Hitlerův klíčový pomocník a ministr propagandy třetí říše Joseph Goebbels se řídil heslem, že tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Andrej Babiš je poslušným a učenlivým žákem v této škole lži. Navíc si dokáže bez problémů zařídit stovky patolízalů, kteří jeho verzi příběhu ochotně šíří. Ať už jsou to jeho Lidové noviny s patologicky servilní žurnalistikou, anebo veřejnoprávní Český rozhlas, kde udělali premiérovi radost a dali jeho výmysl přímo do hlavního titulku svého webu.
Babiš se pár týdnů spíše schovával. Bylo to proto, že svými nesmyslnými a chaotickými výstupy na tiskových konferencích doslova zkazil, co mohl. Bylo to tak strašné, že mu to museli vysvětlit i jeho marketingoví čarodějníci. S tím, jak epidemie nového koronaviru ustupuje, Babišovi otrnulo a opět vylezl z úkrytu a dělá ze svých pomyslných zásluh volební kampaň. Média mají radost, protože mají obsah, a nekriticky šíří cokoli, co premiér naplácá.
Babiš lže, že vláda zachránila tisíce životů. Je to výrok, který má z hlediska propagandy výbornou vlastnost. Nejde totiž nijak ověřit. Záleží čistě na nastavení mysli novináře, zda na to premiérovi přistoupí a rozšíří to. Většina českých novinářů to bez mrknutí oka udělá.
Každý šéf vlády, který ve chvíli rozpuku epidemie nařídí karanténu, může ihned říkat, že zachránil tisíce životů. Pravdivost takového výroku by šlo dokázat jedině vrácením času, absencí karantény a počítáním mrtvých v porovnání se stavem s karanténou. Jinými slovy, je to absurdní blábol na hranici lži. Mohli jsme se ale aspoň zasmát, když nejprve premiér na tiskové konferenci tvrdil, že vláda zachránila „tisíce mrtvých“. Jakoby dokázala vláda zařídit, že ti mrtví vstávali z hrobů. Škoda, že to pak Babišovi někdo vysvětlil. Působilo to vesele.
Česko zažívá mírný průběh epidemie kvůli své geografické vzdálenosti od epicenter nákazy a menší míře cestování obyvatelstva. Nákaza se do Česka dostala stejně málo jako třeba do Polska nebo do Řecka. Východní země s konzervativním venkovským, a tedy velmi uzavřeným a usedlým obyvatelstvem mají v tomto ohledu štěstí oproti rozvinutým zemím, v nichž je značná část občanů prakticky pořád na cestách, jako jsou třeba Holandsko nebo Belgie. Právě proto mapa rozšíření nového koronaviru kopíruje někdejší železnou oponu.
Česko má také štěstí, že patří k německému kulturnímu prostoru s kvalitním zdravotnictvím i s disciplinovanou společností, která má dobré hygienické návyky a v případě chřipkových onemocnění i značnou odolnost oproti románským národům. Míra nákazy je u nás nízká proto, že jsme bývalou provincií Sovětského svazu, a míra smrtnosti naopak proto, že jsme z kulturního i genetického hlediska částečně Němci. Jen je škoda, že to nevíme. Tyto klíčové vlivy jsou při studiu statistik šíření epidemie patrné na první pohled. Karanténa jistě ke zmírnění nákazy přispěla všude, kde byla zavedena. Když nám ale někdo tvrdí, jak je prima, že byla zavedena rychle, tak lze klidně také říci, že byla zavedena pozdě, protože vládu na riziko epidemie upozornil opoziční poslanec a lékař Bohuslav Svoboda již o měsíc dříve. A kvůli tomu, že se vedení státu na krizi nepřipravilo, tak došlo zbytečně k šíření nákazy mezi zdravotníky bez ochranných pomůcek. Vlastně jde jen o to, jestli bude hlasitější vláda a nebo opozice a jaký výklad tohoto nejasného příběhu převáží. Situace je u nás bohužel taková, že vláda má nesrovnatelně více možností svoji verzi příběhu rozšířit.
Vládní propaganda dostane nyní zelenou a budou to nesnesitelné orgie marketingových žvástů. Společnost venkovských a uzavřených lidí těmto nesmyslům uvěří přesně ze stejného důvodu, z jakého se jí nedotkla masová migrace a ani nákaza koronavirem. A ze stejného důvodu, z jakého volí Zemana a Babiše. Prostě proto, že se k nim nedostanou ani informace, ani nákaza. Domorodci na pustém ostrově jsou také důkladně ochráněni před epidemiemi, jež řádí v otevřeném světě. To nebrání tamnímu náčelníkovi, aby svému dětinskému kmeni tvrdil, že ho ochránil tím, že okolo ostrova rozlil moře.
Bylo by velmi jednoduché obžalovat vládu za mrtvé seniory v domovech důchodců. Důvody by tu byly, neboť absence ochranných pomůcek vznikla v Česku tím, že je vláda včas nezajistila, a jsou dokonce indicie, že premiér nechal snížit hmotné rezervy státu z důvodů úspor. Potřeboval totiž peníze na dárky pro své voliče. Seriózní pozorovatel ale neříká, že premiér někoho zabil, protože je to nedokazatelné tvrzení. Stejně tak by ale seriózní premiér netvrdil, že někomu zachránil život.
Smutné je, že tvrzení o záchraně jednoho jediného života by nám přišlo trapné, ale tvrzení o záchraně tisíců životů je tak imaginární a vágní, že se tu může nerušeně šířit prostorem. A servilní kašpaři, které navíc Babiš sám platí ze svých peněz, jako je třeba šéfredaktor Lidových novin István Léko, vyrábějí už oslavné ódy na našeho zachránce Andreje Babiše. Je to sice pod lidskou důstojnost, ale prachy jsou prachy.
Jestli tu někdo opravdu zachraňoval lidské životy, tak to jsou zdravotníci, kteří neváhali bojovat s infekcí v první linii. Ti si opravdu zaslouží naše uznání a naše velké poděkování.