Jak se prodlužuje trvání výjimečných opatření kvůli koronaviru, jsou terčem kritiky i roušky, či jak říkají v cizině masky zakrývající nos a ústa. Praxe se podle jednotlivých zemí dost liší a Česko dosud patřilo k těm striktnějším státům. Jak to vnímají jinde a jaký smysl má takové opatření?
BBC na svých stránkách popisuje, jaká je momentálně praxe ve Spojeném království. Tam, jak víme, původní ideu „stádní imunity“ opustili a nyní zavádějí to, co jinde měli dávno, případně to teď naopak zmírňují.
Tak například skotská vláda již doporučuje lidem nosit obličejové masky v obchodech a ve veřejné dopravě. Pro oblast Anglie (Anglie je jediná část Spojeného království, která nemá vlastní vládu a parlament) se doporučuje, aby se lidé „snažili nosit pokrývku tváře v uzavřených prostorech, kde sociální distance není vždy možná a přicházejí do styku s ostatními, s nimiž se normálně nesetkávají“. To se týká například veřejné dopravy a některých obchodů. Není třeba nosit roušky venku, při cvičení, ve školách, na pracovištích, jako jsou kanceláře, a v malých obchodech, a také je nemusí nosit lidé, kteří je obtížně snášejí. To jsou třeba děti do dvou let věku nebo děti na prvním stupni školní docházky, které by je nemohly používat bez pomoci. Také ti, kdo mohou mít s maskou na obličeji problémy s dýcháním.
Doporučení ve Walesu se nezměnila a zakrytí obličeje zatím nebylo pro širokou veřejnost doporučeno. Lidem v Severním Irsku bylo řečeno, aby uvažovali o nošení obličejových masek, pokud se nacházejí na místech, kde nemohou dodržet sociální odstup.
Proč ještě všichni masku nenosí? Doporučení hovoří spíše o zakrytí obličeje než o maskách.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v současné době říká, že ochranné masky by měly nosit pouze dvě skupiny lidí: nemocní a ti, kdo mají příznaky onemocnění, a osoby pečující o lidi s podezřením na koronavirus.
Podle WHO by masky měly být vyhrazeny pro zdravotnické pracovníky.
Pro veřejnost se obecně nedoporučují, protože mohou být kontaminovány kašlem a kýcháním jiných lidí, nebo při jejich nasazování a sundávání. Častější mytí rukou a sociální distancování se považuje za účinnější. Masky mohou také skýtat falešný pocit bezpečí.
To však neznamená, že pro veřejnost nemá jejich používání vůbec žádný význam. Jde jen o to, že vědecké důkazy jsou v tomto bodě slabé.
Domácí látkové pokrývky obličeje mohou za určitých okolností snížit riziko přenosu nákazy. Mohou pomoci zastavit šíření koronaviru u lidí, kteří jsou nakažení, ale nemají žádné příznaky nemoci (známé jako asymptomatický přenos).
Singapurští vědci se domnívají, že riziko přenosu je nejvyšší během prvních 24–48 hodin, než si infikovaná osoba uvědomí, že je nemocná.
Koronavirus se šíří kapénkami, které se mohou rozprašovat do vzduchu, když infikovaní lidé mluví, kašlou a kýchají. Mohou se dostat do těla očima, nosem a ústy, a to buď přímo, nebo po dotyku kontaminovaného předmětu.
BBC píše, jak je to s pravidly v některých jiných zemích, kde se zavedly různé zásady týkající se nošení obličejových masek. Jsou povinné ve veřejné dopravě v Německu a v supermarketech a lékárnách v Rakousku. Obyvatelé italské Lombardie si musí zakrýt nos a ústa, když se nacházejí venku, a francouzská vláda plánuje rozdávat masky široké veřejnosti. Cestující v letecké dopravě v Kanadě musí nosit masku nebo pokrývku obličeje a ve Spojených státech se lidem doporučuje, aby v supermarketech a lékárnách nosili „látkové pokrývky obličeje“.
Situace v Česku
U nás je momentální situace taková, že lidé budou moci od 25. května chodit venku bez roušky.
Povinnost nosit roušky zůstává pro vnitřní prostory, prostředky veřejné dopravy, taxislužby a dále pro vnější prostory v případě, že se alespoň dvě osoby nacházejí ve vzdálenosti bližší než dva metry. Netýká se to členů domácnosti. „Řešíme v tomto přechodném kroku situace, kdy lidé jsou osamoceni někde na procházce, není nikdo v blízké vzdálenosti kolem nich. V takových případech nebudou muset nosit roušku, v ostatních ano,“ řekl v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo v Česku zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Výjimku v nošení roušek mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. (iRozhlas.cz)