
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Jak již deník FORUM 24 informoval, bývalý mluvčí vlády, europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček oznámil odchodze Sociální demokracie. Oznámil to v otevřeném dopisu adresovaném předsedkyni SOCDEM Janě Maláčové a statutárnímu místopředsedovi strany Lubomíru Zaorálkovi. SOCDEM se pod jejich vedením vydala směrem, se kterým zásadně nesouhlasí, uvedl. Maláčovou a Zaorálka také obvinil, že v zákulisí vyjednávají o možnosti, že by je a několik dalších funkcionářů SOCDEM umístilo na kandidátku v podzimních sněmovních volbách hnutí ANO. Maláčová napsala, že Roučkova odchodu lituje. Na dotaz ohledně vyjednávání s hnutím ANO neodpověděla stejně jako Zaorálek.
Rouček působil jako mluvčí sociální demokracie, mluvčí vlády, od roku 2002 byl poslancem a o dva roky později odešel na deset let do Evropského parlamentu. Zaorálkovi vyčetl, že se v roce 2014 dostal až na nevolitelné deváté místo evropské kandidátky a nemohl obhájit mandát. „Po volbách 2014 byla velká šance, aby v mé osobě (tehdejší) ČSSD získala předsedu evropských sociálních demokratů,“ uvedl. Strana se tím podle něj vzdala možnosti ovlivňovat dění v Evropě.
Rouček dodal, že přes tento „podraz“ ve straně zůstal jako řadový člen. „Hodnoty a ideály sociální demokracie pro mne byly důležitější, než provinčnost, malost a závist jejího českého vedení. V (tehdejší) ČSSD se však bohužel rozšířily ještě horší jevy a vlastnosti než jen malost či závist – kariérismus, kmotrovství, klientelismus, korupce,“ uvedl. Strana se podle něj vzdala svých hodnot a byla ochotná vstoupit do nedůstojných a ponižujících koalic v podstatě s kýmkoli. Zmínil menšinovou vládu s ANO Andreje Babiše v minulém volebním období.
Maláčové a Zaorálkovi vyčítá, že jsou ochotní využívat jakékoliv, i zcela nedemokratické prostředky, aby se udrželi u moci. „Na loňském sjezdu, na kterém jste byli zvoleni, jste neumožnili jakoukoli diskusi či přijímání sjezdových rezolucí. Poté jste si bez vědomí členů a jejich možnosti vyjádřit se, odhlasovali v úzkém kruhu ‚etický kodex‘, který v podstatě zakazuje pod hrozbou vyloučení vyjadřovat odlišné názory, než má grémium strany,“ uvedl.
Dvojici lídrů vyčítá, že přes takzvané bohumínské usnesení vyjednávali o spolupráci s komunisty pod hlavičkou Stačilo!. Nakonec neúspěšné jednání podle Roučka poškodilo pověst a důvěryhodnost SOCDEM. „Po tomto fiasku jste se uchýlili k dalšímu nedůstojnému, ponižujícímu a nedemokratickému kroku. Začali jste bez vědomí a otázání se členů zákulisně vyjednávat o možnosti umístění vás dvou a několika dalších funkcionářů na volební kandidátku Babišova hnutí ANO,“ uvedl.
Spolupráci s Babišem označil Rouček za nepřijatelnou kvůli střetu zájmů či jeho spojenectví s extremistickými stranami v Patriotech pro Evropu. „Česká SOCDEM přestala být pod vaším vedením sociální demokracií,“ uvedl.
„Je mi líto, že Libor Rouček odchází ze SOCDEM, přestože se snažím spojovat všechny proudy ve straně, ale je to jeho právo,“ napsala ČTK Maláčová. Poděkovala všem, kdo v „těžkých časech“ v SOCDEM zůstávají a pracují. Na dotaz ohledně vyjednávání s hnutím ANO neodpověděla stejně jako Zaorálek. I on ČTK napsal, že odchod Roučka ho mrzí. „Pro nás ale teď není priorita vyjednávání, ale prezentace programu, který jsme schválili na právě proběhlé programové konferenci,“ napsal k dotazu, zda s Maláčovou jednali s hnutím ANO. Na dotaz nereagovali ani lídři ANO Andrej Babiš a Karel Havlíček.