiky. V situaci, kdy továrny nevyrábějí a letadla nelétají, spotřeba ropy nevyhnutelně klesá. Jestliže se v USA prodává už jen polovina obvyklého množství benzínu, pak v případě leteckého petroleje je pokles sedmdesátiprocentní.
Američtí těžaři břidlicové ropy denně vydobývají z nalezišť miliony barelů suroviny – mnohem víc, než by odpovídalo slabé poptávce – a jejich rezervoáry se rychle plní. Mezní situace by nastala koncem května, kdy už část výrobců nebude mít surovinu kde skladovat. „Američané už jen z geografického hlediska nemají kam by surovinu posílali ropovody, jako to dělají Rusové nebo Saúdové,“ cituje německý list Süddeutsche Zeitung expertku na petrochemický průmysl Gabriele Widmannovou ze společnosti Deka-Bank.
Do záporných hodnot se cena ropy WTI propadá v důsledku nastaveného způsobu obchodování s touto surovinou. To se děje na newyorské komoditní burze Nymex prostřednictvím tzv. termínového trhu (Futures market). Obchodníci s ropou tam uskutečňují své operace prostřednictvím cenných papírů, kdy v podstatě nakupují ropu na příští nebo pozdější měsíce. Potíž měl každý, kdo měl ještě zajištěnu ropu prostřednictvím květnových kontraktů; dostal by totiž surovinu v poslední květnový den. Což nikdo nechtěl, načež vypukla panika a mnozí překupníci začali květnové papíry prodávat, jen aby nemuseli převzít ropu, kterou pravděpodobně nebudou mít kde uskladnit. Problém ještě prohloubili spekulanti, kteří ani nikdy neměli v úmyslu ropu reálně odebrat.
Záporné ceny se tedy vztahují na lehkou americkou ropu WTI, kterou těžaři dodají v květnu. Cena „červnové“ ropy se zatím drží na 20 dolarech za barel.