Rosatom je nejuzavřenější ruská státní korporace. Uvedu nyní několik důvodů, proč by jej Česká republika neměla vybrat pro dostavbu jaderných elektráren v Dukovanech a případně v Temelíně. Hlavními důvody jsou netransparentnost podnikatelského prostředí a v Rusku všudypřítomná masivní korupce. Ta je v Rosatomu sice méně viditelná než třeba u ruských železnic, nicméně existuje. O poměrech v této společnosti něco vím, protože jsem měl možnost s ní dříve spolupracovat.
Typická pro Rosatom je celková neprůhlednost. Přístup k tendrům je pro cizí dodavatele uzavřen procedurou licencování. Získání licence pro spolupráci s nimi není jednoduchá ani levná procedura. Moje bývalá společnost Ecoprog, která se úspěšně zabývala bezpečnostními technologiemi, než ji ruský stát zlikvidoval, takovou licenci získala, ale korupční bariéru pro účast v projektu Novovoroněžské jaderné elektrárny nemohla za žádnou cenu prolomit. Hodně cest, jednání, zprostředkovatelé, velké výdaje a žádný výsledek. Takže mne to nakonec přestalo bavit.
Něco jiného jsou však zahraniční projekty. Tam je jiný postup, tam je přístup jednodušší. Měl jsem možnost se připojit k projektu výstavby jaderné elektrárny v Turecku a přijít věci trochu na kloub. V zájmu spravedlnosti musím poznamenat, že korupční choutky lidí v Rosatomu jsou menší nežli třeba v Jakuninových Ruských železnicích, ale i tak jsou závažné. Tím spíše, že prostřednictvím takových projektů se získávají velké peníze z ruských státních fondů, které se mohou stát nenávratnými, neboť jsou investovány do nebohatých zemí. Proto nebývá do takových projektů připouštěn nikdo „nepovolaný“.
Ve vedení Rosatomu jsou velmi dobře zajištění lidé, jejichž majetek včetně zahraničního však vůbec neodpovídá jejich oficiálním příjmům. A nikoho to v Rusku nezajímá.
Měl jsem možnost osobně a poměrně často komunikovat s bývalým ředitelem jedné z jaderných elektráren provozovaných Rosatomem. Asi není překvapením, že tento člověk patří k jedněm z nejbohatších lidí v regionu. Korupční schéma Rosatomu se zformovalo v období, kdy v jeho čele stál S. V. Kirijenko. Je pravdou, že v médiích se dříve občas objevovaly otázky týkající se jeho, členů jeho rodiny a jejich podnikání, které bylo propojeno s touto státní korporací. Jenomže téma korupce v Rosatomu, které nabízí mnoho zajímavých námětů, je zatím nedostatečně medializované. A to je škoda.
Kromě toho bývá v jaderných elektrárnách budovaných Rosatomem i dost technických problémů. V tisku se objevují informace o výpadcích v systémech zabezpečení elektráren. Před několika měsíci se nestihla spustit podle původního plánu běloruská jaderná elektrárna na hranicích s Evropskou unií a brzy tam došlo k výpadku v systému vnitřního elektrozásobování. Oficiálně bylo oznámeno, že se tak stalo během spouštěcích a seřizovacích prací, ale to se nesmí stávat.
Západ by si proto měl uvědomit, že případná účast Rosatomu na projektech jaderných elektráren na jeho území obnáší velká rizika.
Autor je ruský podnikatel, který nyní žije v České republice